Матричні методи аналізу внутрішнього і зовнішнього оточення організації( SWOT, SPACE, BCG)



SWOT-аналіз може бути застосований на всіх рівнях стратегічного управління підприємством, але з дотриманням такого правила: можливе фрагментарне використання методів корпоративного стратегічного планування на нижчому стратегічному рівні, але є неприйнятним їх фрагментарне використання на рівні вирішення проблем, що стосуються підприємства у цілому.

До характерних рис SWOT-аналізу, як методу стратегічного аналізу, можна віднести такі:

даний метод є переважно методом експертних оцінок;

експертами виступають співробітники підприємства або зовнішні експертні ірупи;

він не надає детального опису всіх сильних та слабких сторін підприємства, можливостей та загроз у навколишньому середовищі, а лише загальні обставини. тенденції змін, напрямки дій;

даний метод є одним з засобів аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища, і має альтернативи.

 

При SPACE- аналізі ці чинники зображують у вигляді графіків з координатним діленням шкали від - 6 до +6. Усі чинники мають два вигляду характеристик : значущість(V) і вірогідність(Р) дії. При цьому визначають два чинники, які підприємство використовує найбільшою мірою і які відносять його до певної кваліфікаційної групи(позиції).Позиція дозволяє активно реагувати на зміну ринкової ситуації, збільшувати свою долю на ринку, підвищувати конкурентоспроможність продукції : 1) фінансово сильне підприємство з конкурентним продуктом на стабільному і зростаючому ринку; 2) фінансово сильне підприємство, в якому фінансово-економічні переваги грають значну роль.

 

Матриця БKГ (англ. BCG matrix) - інструмент для стратегічного аналізу і планування в маркетингу. Створена для аналізу актуальності продуктів компанії, виходячи з їх положення на ринку щодо зростання ринку даної продукції й займаної обраної для аналізу компанією частки на ринку. В його основу закладено дві концепції: життєвого циклу товару (вертикальна вісь) і ефекту масштабу виробництва або кривої навчання (горизонтальна вісь)

 

Класифікації типів стратегічних господарських підрозділів:

 «Зірки»

Високе зростання обсягу продажів і висока частка ринку. Частку ринку необхідно зберігати і збільшувати. «Зірки» приносять дуже великий прибуток. Але, незважаючи на привабливість даного товару, його чистий грошовий потік достатньо низький, тому що вимагає значних інвестицій для забезпечення високого темпу зростання.

 

 «Дойні корови» («Грошові мішки»)

Висока частка на ринку, але низький темп зростання обсягу продажів. «Дойних корів» необхідно берегти і максимально контролювати. Їх привабливість пояснюється тим, що вони не вимагають додаткових інвестицій і самі при цьому забезпечують хороший грошовий прибуток. Кошти від продажів можна спрямовувати на розвиток «Важких дітей» та на підтримку «Зірок».

 

 «Собаки» («Кульгаві качки», «Мертвий вантаж»)

Темп зростання низький, частина ринку низька, продукт як правило низького рівня рентабельності і вимагає великої уваги з боку керуючого. Від «Собак» треба позбавлятися.

 

 «Важкі діти» («Дикі кішки», «Темні конячки», «Знаки питання»)

 

Низька частка ринку, але високі темпи зростання. «Важких дітей» необхідно вивчати. У перспективі вони можуть стати як зірками, так і собаками. Якщо існує можливість переведення в зірки, то потрібно інвестувати, інакше - позбуватися.

 

У моделі враховуються тільки два фактори, однак висока відносна частка ринку - не єдиний фактор успіху, а високі темпи приросту - не єдиний показник привабливості ринку;

Матриця проста і доступна для розуміння;

Легко розробити стратегію для бізнес-одиниць та інвестиційну політику.

 

Вироблення стратегії. Стратегічний план. Альтернативи

Після того як визначені місія і цілі, настає етап аналізу і вибору стратегії. Стратегія - це конкретний довгостроковий план досягнення конкретної довгострокової мети. А вироблення стратегії - це знаходження мети і складання довгострокового плану. Стратегію в загальному вигляді можна охарактеризувати як довгострокову задачу, що стосується поведінки в середовищі, вирішення якої повинно привести організацію до досягнення поставлених перед нею цілей.

 Визначення стратегії для організації принципово залежить від конкретної ситуації, в якій вона знаходиться. Однак існують деякі загальні підходи до формулювання стратегії і деякі загальні рамки, в які вписуються стратегії.

 

Стратегічний план, з одного боку, зорієнтований на віддалену перспективу, а з іншого боку – повинний бути досить гнучким, щоб при необхідності можна було внести в нього зміни. Практично це програма діяльності підприємства протягом тривалого часу; її необхідно пристосовувати до постійно мінливої ділової і соціальної обстановки.

Коли підприємство стикається з певними проблемами (не досягнуто стратегічну мету; знижується обсяг продажів або прибуток) виникає необхідність певних стратегічних змін. Тому для кардинального покращення результатів діяльності слід іноді виходити за рамки бізнесу, шукати принципово нові напрями його зростання.

Стратегії зростання – це стратегії, спрямовані на збільшення масштабів діяльності, а саме збільшення обсягів збуту, розширення географічної представленості, товарного набору.

В ситуації, коли певні проблеми не можуть бути вирішені на нижчих рівнях управління (тобто в рамках сфери відповідальності малого і середнього циклу управління маркетинговою діяльністю) керівництво підприємства має здійснити вірний вибір.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 278; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!