Складові внутрішнього середовища організації. Оцінка стратегічних характеристик внутрішніх показників підприємства ( потенціалу підприємства).



Складові внутрішнього середовища організації

Внутрішнє середовище організації формується керівниками відповідно до їх уявлень про те, які саме елементи забезпечать її ефективне функціонування і розвиток. Цим зумовлене існування різних підходів до структурування внутрішнього середовища організацій. Найчастіше в ньому виділяють п'ять складових: цілі, структура, технологія, завдання і персонал, який виконує ці завдання з допомогою відповідної технології.

Основними елементами внутрішнього середовища є:

цілі організації — формуються з урахуваннями ринкової кон'юнктури на основі наявних та потенцій них можливостей організації;

труктура організації — формується під обрані цілі в такий спосіб, щоб забезпечити необхідний рівень гнучкості й мобільності організаційних дій;

система технологій — спрямована на забезпечення конкурентоспроможності продукції за технічними й економічними параметрами;

персонал (людські ресурси) — добирають з урахуванням кваліфікаційних характеристик і узгодженості мотивацій індивідів з цілями організації, здатності їх до саморозвитку;

організаційна культура — має своїм завданням ідентифікацію індивідуальних та організаційних цілей та їх узгодження.

 

Оцінка стратегічної позиції не є виключною потребою підприємства, що знаходиться в кризовому стані. Це загальномето-дологічна проблема, оскільки будь-яка стратегія ефективна тільки при умові визначення стратегічної сили (можливостей) та стратегічної слабкості (небезпек, загроз) підприємства. Але для кризового підприємства цей напрямок дослідження набуває підвищеного значення, оскільки саме в його процесі визначаються внутрішні можливості підприємства по нормалізації становища та виходу з стану кризи.

 Найбільш відомими та поширеними в спеціальній літературі методами діагностики є СВОТ-аналіз та стратегічний (портфельний) аналіз.

 Метод СВОТ-аналізу (англ. SWOT: S - сила (strength), W -слабкість (weakness), О - можливості (opportunities) і Т - загрози (treats)) є широко визнаним підходом, який дозволяє провести спільне вивчення зовнішнього та внутрішнього середовища. Використовуючи метод СВОТ, вдається встановити лінії зв'язку між силою та слабкістю, які притаманні підприємству, та зовнішніми загрозами і можливостями.

Сила - це те, у чому підприємство досягло успіхів, або якась особливість, що дає йому додаткові можливості. Слабкість - це відсутність чогось важливого для функціонування компанії або те, що їй не вдається (порівняно з іншими), або дещо, що ставить її у несприятливі умови.

SWOT-аналіз дуже схожий на складання стратегічного балансу: сильні сторони - це активи підприємства у конкурентній боротьбі, а його слабкі сторони - це пасиви.

Можливості та погрози не тільки впливають на позицію підприємства, але й вказують на необхідність антикризових заходів. Антикризова програма підприємства повинна: бути націленою на використання перспектив, які відповідають можливостям підприємства;

 забезпечувати захист від зовнішніх загроз.

 

Аналіз конкурентоспроможності підприємства з використанням матриці McKinsey. Переваги і вади матриці.

Матриця GeneralElectric & McKinsey (GE / MCKINSEY): привабливість галузі - стійкість бізнесуУ центрі уваги моделі GE / McKinsey знаходиться майбутній прибуток або майбутня віддача капіталовкладень, які можуть бути отримані організаціям. Іншими словами, основний упор зроблений на те, щоб проаналізувати, який вплив на прибуток можуть надати додаткові інвестиції в конкретний вид бізнесу в короткостроковій перспективі.

 Структура матриці GE / McKinsey

 Матриця являє собою квадрат, сформований з двох осях: Сила бізнесу і Привабливість галузі. Кожна вісь умовно розділена на три частини: низька, середня й висока. Відповідно, матриця складається з 9 квадрантів (3х3): вертикальна вісь Y - Сила бізнесу (Business Sterngth), горизонтальна вісь X - Привабливість галузі (Industry Attractiveness)

Модель базується на розумінні, що довгострокова прибутковість стратегічної бізнес-одиниці залежить від конкурентної сили цієї одиниці, а також від здатності і вмотивованості посилювати свої позиції на ринку, які визначаються привабливістю галузі. Привабливий ринок передбачає великі справжні або потенційні грошові потоки. Аналогічно і висока конкурентна сила також означає здатність отримувати великі грошові потоки.

 Розмір кола, що позначає стратегічну бізнес-одиницю, відповідає розміру її ринку, а виділений на ньому сектор дорівнює частці даної стратегічної бізнес-одиниці на своєму ринку.

Рекомендації матриці McKinsey такі:

 інвестувати, щоб утримувати зайняту позицію і слідувати за розвитком ринку;

 інвестувати з метою поліпшення займаної позиції, зміщуючись по матриці вправо, в бік підвищення конкурентоспроможності;

 інвестувати, щоб відновити загублену позицію. Така стратегія важко реалізувати, якщо привабливість ринку слабка або середня;

 знизити рівень інвестицій з наміром "зібрати врожай", наприклад шляхом продажу бізнесу;

 деінвестувати і піти з ринку (або ринкового сегменту) з низькою привабливістю, де підприємство не може досягти істотної конкурентної переваги.

 Недоліки матриці GE / McKinsey

 Хоча висновки, які робляться на основі цієї матриці і виглядають занадто широкими, але вони не дають відповіді на питання про те, як здійснювати такі стратегії. Модель GE / McKinsey передбачає ряд методичних припущень щодо осей матриці позиціонування і складових їх змінних. Відносні переваги організації в певній галузі (вісь X) визначаються на підставі порівняння рівня прибутковості відповідного бізнесу організації в порівнянні з його становищем у конкурентів. Оцінка ринкової привабливості (вісь У) грунтується на припущенні, що вона обов'язково відображається у середньому потенціал отримання прибутку в довгостроковій перспективі для всіх учасників цієї галузі.

 Модель GE / McKinsey рекомендує скористатися такими стратегіями, які, м'яко кажучи, виглядають наївними і дуже поверхневими. Їх скоріше можна взяти на озброєння як орієнтир для подальшого поглибленого аналізу, але ніяк не можна розглядати як управлінське рішення.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 211; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!