Дайте визначення стратегічного обліку. Які спільні риси та відмінності притаманні управлінському та стратегічному обліку?



Стратегічний облікце певне поєднання управлінського обліку з системами фінансової звітності, зорієнтоване на прийняття стратегічних рішень.

В стратегічному обліку використовуються дані оперативно-технічного бухгалтерського та статистичного обліку. Коли облік перетвориться на стратегічний, тобто надає не лише фактичні, а й прогнозні, очікувані результати, стратегічне управління матиме те інформаційне підґрунтя, яке дасть змогу проводити зміни на підприємстві в найбільш раціональному режимі з використанням надійних інфор­маційних матеріалів.

В умовах використання стратегічного управління зростають вимоги до організації стратегічного обліку, який має бути: цілеспрямованим, систематичним, цілісним, всебічним, оперативним та оптимальним. Урахування цих вимог можливо при створенні підсистеми цільового та координаційного типу, які входитимуть до загально-організаційної ІАЗ СУ.

Стратегічний облік є невід’ємною частиною стратегічного аналізу, створює умови для застосування стратегічного контролю.

Стратегічний облік повинен зосередитися на зовнішніх факторах (таких як прибутковість конкурентів, частка на ринку і т. ін.), тоді як для традиційного обліку характерна зосередженість на внутрішніх процесах і явищах»

Сіммондс, який першим запропонував поняття «стратегічний управлінський облік», розглядає його як «надання і аналіз даних управлінського обліку про бізнес та його конкурентів, які використовуються для моніторингу і розвитку стратегії такого бізнесу»

Визначено декілька основних напрямів, які можуть бути використані для характеристики економічного терміну «стратегічний управлінський облік»:

1. Розширення традиційної внутрішньої спрямованості управлінського обліку, тобто включення зовнішньої інформації про конкурентів.

2. Взаємозв’язок між стратегічною позицією, обраною фірмою, і очикуємим акцентом на управлінський облік (тобто облік у відповідності із стратегічним позиціонуванням).

3. Досягнення конкурентних переваг шляхом аналізу засобів скорочення витрат і / або підсиленням диференціації продуктів фірми завдяки використанню зв’язків в ланцюжку цінностей і оптимізації носіїв витрат.

Поняття «стратегічний управлінський облік» виступає комплексним напрямом управлінського обліку, орієнтованим на процес прийняття довгострокових (стратегічних) управлінських рішень, в межах якого передбачається змістовний аналіз зовнішнього бізнес-середовища, де фірма-продуцент здійснює свою виробничо-комерційну діяльність (при проведенні цього аналізу повинні бути враховані стратегічна позиція підприємства на ринці, диференціація продуктів суб’єкта господарської діяльності, а також повинен бути побудований повний ланцюжок цінностей установи, яка розглядається). Також при застосуванні «стратегічного управлінського обліку» потрібно враховувати його об’ємність і широту, а саме мати на увазі, що будь-які технології, які сприяють прийняттю тих або інших стратегічних (довгострокових) рішень, можна віднести до технологій стратегічного управлінського обліку.

7. Яке місце належить стратегічному контролінгу в системі стратегічного управління? Порівняйте ознаки стратегіч­ного контролю та контролінгу.

Стратегічний контролінг — міжфункціональна діяльність, орієнтована на координацію стратегічного аналізу, цілевстановлення, планування та коригування стратегії, здійснення контролю в безперервному режимі за функціонуванням всієї системи в цілому на основі розвинутої підсистеми інформаційного забезпечення.

Згідно з американською концепцією до контролінгу відносяться також і задачі зовнішнього аудиту. В центрі німецької концепції контролінгу лежить внутрішній облік в різних формах: плановий, документальний, контрольний. Зовнішній облік та аудит, навпаки, не входить до сфери задач контролінгу. Поєднує ці підходи те, що контролінг — це комплекс взаємопов’я­заних функцій, які донедавна розглядалися відокремлено. В стратегічному управлінні контролінг застосовується як інструмент забезпечення динамічного зворотнього зв’язку у процесі стратегії діяльності.

Завдання стратегічного контролінгу:

1. Участь у встановленні кількісних та якісних цілей підприємства

2. Розробка альтернативних стратегій

3. Визначення критеріїв зовнішніх та внутрішніх умов, що лежать в основі стратегічних планів

4. Визначення основних підконтрорльних показників у відповідності з встановленими стратегічними цілями.

5. Порівняння планових і фактичних занчень підконтрольних показників з метою виявлення причин, винуватців та наслідків даних відхилень.

6. Аналіз впливу на виконання стратегічних планів

7. Аналіз економічної ефективності (особливо інновацій та інвестицій).

Стратегічний контрольце особливий вид управлінської діяльності на підприємстві, що полягає у спостереженні та оцінці проходження процесу стратегічного управління, який забезпечує досягнення поставлених цілей та виконання обраних стратегій через встановлення стійкого зворотного зв’язку.

Контролінг інтегрує в єдину систему облік, планування, контроль і аналіз на основі цілей функціонування.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 391; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!