Охарактеризуйте специфічні риси сучасних інформаційних систем. Які з них можна застосовувати у стратегічному управлінні? Наведіть відповідні приклади.



Кількість інформації та складність проблем, пов’язаних з координацією діяль­ності, зростає з збільшенням розмірів організації.

Досвід підприємств показує, що багато проблем можна вирішити, якщо БСД формувати одночасно з розробкою та використанням інформаційно-управлін­ських систем (ІУС) різного типу.

ІУС дає змогу: нагромаджувати інформацію про минуле й сучасне; складати прогнози розвитку подій; діставати уявлення про реальні справи на підприємстві в конкретний відрізок часу; відстежити події в зовнішньому середовищі.

Інформаційні системи у стратегічному управлінні

Характеристики інформаційних систем Типи положень системного вводу Акцент у системі
Традиційна інформаційна система Набори певних даних Аналіз та розрахунки (розрахункові задачі)
Інформаційні системи Набори певних даних та банки знань Критичний аналіз, порівняння, альтернативи для прийняття стра­тегічних рішень (з прогнозними задачами)
Система стратегічних рішень, в тому числі, що використовують: Бази стратегічних даних та знань Відслідковування складної взаємодії організації із середовищем у реальному масштабі часу (прогнозно-аналітичні задачі)
а) «Чисту» систему повідомлень Набори певних даних та банку знань Критичний аналіз, порівняння, альтернативи для прийняття стра­тегічних рішень
б) Систему повідомлень з «повідомленнями виключення» БСД Критичний аналіз, порівняння, альтернативи для прийняття стратегічних рішень
в) «Чисту систему» повідомлень про виключення БСД Критичний аналіз, порівняння, альтернативи для прийняття стратегічних рішень
г) Довідкову систему з стандартними запи­тами Набори певних даних за стандартними функ­ціями та завдан­нями Аналіз та розрахунки (структуровані задачі)
д) Систему, що працює по запитах з вільним опитуванням Набори певних даних за стандартними функціями та завданнями Аналіз та розрахунки (структуровані задачі)
е) «Ділові системи» без моделі рішення Набори певних даних за стандартними функціями та завданнями Аналіз та розрахунки (структуровані задачі)
ж) Ділові системи із загальними моделями рішень (головна система) БСД з гіпотезами та цінними настановами Конструктивні позиції, орієнтовані на альтернативні стратегічні рішення на основі критичного аналізу емпіричних даних, порів­няння
з) Діалогові системи за спеціальними функціональними моделями рішень (підпорядкована системи) БСД з гіпотезами та цінними настановами Конструктивні позиції, орієнтовані на альтернативні стратегічні рішення на основі критичного аналізу емпіричних даних, порів­няння
і) Діалогова система із загальною модел­лю балансування стратегічних рішень БСД з гіпотезами та цінними настановами Конструктивні позиції щодо вибору та балансування стратегічних рішень у стратегічному наборі

Слід розрізняти поняття централізованого та децентралізованого підходів до координації діяльності підсистем стратегічної та прогнозної інформації та системи тактичної та опе­ративної інформації:

І рівень — підсистема стратегічної та прогнозної інформації, яка використовує текстову та кількісну інформацію, що надходить з усіх доступних підприємству джерел, у тому числі від консультантів, експертів і фірм, що професійно займаються збиранням, обробкою та продажем спеціалізованої інформації.

ІІ рівень — підсистема тактичної та оперативної інформації, що використовує дані аналізу господарської діяльності підприємства, а також інформацію, отриману під час контактів співробітників з колегами на конференціях, ярмарках, виставках.

Централізована система передбачає відповідність вищих рівнів ОСУ І рівню ІУС, дані з ІІ рівня передаються у централізовані органи для прийняття рішень. Перевага централізованих ІУС: координація зусиль та економія на масштабах; можливість аналізувати та порівнювати стратегічну та поточну інформацію. Недоліки такого підходу зумовлені тим, що багатопрофільність інформа­ційних потреб поліпродуктових фірм і пов’язані з цим витрати можуть переважати ефект масштабу.

Децентралізована система зорієнтована на збирання, обробку і використання стратегічної інформації децентралізованими підрозділами, тобто на створення власної системи, де представлено обидва рівні. Переваги такої системи: відповідність стратегічних інформаційних потреб інфор­мації, яка використовується в ній; інформаційні потоки та керування ними спрощено. Недоліки децентралізованої системи: збіль­шення витрат на підтримку функціонування такої системи за рахунок дублювання робіт; необхідність виконання роботи у повному обсязі (збирання, обробка, розповсюдження, зберігання) та утримання персоналу необхідної кваліфікації та технічних засобів.

Характер економіки України визначає деякі особливості існуючих концепцій інформаційно-аналітичного забезпечення: пропоновані проекти виявляються орієнтовані в більшому ступені саме на автоматизацію класичних бізнес-процесів, і у мен­шому ступені, на конкретні технології управління, власне, реалізація інформаційних підсистем для цілей конкретних технологій управління можлива тільки в рамках конкретного проекту на етапі консалтінгу при участі фахівців фірми — розроблювача і управлінців замовника; наявні рішення не припускають чіткої організації центрів обробки інформації, що подається для аналізу всім рівням управлінської ієрархії; не в повній мірі забезпечують зворотний зв’язок результатів виконання стратегічних рішень.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 261; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!