Яким чином можна досягти синергійного ефекту на підприємстві, яке використовує децентралізовані організаційні формування (СГЦ, «центри відповідальності», дивізіони тощо)?



Вищі органи управління — це координаційний центр, за допомогою якого забезпечується досягнення синергії в діяльності підприємства, що застосовує диверсифікацію різних типів, зокрема розробкою стратегічних планів, проектів і програм.

ФЕЗ СУ спрямована на економічне забезпечення формування саме синергійного ефекту та підтримку його у довгостроковій перспективі, що зрештою і дозволяє створювати економічні підвалини для стратегічного розвитку будь-якої організації.

 

Вимоги до створення синергійного ефекту

Для чого створюються інтегровані структури? Які варіанти при цьому використовуються?

Інтегровані структури є вигідними, оскільки дозволяють повною мірою використовувати переваги синергетичного ефекту об'єднання а економіці (включаючи виробничу, наукову, торгову і фінансову сфери) і тим самим підвищення конкурентоспроможності.

Вертикальна інтеграція розширює масштаб і силу впливу підприємства в галузі, що створює для нього певні конкурентні переваги за рахунок зміцнення конкурентної позиції та/або збереження конкурентних переваг

 «Конічна» інтеграція передбачає ситуацію, коли підприємство створює власні виробничі (або збутові) підрозділи для виготовлення (збуту) власними силами якої-небудь продукції. У разі інтеграції «назад» ідеться, наприклад, про комплектуючі, а при інтеграції «впе­ред» — про готову продукцію або напівфабрикати. «Конічна» інтеграція може відбуватися на основі купівлі або злиття підприємств.

«Квазіінтеграція» — означає закупівлю у підприємства-поста­чальника або продаж більшої частини продукції фірмі, в якій підприємство володіє певною часткою капіталу, наприклад, у вигляді акцій. Іноді цей вид інтеграції пов’язують зі створенням спільних підприємств.

Контрактна інтеграція здійснюється через укладання довгострокових договорів, які дають змогу формувати стабільні зв’язки між фірмами.

Горизонтальна інтеграція виникає при злитті фірм, які виробляють подібні або однорідні товари з метою їх подальшої реалізації через спільну систему розподілу й отримання при цьому додаткового прибутку, і супроводжується виробництвом за кордоном товарів, аналогічних тим, що виробляються в країні базування.

Охарактеризуйте переваги та недоліки вертикальної інтеграції. Чому процес вертикальної інтеграції перебуває під контролем Антимонопольного комітету?

Вертикальна інтеграція розширює масштаб і силу впливу підприємства в галузі, що створює для нього певні конкурентні переваги за рахунок зміцнення конкурентної позиції та/або збереження конкурентних переваг

Переваги вертикальної інтеграції.

«Внутрішня вигода»: гарантовані поставки створюють умови для впливу на постачальника відносно рівня якості, ефективного використання ресурсів і мінімізації запасів; зменшення витрат на пошуки ресурсів, що відповідають вимогам виробництва; можливості розширення масштабів виробництва, підвищення його ефективності, завантаження потужностей; гарантований збут сприяє розширенню горизонтів планування; стабільність «входів/виходів» дає змогу акцентувати діяльність на вдосконаленні виробничого потенціалу та розвитку соціальної сфери підприємства.

«Зовнішня вигода»: можливість «відсікати» конкурентів від споживачів і постачальників; більш тісна координація та взаємовплив по всьому технологічному ланцюжку «постачальник — виробник — споживач», навіть досягнення синергії; більша визначеність у зовнішньому середовищі, часткове уникнення «руйнівних ринкових сил»; полегшення доступу до «ноу-хау», які є у партнерів з інтеграції, спільне створення нових продуктів; швидка реакція на попит інтегрованих споживачів; створення цінових переваг у системі розподілу.

Недоліки вертикальної інтеграції.«Внутрішня “ціна”»: збільшення витрат на утримання органів, що відповідають за здійснення вертикальної інтеграції; виведення деяких ділянок виробництва з-під впливу ринкових сил (обмеження можливостей очищення від баласту); можливість потрапити «не в свою» діяльність, створюючи власні підрозділи (як «назад», так і «вперед» інтегровані), з низькими показниками конкурентоспроможності; спокуса інвестування в «слабкі місця» вертикально інтегрованого ланцюга, що створює реальну картину ефективності вироб­ництва, ускладнює обґрунтування доцільності існування окремих підрозділів; гарантований збут спричинює помилкове відчуття безпеки.

«Зовнішня небезпека»: сильна взаємозалежність між частинами «вертикального ланцюга» при негативних явищах в одній із частин поширює їх на решту, можливо — до «ланцюгового» банкрутства; створює уявлення про міцний стан підприємства, що не відповідає його реальній конкурентоспроможності; застарілі виробничо-управлінські процеси можуть бути збе­реженими надовго, оскільки не сприймають на себе механізми конкуренції; обмеженість ринку та маневру на ньому; втрата комунікацій із зовнішнім середовищем (насамперед з іншими постачальниками та дистриб’юторами); можуть використовуватись необґрунтовані варіанти інтеграції та створюватись великі, некеровані формування.

 

Вертикальна інтеграція суттєво впливає на ефективність діяльності підприємства та конкуренцію на ринку. Як процес, спрямований на встановлення ексклюзивного типу стосунків маж виробником та його постачальником, вертикальна інтеграція, з одного боку, надає підприємству ряд переваг перед конкурентами, з іншого - може мати негативна наслідки для економічної конкуренції. Значний рівень вертикальної інтеграції в Україна може стати на завадь розвитку конкурентного середовища. Тому необхідним вбачається ретельний контроль за вертикальною інтеграцією з боку органів державної влади, зокрема Антимонопольного комітету України, громадськості.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!