Яку роль відіграє ІАЗ СУ в системі стратегічного управління? Чи можна вести мову про самостійну систему ІАЗ СУ? Обґрунтуйте свою відповідь.



Інформаційно-аналітичне забезпечення стратегічного управ­ління (ІАЗ СУ) — система, яка об’єднує усі інші елементи організації у єдине ціле, дозволяє сформувати процес стратегічного управління, як безперервну низку управлінських рішень, спрямованих на досягнення стратегічних цілей.

Метою інформаційно-аналітичного забезпечення СУ є збір, обробка, використання, зберігання, підтримка в актуальному стані баз стратегічних даних, які гарантують своєчасне та надійне інформаційне забезпечення організації нормативно-правовою, довідково-аналітичною, методичною, прогнозною та поточною інформацією, а також комплексом програмних засобів, необхідних для їх аналізу при формуванні стра­тегічних рішень.

Досягнення цієї мети можливо за умов: визначення складу БСД, необхідного для стратегічного управління як організацією в цілому, так й окремими її підсистемами; цілеспрямованого проектування, впровадження та підтримки інформаційно-аналітичної підсистеми забезпечення СУ; організація постійного методичного супроводження, розвит­ку та поновлення як БСД, так і, відповідно ІАЗ СУ; насичення організації потрібними програмними продуктами.

Формування ІАЗ СУ на основі БСД потребує: структуризації середовища функціонування організації у відповідності з економічними умовами та специфікою виробництва; врахування динаміки середовища функціонування організації при його дослідженні та аналізі; врахування специфіки організаційно-економічної реалізації управління, що зумовлюється формами власності. Державного регулювання тощо; накопичення знань про стан середовища організації для визначення основних тенденцій розвитку і фактичного прогнозування змін; діагностики відхилень фактичного стану параметрів середовища від прогнозного або того, що вважається оптимальним; формування переліку напрямів впливу для регулювання відхилень; організаційно-економічної реалізації механізмів впливу та контролю на діяльність організації.

Загальними характеристиками систем забезпечення (якою є і ІАЗ) є безперервність, комплексність та системність.Такими підсистемами ІАЗ є інформація, методи її дослідження та джерела, бази стратегічних даних.

 

У чому полягають особливості стратегічної інформації? Охарактеризуйте джерела та способи отримання інформації.

Стратегічна інформація характеризується рядом відміннос­тей, що зумовлені характером процесу прийняття управлінських рішень:

1.Орієнтованість не стільки «всередину» організації, скільки на її зовнішнє та проміжне середовище.

2.Аналіз інформації в умовах репрезентативної ймовірності.

3.Прогнозний характер результатів обробки інформації.

4.Велика ймовірність суб’єктивного тлумачення інформативних показників.

5.Міжфункціональний характер інформації (необхідність інформаційного забезпечення окремих бізнес-процесів), що призводить до необхідності оперування великими обсягами аналітич­ної та фінансової інформації.

Джерела інформації: законодавство, підзаконні акти, інструкції, результати досліджень і розробок, спеціальні джерела інформації, преса, радіо, телебачення, конференції, ярмарки, форми звітності, ВНД, власні НДПКР, огляди періодичної літератури, результати досліджень НДІ, власні дослідження (у тому числі аналіз контрактів), замовлення цільових досліджень спеціалізованим організаціям.

Стратегічні інформаційні потреби підприємства охоплюють усе, що може вплинути на довгострокову діяльність підприємства, непередбачені випадковості, пов’язані зі змінами у середовищі (в тому числі з форс-мажорними обставинами), навіть інформацію про події, що перебувають за межами безпосередньої діяльності та впливу, але можуть змінити долю підприємства.

Способи отримання інформації:спостереження, бесіда, опитування, оцінка та збирання даних, моделювання, різні методи статистичного аналізу.

Що таке «бази стратегічних данних (БСД)» та як її формують? Які обмеження існують на українських підприємствах під час формування БСД?

База стратегічних даних (БСД) — це стислий системний опис найсуттєвіших стратегічних елементів, що належать до зовнішнього середовища підприємства; вона (БСД) використовується для оцінки поточного становища, застосовується для визначення прояву процесів у майбутньому та для прийняття стратегічних рішень.

У БСД міститься інформація про вплив окремих складових і чинників процесу стратегічного аналізу та управління на формування стратегічних альтернатив, а також інформація, що дозволяє обирати ті або інші рішення з визначених альтернативних варіантів, тобто БСД може трактуватись як підсистема підтримки управлінських рішень.

БСД формується за допомогою цільових підборок інформації, що надходить з багатьох джерел і являє собою по суті процес перетворення сукупності даних у стратегічну інформацію на основі їхньої аналітичної обробки з орієнтацією на конкретне використання в процесі встановлення та на реалізацію стратегічних планів, проектів і програм.

БСД підприємства може мати досить складну структуру, тобто складатися з таких підсистем: БСД про сильні та слабкі сторони підприємства; БСД про загрози та можливості (з оцінкою рівня ризику), що існують у зовнішньому середовищі; БСД про рівень конкуренції та критерії конкурентоспроможності в галузі; БСД про стан економіки взагалі; БСД про ситуацію на суміжних ринках тощо.

БСД містять інформацію про організації — конкуренти, яка може будуватися за такими ж самими принципами, як і інформація про базову організацію.

Підбиваючи підсумок, варто наголосити, що БСД є основою ІАЗ СУ, від БСД залежить обсяги та організаційна форма ІАЗ СУ.

На українських підприємствах обмеження для формування БСД зумовлені: лімітом фінансових ресурсів на проведення всіх досліджень у межах структури БСД, відсутності кваліфікованих спеціалістів для проведення аналізу даних, низьким рівнем програмного забезпечення для формування БСД, відсутність зацікавленості керівництва підприємстві у постійному поновлюванні даних.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!