НОРМУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ НАВАНТАЖЕНЬ



ПРОГРАМА

ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

V-го КУРСУ СПЕЦІАЛЬНОСТІ „СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА”

ВСТУП

Професійно значущим етапом в системі підготовки соціального педагога, первинною ланкою формування вмінь та засвоєння навичок педагогічної професії є соціально-педагогічна практика студентів. Саме в цей період закладається фундамент досвіду професійної діяльності, практичних умінь і навичок, професійних якостей особистості соціального педагога, ставлення до професії.

Виробнича переддипломна соціально-педагогічна практика проводиться у 9-му навчальному семестрі для студентів, які навчаються за спеціальністю „Соціальна педагогіка”.

Практична значущість соціально-педагогічної практики полягає у створенні повноцінних умов професійної адаптації майбутніх соціальних педагогів, основним критерієм якої є готовність особистості до самовдосконалення та до коригування соціальних відносин.

Практика дозволяє перевірити знання, здобуті майбутніми фахівцями у навчальному процесі, інтегрувати їх в єдине ціле, продовжити процес набуття провідних професійних вмінь та розпочати процес їх ефективного застосування й апробації.

Програму виробничої переддипломної соціально-педагогічної практики розроблено згідно вимог Положення про проведення практики студентів СумДПУ ім. А.С. Макаренка (2007 р.) та відповідно документів Міністерства освіти і науки України:

- „Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України” (1993 р.);

- „Методичні рекомендації по складанню програм практики студентів

 

вищих навчальних закладів України” (1997 р.);

- „Положення про практику студентів вищих навчальних закладів України” (2000 р.)

МЕТА, ЦІЛІ, ЗАВДАННЯ ПРАКТИКИ

Метоювиробничої переддипломної соціально-педагогічної практики є реалізація практичного етапу підготовки фахівців за спеціальністю "Соціальна педагогіка" в рамках навчального процесу вищого навчального закладу.

Головна увага в процесі підготовки, організації та проведення виробничої переддипломної соціально-педагогічної практики має приділятися досягненню чотирьох головних цілей:

- перевірці та інтеграції професійних знань;

- збільшення обсягу та підвищенню якості професійних вмінь та навичок в процесі ознайомлення та опанування провідними технологіями соціальної роботи;

- діагностиці профпридатності студента та його адаптації до обраної професії;

- продовженню формування професійно-значущих якостей соціального педагога.

Завданнямивиробничої переддипломної соціально-педагогічної практики є:

1. Поглиблення й удосконалення теоретичних знань і встановлення їх зв’язку з практичною діяльністю шляхом застосування в межах професійної соціально-педагогічної взаємодії.

2. Поглиблення знань студентів про сутність соціальних проблем суспільства та шляхи їх вирішення як державними так і недержавними інституціями.

3. Ознайомлення з сучасним станом соціально-педагогічної роботи в закладах соціально-педагогічного спрямування.

4. Вивчення сучасних технологій соціальної роботи.

5. Формування і розвиток у майбутніх соціальних педагогів вмінь та навичок соціально-педагогічного впливу щодо представників різних соціальних верств населення.

6. Формування професійних якостей соціального педагога: милосердя, доброти, емфатичного співпереживання, готовності прийти на допомогу та інших.

7. Посильна допомога закладам соціально-педагогічного спрямування в реалізації завдань, що стоять перед ними.

 

8. Створення умов для підвищення науково-дослідницької компетентності студентів, розвитку їх творчого мислення.

9. Адаптація студентів до обраної професії, створення умов для визначення студентів щодо власної спеціалізації.

ЗМІСТ ПРАКТИКИ

Зміст виробничої переддипломної соціально-педагогічної практики обумовлюється вибором бази практики та основними функціями діяльності соціального педагога у визначених установах.

Основними базами виробничої переддипломної соціально-педагогічної практики студентів обрано:

· Дитячо-підліткові клуби

· Слідчий ізолятор управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Сумській області

· Сумський міський соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування

· Сумський міський соціальний центр матері та дитини

· Сумський міський соціально-педагогічний центр „Сигнал”

· Сумське міське громадсько-молодіжне об’єднання „Міський кризовий центр”

· Сумське міське товариство допомоги дітям-інвалідам, що мають розумову відсталість „Феліцитас”

· Сумський обласний притулок для неповнолітніх служби у справах неповнолітніх

· Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю

· Сумські центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (обласний, міський, районний)

· Центр реінтеграції бездомних громадян

· Сумська міська благодійна організація «Вибір»

Зважаючи на вище вказане, практика містить наступні напрями діяльності:

- охоронно-захисний: передбачає вивчення всього арсеналу правових норм для захисту інтересів клієнтів, сприяння застосуванню заходів державного примусу та реалізації юридичної відповідальності стосовно осіб, які припускають прямі або опосередковані протиправні впливи на клієнта;

- організаційно-дозвіллєвий: безпосередня участь у виховній роботі певного закладу соціально-педагогічного спрямування;

- діагностичний: здійснення діагностики індивідуально-психологічних особливостей клієнта та його родини шляхом використання пакету відповідних методик;

- профілактичний: відпрацювання професіональних вмінь та навичок майбутнього соціального педагога щодо приведення в дію соціально-правових, юридичних механізмів попередження та подолання негативних впливів;

- терапевтичний: організація й надання соціотерапевтичної допомоги тим, хто її потребує, забезпечення захисту прав дитини у суспільстві, надання допомоги підліткам і молоді в період їх соціального й професійного визначення;

- аналітичний: аналіз змісту планування соціально-педагогічної діяльності певної установи; визначення специфіки і технології складання різних видів планів (перспективний, календарний, поточний); аналіз змісту певних соціально-педагогічних заходів і методики їх проведення; здійснення самоаналізу діяльності; опанування технологією аналізу успішності соціально-педагогічної діяльності фахівця або установи.  

ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИКИ

Виробнича переддипломна соціально-педагогічна практика здійснюється шляхом діяльності студентів у статусі помічників соціальних педагогів певної соціально-педагогічної установи.

Розподіл студентів по базах практики здійснюється відповідальним методистом згідно Договорів про співпрацю з установами соціально-педагогічного спрямування.

Принципами розподілу студентів по базах соціально-педагогічної практики в закладах соціально-педагогічного спрямування визначено врахування:

- волевиявлення майбутнього соціального педагога щодо вибору певного напряму соціально-педагогічної діяльності (у відповідності до особистісних нахилів, поважних обставин тощо);

- відповідності набутих студентом знань і вмінь запитам певної установи;

- спроможності студента високоефективно здійснювати науково-дослідницьку роботу у певному напрямі;

- рівня розвинення у студента вмінь самоорганізації та самоаналізу.

У разі, коли студент отримує фах соціального педагога за цільовим направленням, місце проходження ним практики узгоджується з відповідною установою. У випадку наявності можливості працевлаштування студента у певному закладі соціально-педагогічного спрямування (що підкріплюється документально листом-запитом) йому надається можливість проходити практику відповідно до майбутнього першого робочого місця.

НОРМУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ НАВАНТАЖЕНЬ

Виробнича переддипломна соціально-педагогічна практика триває протягом чотирьох тижнів 7-го семестру з відривом від навчання.

Виконання професійних функцій соціального педагога студентами під час виробничої переддипломної соціально-педагогічної практики передбачає:

1. Роботу безпосередньо на місці (відповідно до бази практики), яка включає:

- вивчення документального забезпечення діяльності бази практики та фахівців установи;

- співпрацю з фахівцем, за яким закріплений майбутній соціальний педагог: допомога щодо реалізації професійної діяльності; вивчення досвіду та особливостей діяльності фахівця;

- роботу з клієнтами установи: вивчення особистості клієнта, його найближчого оточення (соціально-педагогічна діагностика, бесіди, консультування, тренінгова робота; підготовка та проведення виховних та розважальних заходів);

- співпрацю з іншими студентами-практикантами: взаємовідвідування залікових заходів; підготовка та проведення спільних заходів соціально-педагогічного спрямування; виконання спільних наукових проектів.

2. Роботу в бібліотеках, архівах, відвідання інших установ соціально-педагогічного спрямування (державних і недержавних) з метою підготовки певних соціально-педагогічних заходів, виконання групового творчого завдання, з'ясування даних щодо соціальної проблеми, в межах якої працює практикант.

З огляду на зазначену специфіку практики, майбутнім фахівцям ставиться за обов'язок бути присутніми на закріплених за ними місцях практики шість годин кожного робочого дня закладу (згідно графіка роботи останнього), а інші дві години кожного робочого дня мають бути використані на здійснення інших видів (зокрема методичного) самостійної та групової соціально-педагогічної діяльності.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!