Можливі альтернативи стратегічної політики підприємства



Базова стратегія Показники вибору альтернатив Можливі стратегічні альтернативи
1. Стратегія виживання (захисна) 1.1. Собівартість продукції 1.2. Мінімальний рівень рентабельності 1.3. Частка фірми на ринку 1.4. Чисельність персоналу   1.1. Зміна стратегії маркетингу 1.2. Зміна товарної політики 1.3. Жорстка економія ресурсів 1.4. Удосконалення управління фірмою
2. Стратегія стабілізації (наступально - захисна) 2.1 Дохід від продажу товарів 2.2. Дохід на активи фірми 2.3. Дохід на акції та облігації 2.4. Швидкість оновлення продукції 2.1. Економія ресурсів 2.2. Ревізія витрат, консолідація, пожвавлення 2.3. Зменшення питомих витрат, відновлення рівня доходу 2.4. Стабілізація економічної ситуації
3. Стратегія зростання (наступальна) 3.1. Обсяг продажу продукції 3.2. Величина отримуваного доходу   3.1. Інтенсифікація ринку 3.2. Диверсифікація власного виробництва 3.3. Міжфірмове ділове співробітництво

Джерело: [18, с. 156].

Кожна підприємницька структура має власну мету, місію і завдання. В сукупності вони є взаємозалежними і визначають суспільне покликання бізнесу.Мета (ціль) окреслює напрямок, завдання та стиль їх діяльності, визначає внутрішні критерії успішності/неуспішності. Вважається, що підприємство може мати одну або декілька цілей. Узагальнюючи численні емпіричні та теоретичні дані можна виокремити такі основні цілі, що зустрічаються в різних підприємницьких структур:екзистенція і пережиття «важкого періоду»;довготривалий розвиток;отримання прибутку;максимального поточного;максимального довготривалого;постійного;задоволення економічних інтересів засновників і менеджерів;максималізація ринкової вартості:максималізація доходу від капіталу; максималізація кінцевої вартості фірми; максималізація вартості цінних паперів.

Місія – це декларована і акцептована протягом певного часу мета стосовно зовнішнього оточення. Мета підприємства має внутрішнє спрямування, а місія - зовнішнє. В місії підприємство подає свою мету у формі, яка може бути позитивно сприйнята суспільством, споживачами, органами влади тощо. Місія: виділяє те, що відрізняє одну підприємство від інших; є компромісом прагнень засновників, менеджменту і очікувань суспільства.

Формування і формулювання місії є складним і відповідальним завданням. Необхідно врахувати поточні та перспективні запити і потреби споживачів, їх очікування, визначити напрямок діяльності, на якому слід акцентувати свою увагу.Для успішного формулювання місії необхідно, щоб вона мала:коріння в майбутньому і елементи мрії;мотиваційний характер;правдоподібний характер;ефективний до сприйняття стиль і виклад;елементи загальності і конкретності [19, с. 353].

Визначивши місію та цілі підприємства, обґрунтовують базову (головну) стратегію підприємства. Загальновідомо, що стратегія підприємства покликана забезпечувати досягнення ним стійкого положення на ринку за умов конкурентної боротьби. Підприємство повинно володіти відповідним набором засобів, який відповідав би запитам споживачів та діяв ефективніше, ніж у конкурентів. Ефективна стратегія повинна бути чітко визначена щодо ймовірної діяльності організації та її загального напряму розвитку. Такий напрям задають чотири взаємообумовлених вибори, а саме: 1) сфери діяльності (ринки, які передбачається обслуговувати); 2) переваг, що вигідно відрізняють бізнес від конкурентів; 3) каналів виходу на заданий ринок; 4) вибір видів діяльності, які здійснюватиме підприємство. В економічній літературі розрізняються три види базових стратегії підприємства в залежності від його економічного стану, а саме: стратегії виживання, стабілізації і росту.

Опрацювання стратегії підприємства є одним з найважливіших кроків, що забезпечують довготривалий розвиток і економічну безпеку. Стратегія підприємства може бути оформлена формально, або ж перебувати лише в уяві реальних засновників та менеджерів. .

Стратегія необхідна як підприємству в цілому, так і окремим його підрозділам і функціональним відділам. У загальному випадку стратегії розробляються на чотирьох різних організаційних рівнях (рис. 1.1).

 

 
Корпоративна (загальна) стратегія
Ділова стратегія
Маркетинг
Інформаційні системи
Управління персоналом
Фінанси
Виробництво  
НДДКР
Функціональні стратегії
Операційні стратегії

 

 


Рис. 1.1. Ієрархічна структура стратегій

Джерело: [38, с.56].

Для вузькопрофільних (одно-галузевих) компаній, що займаються одним видом бізнесу, корпоративна і ділова стратегії збігаються, тому що стратегія розробляється для одного виду діяльності.Корпоративний стратегічний план складається зі стратегій, вироблених на різних рівнях організаційної ієрархії. Стратегія, розроблена на більш низькому рівні, є складовою частиною стратегії, що розробляється на більш високому рівні. При цьому має виконуватися умова взаємозв’язку місії, цілей і стратегій на кожному рівні. Детальний розподіл відповідальності за розробку стратегій на різних рівнях між керівниками корпорації наведено в табл. 1.3.

Таблиця 1.3


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 446; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!