РОЗДІЛ 4. ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ТОВ «РАЙЗ-ПОЛІССЯ»



В умовах висококонкурентного ринкуТОВ «Райз-Полісся» повинно розробити стратегію своєї діяльності як на найближчу, так і довгострокову перспективу, реалізація якої дасть змогу вийти на нові ринки збуту, забезпечить збільшення прибутковості та конкурентоздатності. Рішення цієї задачі передбачає визначення нових підходів до обґрунтування прогнозів фінансово-господарської діяльності підприємства, його виробничого та соціального розвитку. При розробці та обґрунтуванні маркетингової стратегії виникає необхідність зміни пріоритетів, що в свою чергу обумовлює необхідність зміни технології обґрунтування показників, що прогнозуються.

Стратегія повинна розроблятися скоріше з погляду перспективи всієї корпорації, а не конкретного індивіда. Рідко коли засновник підприємства може собі дозволити сполучати особисті плани зі стратегією організації. Стратегія має обґрунтовуватися великими дослідженнями й фактичними даними. Тому необхідно постійно займатися збором і аналізом величезної кількості інформації про галузі народного господарства, ринку, конкуренції тощо. Крім того, стратегія надає підприємству визначеності, індивідуальності, які дозволяють їй залучати певні типи працівників і допомагають продавати вироби або послуги. Знання того, що організація хоче досягти, допомагає уточнити найбільш підходящі шляхи дії. Приймаючи обґрунтовані й систематизовані рішення, керівництво знижує ризик ухвалення неправильного рішення через помилкову або недостовірну інформацію про можливості організації або про зовнішню ситуацію.

Розробка стратегії діяльності ТОВ «Райз-Полісся» має здійснюватися в декілька етапів (рис.4.1).

I етап
II етап
III етап
IV етап
V етап
Аналіз зовнішнього середовища функціонування  
Визначення місії, формулювання стратегічних цілей підприємства  
Розробка альтернативних варіантів розвитку с.-г. підприємства
Оцінка та вибір стратегії розвитку
Складання програми дій і контроль за її реалізацією

Рис. 4.1. Етапи розробки стратегії діяльності ТОВ «Райз-Полісся»

 

На першому етапі відбувається аналіз зовнішнього середовища, який являє собою процес безперервного спостереження, вивчення та контролю дії зовнішніх чинників по відношенню до підприємства для того, щоб своєчасно і якомога конкретніше визначити позитивну та негативну дію зовнішніх чинників, якими є політичні, економічні, науково-технічні, соціальні, міжнародні тощо. Слід відмітити, що при розробці та здійснення

стратегії значне місце має посідати аналіз ринкових чинників, які безпосередньо впливають на діяльність підприємства, тобто розглядають попит, пропозицію, кон’юнктуру та рівень конкуренції за певною системою показників. Для вивчення зовнішнього середовища діяльності ТОВ «Райз-Полісся» необхідно:

1) провести дослідження ринку діяльності підприємства та виявити тенденції його розвитку;

2) оцінити виробничо-технічні можливості підприємства, і його конкурентоспроможність, проаналізувати можливості використання внутрішніх резервів і ресурсів підприємства для підвищення ефективності його функціонування;

3) провести аналіз зовнішнього середовища функціонування підприємства, який передбачає дослідження: макроекономічних процесів (інвестиційного попиту і пропозиції, наявності кредитних ресурсів, політики позикових процесів, демографічних прогнозів, співвідношення між експортом та імпортом тощо); регулюючої діяльності держави (господарського і трудового законодавства, грошової і фінансової політики, змін в податковій та тарифній системі, антимонопольного регулювання); району діяльності підприємства (долі в товарообігу, рівня монополізації в Овруцькому районі зокрема, кількості підприємств – конкурентів та їх позиції на ринку);

4) виявити готовність підприємства до використання принципів і методів стратегічного планування і управління, експертним шляхом за методом Делфі.

Найбільш вдала методика оцінки, що дозволяє виявити кілька ознак, ступінь прояву яких у діяльності підприємства характеризує його готовність до використання стратегічного управління і планування, до реалізації стратегії. Ці ознаки виявляються на підприємстві в різній мірі і характеризують в остаточному підсумку його конкурентні переваги: місію; визначеність цілей і стратегії підприємства; наявність налагодженого механізму збору, аналізу й обробки

 інформації; робота з підвищення конкурентноздатності підприємства; пристосовуваність підприємства до можливостей, що відкриваються;орієнтованість поточного управління на виконання стратегічних задач підприємства; запрошення сторонніх консультантів для вирішення неспецифічних задач; постійне інформування персоналу про стратегічні цілі і плани підприємства; високий рівень корпоративної культури; створення на підприємстві ефективно працюючого за можливістю маркетингового відділу.

Виявлення ступеня прояву ознак, що характеризують підготовленість підприємства до використання принципів і методів стратегічного планування і управління, проводилося експертним шляхом за методом Делфі. У якості експертів були працівники ТОВ «Райз-Полісся», що забезпечує конфіденційність заходу і не вимагає залучення великих ресурсів. Крім того, зазначена методика може неодноразово повторно застосовуватися для контролю дієвості проведених заходів, покликаних поліпшити сформовану ситуацію.

Для оцінки готовності ТОВ «Райз-Полісся» до роботи з принципів маркетингової стратегії працівникам пропонувалося оцінити ступінь прояву кожного з перерахованих вище ознак у діяльності підприємства – виставити оцінки, що відповідають ступені прояву тієї чи іншої ознаки: “5” – якщо дана ознака на підприємстві цілком виявляється; “4” – якщо дана ознака виявляється не цілком; “3” – якщо дана ознака виявляється слабко; “2” – якщо дана ознака не виявляється.

Загальна оцінка ступеню готовності підприємства являє собою середньозважений бал:

                                    (4.1),

де: Sij – бальна оцінка j-го експерта ступеня прояву i-ї ознаки; n кількість експертів; mчисло розглянутих ознак; ki – коефіцієнт важливості i-ї ознаки, обумовлений за правилом: ki=1 – якщо i-а ознака «неважлива»; ki=2 – якщо i-а ознака “важлива”; ki=3 – якщо i-а ознака «дуже важлива».

Для спрощення розрахунківвважатимемо, що всі ознаки мають однакову важливість і k=1. В оцінці брало участь сім експертів, таким чином n=10, а m=11.

Розрахуємо за формулою 2.1 наступні граничні значення: bмін = 0,2 – відповідає випадку повного не прояву всіх ознак; bсл = 0,3 – відповідає випадку слабкого прояву всіх ознак; bнп=0,4 – відповідає випадку не повного прояву всіх ознак; bмакс=0,5 відповідає випадку повного прояву всіх ознак.

Далі розрахунки здійснюються в наступній послідовності:

b1 = bмін + 0,75(bсл – bмін)                        (4.2);

bср =0,5 * (bмін + bмакс)                             (4.3);

b2 =bнп + 0,25 * (bмакс – bнп)                    (4.4).

Результативні значення становитимуть: b1=0,275, bср=0,35, b2=0,425.

Таблиця 4.1


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!