Досягнення сучасної української науки і освіти.



Після розпаду СРСР Україна успадкувала значний науковий потенціал. На сьогодні Украї­на має значний науковий комплекс, який скла­дається з науково-дослідних інститутів, ВЗО, проектно-конструкторських і технологічних бюро. У 1994 р. АН України одержала статус на­ ціональної (НАНУ). Установи НАНУ розташовані на всій території держави (найбільше їх в Києві).

Завдяки науковим розробкам Національного космічного агентства України держава отримала можливість дослідження й освоєння космічного простору.

Україна бере участь у міжнародній програмі ракетно-космічного комплексу морського базування «Морський старт» і у програмі «Глобалстарт», підтримує контакти з державними та науковими установами США в галузі академічної та прикладної космічної науки, здійснює спільні розробки космічних кораблів.

Розвиток біокібернетики, проблеми штучного інтелекту та розробка від­повідних інформаційних технологій є сучасними напрямками досліджень. Значних успіхів у трансплантації внутрішніх органів, зокрема, серця здобув колектив українських кардіологів Інституту ім. М. Амосова АМНУ. Також продовжуються наукові дослідженя в галузі мембранних технологій.

Важливим напрямком розвитку науки в Україні є переведення значної час­тини досліджень до університетів, як це заведено у більшості провідних країн світу.

У сфері освіти України відбувається демократизація середньої й вищої шко­ли; запроваджуються європейські стандарти, відбувається інтеграція до за­гальноєвропейського освітнього простору; створюються різні форми шкільної освіти з урахуванням інтересів і здібностей учнів; забезпечується свобода творчості педагогів.

Закон України «Про загальну середню освіту» (2001 р.) передбачає де­мократизацію, гуманітаризацію системи освіти і введення 12-річного термі­ну навчання в середній школі. У загальноосвітніх закладах України введено 12-бальну шкалу оцінювання навчальних досягнень учнів.

Розвиток системи дошкільної освіти передбачає збільшення кількості охоп­лених дошкільною освітою та залучених до навчання у дитячих садках дітей п'ятирічного віку.

2003 р. відзначається переходом старшої школи на профільне навчання. Класи універсального, суспільно-гуманітарного, природничо-математичного, технологічного, спортивного та інших профілів було відкрито у всіх загально­освітніх навчальних закладах.

Державний стандарт основної і старшої школи (січень 2004 р.) та Держав­ний стандарт для дітей, іцо потребують корекції здоров'я, продовжили проце­си реформування середньої освіти.

У 2004—2007 рр. здійснювався експеримент щодо проведення в усіх облас­тях України зовнішнього незалежного оцінювання випускників 11-х класів. Із 2008 р. ця система була запроваджена на заміну вступних іспитів до вищих навчальних закладів.

Початкова школа вже перейшла на чотирирічний термін навчання. Зараз три­ває перехід основної школи (5—9 класи) на новий зміст та термін навчання.

У межах Державної й регіональних (обласних) програм «Шкільний авто­бус» відбувається безперебійний і безпечний підвіз учнів сільської місцевості до місця навчання.

Запровадження Програми інформатизації та комп'ютеризації загально­освітніх навчальних закладів дозволило створити в школах сучасні комп'ютерні класи, підключити їх до мережі Інтернет тощо.

Державна програма розвитку освіти на 2006—2010 рр. передбачає доведення якості освіти в Україні до європейського рівня, удосконалення системи національного виховання, інформатизацію та комп'ютеризацію навчальних закладів.

Сьогодні професійно-технічні навчальні заклади мають відсталу та недоско­налу матеріально-технічну базу. Державою розроблено ряд заходів для покра­щання такого становища.

Реформується і вища школа. Так, у 2008 р. відбулося засідання робочої гру­пи Міністерства освіти і науки України, яка займається підготовкою проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту"» відповідно до вимог Болоньського процесу.

Висновок. Освіта й наука України перебувають у процесі реформування та пошуку нових моделей розвитку, які б відповідали сучасним вимогам. Важли­ва роль у цьому процесі належить державі.

Поняття, терміни, назви: НАН України, Національна доктрина розвит­ку освіти, Болоньський процес.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!