Заходи з охорони праці та промислової екології



    Виробничі процеси на кондитерському підприємстві супроводжуються виділенням шкідливих домішок у вигляді газів, парів, пилу чи тепла. Розповсюдження цих викидів по приміщенню призводить до зміни складу стану повітряного середовища, що в свою чергу може викликати небажані відхилення в стані здоров’я робітників або несприятливо вплинуть на продуктивність праці.

У приміщеннях кондитерських фабрик виявляють газоподібні речовини та пар з різними токсичними властивостями, підвищена вологість та температура повітря, органічний та неорганічний пил, сполуки азоту (аміаку), сірки (сірчанокислий ангідрид), окис вуглецю (СО, СО2) та інші.

Для забезпечення нормальних санітарно-гігієнічних умов праці необхідно попереджати утворення або усувати шкідливі сполуки, що утворилися.

При виконанні проекту кондитерської фабрики у розділі «Заходи з охорони праці та промислової екології» відображуються заходи техніки безпеки при обслуговуванні технологічного обладнання, виявляються джерела забруднення стічних вод та повітряного басейну. Також аналізуються інформаційні джерела, як загального так і галузевого характеру по боротьбі з цими явищами та складається перелік можливих заходів.

При експлуатації обладнання в результаті дій небезпечних факторів передбачаються колективні та індивідуальні засоби захисту: огороджуючі, запобіжні, сигналізуючі пристрої та дистанційне керування.

При описуванні парових котлів, автоклавів, компресорів, теплообмінників та інших видів обладнання, що працюють під тиском, необхідно враховувати вимоги правил техніки безпеки, що відносяться до обладнання з підвищеною небезпекою. Для забезпечення безпеки та безаварійності підйомних механізмів передбачається необхідний коефіцієнт запасу міцності, надійності гальмів, безвідмовності блокуючих пристроїв.

Загальними вимогами пожарної безпеки при експлуатації технологічного обладнання є: змащення підшипників та механізмів машини; герметизація та ізоляція; контроль автоматизації і блокування; проведення оглядів та виконання графіків планово-попереджувального ремонту.

Виробнича санітарія забезпечує усунення можливого впливу на працівників шкідливих виробничих факторів, які підрозділяються на фізичні, хімічні, біологічні та психологічні. При виборі технологічних процесів слід віддавати перевагу тим, які характеризуються найменшими шкідливими виробничими факторами.   

Вимоги до оформлення списку використаних джерел і літератури

В кінці пояснювальної записки приводиться список використаних джерел, які використовувались при виконанні курсового проекту.

Література пишеться в послідовності алфавіту, мовою, на якій вона написана. Вказуються прізвище та ініціали автора, назва літератури, місто і назва видавництва, рік видання і кількість сторінок.

Технологічна схема

Технологічна схема виконується в апаратурному оформленні на одному аркуші паперу формату А1. Вона повинна показати технологічний процес в послідовності виконання операцій виробництва, починаючи від приймання і зберігання сировини і закінчуючи вкладанням, пакуванням та зберіганням готової продукції. Хід технологічного процесу зображується зліва на право і зверху вниз. Приводиться схема одержання стиснутого повітря, гарячої води і пари.

Підставою для розробки машинно-апаратурної (технологічної) схеми є функціональна схема, а також розрахунок і підбір технологічного устаткування. На цій схемі зображується устаткування у відповідності з прийнятими позначеннями в масштабі 1:50 чи без нього, але з обов’язковим дотриманням пропорційності.

Якщо на аркуші накреслені дві технологічні схеми (наприклад, виробництво карамелі з рідкими і перешарованими начинками), то загальні стадії виробництва (зберігання цукру, підготовка його, одержання карамельного сиропу) зображуються на схемі 1 раз (у середній частині аркуша ліворуч), а самі виробничі лінії – окремо (одна під іншою).

Потоки продуктів зображуються лініями з цифрами. Цифри ставляться на кожній ділянці потоку продуктів не ближче 50 мм між ними. В кінці лінії (при вході в обладнання) ставиться стрілка, яка вказує напрям руху продукту.

На схемі проставляються позиції обладнання. Вони розміщаються групами зліва направо і зверху вниз.

По ходу технологічного процесу проставляються місця контролю технологічних параметрів. При цьому від обладнання проводиться вгору виносна лінія з колом діаметром 8-10 мм і в ньому проставляється умовне позначення параметру, який контролюється.

Рекомендуються наступні позначення:

ОП – органолептичні показники; t – температура; Т – тривалість; W – вологість продукту; φ – відносна вологість повітря; К – кислотність; С – концентрація; М – маса; Мд – масова частка металодомішок.  

В нижній лівій частині аркуша у вигляді таблиці приводяться умовні позначення продуктів і параметрів, які контролюються.

В нижній правій частині аркуша зображується штамп (основний надпис).

Плани і розрізи

Плани і розрізи виконуються в масштабі 1:100 або 1: 50 на одному аркуші паперу формату А1. Рекомендується виконувати їх в проекційному зв’язку. Аркуш заповнюється кресленням не менше ніж на 75%.

На планах і розрізах зображуються осі будівлі, стіни, колони, технологічне обладнання ділянки, технологічної лінії згідно з темою проекту, площадки обслуговування і сходи.

Плани і розрізи виконуються з виконанням норм проектування:

- ширина будівлі приймається з розрахунку не менше 6000 мм на одну технологічну лінію (піч);

- відстань між обладнанням та до стіни має бути не меншою 800 мм;

- основні проходи повинні бути не менше 2000 мм;

- для обслуговування та ремонту обладнання навколо нього повинен бути прохід не менше 800 мм;

- огорожа площадок висотою не менше 1000 мм;

- нахил сходів до площадках обслуговування 450;

На планах та розрізах проставляються позиції обладнання (відповідно до позицій в технологічній схемі), висота пощадок. В планах проставляються розміри між осями будівлі та від осі будівлі до осей обладнання (або до краю обладнання).

Спочатку проводиться укрупнене планування. Загальний принцип планування кондитерського підприємства можна представити наступними положеннями:

- складські приміщення (склади сировини, готової продукції, таро-пакувальних матеріалів, матеріально-господарські й ін.) доцільно розміщати на нижньому поверсі, тому що це спрощує механізацію вантажно-розвантажувальних і складських робіт і дозволяє не обмежувати навантаження на одиницю складської площі;

- на першому поверсі рекомендується розміщати також ремонтно-механічні майстерні, трансформаторні підстанції, експедицію.

При ширині виробничого корпусу 18 чи 24 м на одному поверсі можна розмістити не менш 3-х чи 4-х (відповідно) потокових ліній. Виробничий потік необхідно направляти зліва направо, при реконструкції може бути напрямок виробничого потоку справа наліво у залежності від генерального плану і інших умов.

Рух робітників із санпропускників до робочих місць повинен співпадати з виробничим потоком, що значно скорочує рух людей повз готову продукцію і підвищує санітарні умови її змісту.

На кожному поверсі повинні бути передбачені вільні проходи:

- один генеральний прохід по всій довжині цеху шириною не менш 2 м;

- поперечні проходи зі сторони торцевих стін шириною не менш 1,5 м;

- проходи між повздовжніми рядами машин, а також між устаткуванням і стінами – не менш 1 м.

Для пакування готової продукції в зовнішню тару наприкінці виробничого потоку необхідно залишати вільну площу не менш 35...40% від площі цеху.

З торцевої частини будинку (ліворуч) чи в прибудові розташовуються склади сировини. Вони повинні мати зручний зв’язок з місцями приймання і попередньої обробки сировини, що доцільно проводити в підготовчому відділенні (проміжній ланці між складом сировини і виробничим цехом).

Склади сировини повинні бути ізольовані від виробничих приміщень, просіювальне відділення може розташовуватися в складі і відділятися перегородкою.

При проектуванні складів безтарного зберігання борошна і цукру необхідно приймати:

- відстань між рядами силосов (бункерів), а також між бункерами і стіною – не менш 0,7 м;

- висота приміщення над силосами (бункерами) – не менше 2 м;

- відстань між рядами силосів (бункерів) в нижній частині, на висоті до 2м – не менше 1,2м.

Організація приймання і зберігання патоки на кондитерських підприємствах має важливе значення для нормальної роботи і потребує спеціальних пристроїв.

Зазвичай патока зберігається в спеціальних металевих резервуарах. Надходить патока на підприємства в залізничних (місткістю 50 т) або автомобільних (місткістю 3,5...5 т) цистернах.

На фабриках передбачаються заглиблені (не менш 2 м) приймальні пристрої для здійснення зливу патоки з цистерн у приймальні баки самопливом.

Для полегшення розвантаження цистерн і перекачування патоки з резервуарів для зберігання до зон споживання, необхідно передбачати місцевий підігрів патоки в зонах установки розвантажувальних патрубків.

Для безтарного зберігання фруктово-ягідного пюре варто передбачати резервуари з матеріалів, що вміщують нікель, чи неіржавіючої сталі, емальованої ємкості місткістю 20...50 м3. При великих запасах склад пюре можна розміщати в прибудові до основного корпуса, а ємкості для безтарного зберігання встановлювати в 2...3 яруси.

Для безтарного збереження жиру варто передбачати металеві ємності з обігрівом гарячою водою, місткістю не більш 10 т.

Для зберігання згущеного молока варто передбачати закриті резервуари з неіржавіючої сталі місткістю 6...10 т.

Склади готової продукції звичайно розташовуються на першому поверсі виробничого корпуса. Вони повинні мати зручний зв'язок із виробничими цехами.

Правильна організація складів сировини і готових виробів забезпечує збереження як сировини, так і готової продукції і має велике значення у виробничій діяльності кондитерського підприємства.

Склад таропакувальних матеріалів передбачається на першому поверсі наприкінці (праворуч) виробничого корпусу, а у кожному виробничому цеху повинна бути комора для невеликого (1...2-х змінного) запасу матеріалів, що поповнюється зі складу за допомогою вантажного ліфта.

Після укрупненого планування проводиться більш детальне компонування окремих виробничих цехів, складських і інших приміщень.

При детальному компонуванні, що є завершальною частиною проектування, розміщується технологічне обладнання в складських, підготовчих і виробничих цехах та транспортуюче устаткування – норії, шнеки, стрічкові транспортери.

При виробництві карамелі, цукерок, борошняних виробів важливим напівфабрикатом є сиропи – цукрово-патоковий, цукрово-інвертний, інвертний.

Приготування сиропів – одна із найвідповідальніших операцій кондитерського виробництва, тому що від їхньої якості багато в чому залежить якість кондитерських виробів. Сиропне відділення доцільно розміщати поблизу місця максимального споживання сиропу або поблизу складу цукру і просіювального відділення. Варто передбачати сироповарочні станції безперервної дії або приготування в диссуторах (періодичний спосіб) в залежності від необхідної кількості сиропу.

Приготування інвертного сиропу варто проектувати в диссуторі, розташованому в одному відділенні з приготуванням цукрово-патокового сиропу.

Транспортування сиропів до варочних апаратів варто проектувати по трубопроводах, за допомогою насосів.

У варочному відділенні карамельного цеху проводиться уварювання цукрово-паточного сиропу до карамельної маси і приготування різних начинок. Його рекомендується поміщати поруч з обробним цехом у спеціальному приміщенні чи відокремлювати його від основного цеху завісою, підвішеною до перекриття на висоті 2,2 м від підлоги. Зазвичай варочне відділення розташовується в торцевій частині цеху і примикає до обробного відділення цього цеху. Сировина з підготовчого відділення подається механічним чи пневматичним транспортом, а також по трубопроводах чи вантажними ліфтами.

Площа варочного відділення залежить від кількості і типу встановленого устаткування, що визначається технологічним розрахунком.

Устаткування цього відділення потрібно розташовувати в одну чи дві паралельні лінії, дотримуючи відстані між стіною і виступаючими частинами апаратів, а також між окремими апаратами – не менш 0,8 м.

При варочному відділенні необхідні підсобні приміщення: комора для інвентарю і цінної сировини (12...16 м2), приміщення для миття інвентарю (12 м2) і переробки відходів (12 м2). При виробничих цехах передбачаються підсобні приміщення відповідно до норм проектування [9].

У варочному відділенні цукеркового цеху готують рецептурні суміші і різні цукеркові маси. Це відділення повинно бути розташоване поблизу формувального (обробного) відділення і відокремлюватися від нього перегорожою (чи завісою).

У формувальному відділенні виробничого цеху встановлюються поточно-механізовані лінії, що включають стадії формування, структуроутворення, загортання і упакування кондитерських виробів. Як правило, одна поточно-механізована лінія розміщуєтьсмя в одному прольоті шириною 6 м (між двома рядами колон). Відстань між виступаючими частинами загортаючих машин і від стіни повинна бути не менш 0,8 м.

Шоколадні цехи можуть розміщатися на одному або декількох поверхах. Найбільш доцільно розміщати шоколадний цех на одному поверсі з обов’язковим поділом приміщень для первинної переробки какао-бобів, одержання шоколадних мас, для формування та пакування готових виробів, а також для виробництва какао-порошку.

При розміщенні шоколадного цеху на двох поверхах рекомендується на нижньому поверсі розташовувати устаткування для первинної переробки какао-бобів і одержання шоколадних мас зі збірниками, що темперуються, а на верхньому поверсі – устаткування для формування і пакування готових виробів. Передача напівфабрикатів з одного поверху на іншій може здійснюватися по трубопроводах або за допомогою вантажних ліфтів.

Специфікація

В проекті виконується групова специфікація. В ній вказується перелік документації проекту і технологічне обладнання. Специфікація є окремим документом і має свою нумерацію аркушів. На першому аркуші виконується штамп, як на початку документу (40х185мм).

В специфікації вказується назва обладнання, його марка і кількість одиниць, прийнятих в проекті (таблиця 19).

Таблиця 19 – Зразок виконання специфікації приводиться нижче

ормат Зона Поз Позначення Найменування Кіл Приміт-ка
        Документація    
        Завдання на курсовий    
        проект    
А1     КП 5.05170104.07.01 ПЗ Пояснювальна записка    
А1     КП 5.05170104.07.01 ТС Технологічна схема    
А1     КП 5.05170104.07.01 МК Плани. Розрізи    
           
        Технологічне обладнання    
    1   Приймальний щиток 1  
        ХЩП-1    

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 456; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!