Тема 3. Обов’язки медичної сестри по забезпеченню діагностичного процесу у терапевтичному стаціонарі.



Ендоскопічні методи дослідження

(фіброезофагогастродуоденоскопії, ректороманоскопії, колоноскопії)

Фіброезофагогастородуоденоскопія (ФЕГДС) дозволяє з великою точністю виявити локалізацію, характер та ступінь змін слизової оболонки цих органів. Крім того, цей метод дозволяє провести прицільну біопсію з наступним гістологічним дослідженням, а також для діагностичного контролю та об’єктивної оцінки ефективності лікування. ФЕГДС відноситься до інвазивних процедур, що потребує відповідної підготовки. Ціллю підготовки пацієнта є безпечне та ефективне проведення обстеження. В бесіді з пацієнтом необхідно пояснити йому основи обстеження, деталі виконання, зупинитися на конкретних факторах ризику у пацієнта, небезпеки безпосереднього обстеження, використання лікарських препаратів, а також правилах поведінки до і після обстеження.

В принципі гастроскопія може проводитися без премедикації і введення лікарських засобів. Вибір і об’єм препаратів визначається в кожній окремій ситуації індивідуально. Застосовуються наступні групи препаратів: місцеві анестетики, седативні, обезболюючі, наркотичні, спазмолітики, піногасителі.

Планове обстеження проводиться натщесерце, а після нього не приймають їжу і не п’ють на протязі 30 хв.

Повинна бути підписана інформована згода пацієнта.

Колоноскопія – ендоскопічне дослідження відділів кишківника вище сигмовидної кишки. Можливість проведення цього дослідження багато в чому залежить від ретельної підготовки пацієнта: якщо на стінках кишки залишиться вміст, достовірність результатів дослідженням зменшується. Очисні клізми проводять ввечері та двічі вранці з інтервалом перед дослідженням не менше 2-х годин. Підготовку пацієнта слід проводити з інформації про мету процедури, яка має проводитися.

Ректороманоскопія – ендоскопічне дослідження прямої та сигмовидної кишок. Слід пам’ятати, що між підготовкою кишківника пацієнта та дослідженням, має бути перерва не менше 2-х годин, так як очисна клізма змінює на деякий час природній вигляд слизової оболонки.

Підготовкою пацієнта до ендоскопічного дослідження кишечника

Перший спосіб. Протягом 3-х днів до обстеження не вживати: чорний хліб, молоко, горох, квасолю, капусту, свіжі овочі, фрукти, газовані напої та солодкі страви. Протягом 3-х днів приймати Мезим форте — по 3 таблетки 3 рази на добу. Протягом 1 дня до обстеження приймати Еспумізан – по 3 капсули 3 рази.

Напередодні обстеження, в обід, пацієнт приймає касторову олію (1мл на 1кг ваги тіла). При закрепах проносне приймається 2 рази на добу. Ввечері на передодні обстеження, та вранці у день обстеження, проводяться очисні клізми (в кількості 2-2,5 літра кожна) з інтервалом одна година (кінцевим результатом повинно бути поява чистих промивних вод). На обстеження хворий з’являється з простинею чи пелюшкою.

Другий спосіб. Протягом 3-х днів до обстеження не вживати: чорний хліб, молоко, горох, квасолю, капусту, свіжі овочі, фрукти, газовані напої та солодкі страви. Протягом 3-х днів приймати Мезим форте — по 3 таблетки 3 рази на добу. Протягом 1 дня до обстеження приймати Еспумізан — по 3 капсули 3 рази.

Напередодні дня обстеження, починаючи з 15 год, пацієнт приймає препарат Фортранс ( із розрахунку 1 пакет на 20 кг маси тіла) — вміст одного пакета розчиняється в 1 літрі води та вживається всередину по 250мл кожні 15хв ( таким чином потрібно вжити від 3 до 4 літрів розчину, в залежності від маси тіла). На обстеження хворий з’являється з простинею чи пелюшкою.

УЗД органів черевної порожнини проводять натще. Підготовки до неї зводиться до боротьби з метеоризмом, так як накопичення газів в петлях кишківника утруднює ультразвукову візуалізацію органів. Крім обмежень в дієті з метою усунення метеоризму протягом 2 – 3 днів перед дослідженням призначається прийом активованого вугілля (по 1г 3 – 4 рази/день), еспумізану.

Іригоскопія товстого кишківника – рентгенологічне дослідження з допомогою суспензії сульфату барію. Дозволяє визначити форму, положення, тонус та перестальтику тих чи інших відділів пухлин, поліпів, кишкової непрохідності, дивертикулів.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 1916; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!