Отримання шлункового соку фракційним метод



Приготуйте тонкий стерильний зонд, стерильні шприци, штатив з пробірками, пентагастрин чи кофеїн, гістамін, рушник, ниркоподібний лоток, стерильні ватні кульки, стерильні серветки, 96% етиловий спирт, направленн в лабораторію.

1. Попередьте хворого, щоб він до дослідження нічого не їв.

2. Виміряйте у хорого відстань від пупка до різців, відзначте на зонді.

3. Посадіть хворого.

4. Застеліт шию і груди хворого рушником, а в руки дайте ниркоподібний лоток.

5. Візьміть зонд правою рукою на відстані 15 см від сліпого кінця, а лівою притримуйте його вільний кінець.

6. Покладіть сліпий кінець зонда на корінь язика, скажіть хворому зробити кілька ковтальних рухів і дихати глибоко через ніс.

7. Просувайте зонд при кожному ковтальному русі по стравоходу до зазначеної мітки.

8. Відмкчіть через 5 хв. вміст шлунку 20 мл шприцом і заповніть першу пробірку.

9. Вісмокчіть через 15 хв. вміст шлунку і заповніть другу пробірку.

10.Відсмокчіть через 30 хв. вміс шлунку і заповніть третю пробірку.

11.Відсмокчіть через 45 хв. вміст шлунку і заповніть четверту пробірку.

12.Відсмокчіть через 1 год вміст шлунку і заповніть п’яту пробірку.

13.Введіть п|ш 0, 025% р-н пентагастрину (гістаміну, кофеїну).

14.Аспіруйте через кожні 15 хв. протягом години шлунковий вміст заповнюючи ним відповідно 6,7,8,9 пробірки.

15.Попросіть хворого після закінчення зондування широко відкрити рот і витягніть зонд.

16.Протягом 20-30 хв. запропонуйте хворому полежати на кушетці.

17.Наклейте на кожну пробірку направлення із зізначеннням номера порції соку і відправте в лабораторію.

Шлункове зондування застосовують з діагностичною і лікувальною метою:

- для отримання шлункового вмісту і його наступного дослідження;

- для всмоктування шлункового вмісту (при гострому розширенні шлунка, при гострому панкреатиті);

для штучного харчування (через зонд);

- для промивання шлунку.

Промивання шлункку проводять:

- при отруєнні недоброякісною їжею, грибами;

- при вживанні (випадковому чи наміреному) отруйних речовин;

- при звуженні (стенозі) вихідного отвору шлунку;

- при ендогенній інтоксикації (хронічна ниркова недостатність).

Протипоказання: органічні звуження стравоходу; гострі стравохідні та шлункові кровотечі; важкі хімічні опіки слизової оболонки глотки, стравоходу, шлунку концентрованими кислотами і лугами (через декілька годин після отруєння); інфаркт міокарда; порушення мозгового кровообігу;

Обладнання для промивання шлунку: простерилізований товстий шлунковий зонд довжиною 1-1,5 м, діаметром 1-1,5 см, стерильна лійка ємкістю 0,5-1,0 л, посудина ємкістю 7-10 л з водою для промивання (перекіплена і охолоджена до кімнатної температури вода, 2 % розчин натрію гідрокарбонату, слабкий розчин калію перманганату), дзбан, миска або відро, водонепроникний фартух, рукавички.

Хворому пропонують, а за необхідності допомагають сісти на стілець, щільно притулившись до спинки, злегка нахиливши голову вперед і розвівши коліна, щоб можна було поставити миску або відро. Виймають знімні зубні протези. Прикривають груди і живіт пацієнта водонепроникним фартухом. Визначають відстань, на яку слід увести зонд: від губ до мочки вуха і вниз по передній черевній стінці так, щоб останній отвір зонда був нижче підложечної ділянки. Пацієнту пояснюють, що під час уведення зонда можливі нудота і позиви до блювання. Щоб полегшити ці неприємні відчуття, слід намагатися глибоко вдихати через ніс.Не слід перетискати просвіт зонда зубами і висмикувати його.

Медична сестра стає справа від хворого і пропонує хворому відкрити рот і вимовляти “а-а“ та глибоко дихати носом.

Лівою рукою притримують шию пацієнта, а правою кладуть зволожений кінець зонда за корінь язика. Хворому пропонують зробити декілька ковтальних рухів під час яких обережно просувають кінець зонда в стравохід. Хворий закриває рот і робить ковтальні рухи, при цьому зонд просувається по стравоходу.

Якщо зонд скрутився чи впав, то заспокоївши пацієнта , роблять спробу повторного введення. В разі потрапляння зонда в гортань хворий починає кашляти, задихається, синіє. В таких випадках зонд негайно виймають і через декілька хвилин вводять повторно. Зонд вводять до мітки, яку визначили перед процедурою плюс 5-10 см.

Після введення зонда до нього приєднують лійку, опустивши її до рівня шлунку, що попереджує виливання шлункового вмісту. Промивання шлунку здійснюється за принципом з’єднаних судин: якщо лійку, наповнену водою, тримати вище від шлунка, то з неї в шлунок буде надходити вода (перший етап промивання), якщо опустити лійку нижче за рівень шлунка, то щойно введена рідина потече зворотньо у лійку (другий етап промивання).

Спочатку лійку тримають на рівні колін хворого, дещо похило, щоб не ввести повітря в шлунок і наливають в неї розчин, поступово підіймаючи лійку на 1 м. Рідина швидко проходить у шлунок і при зниженні її рівня до шийки лійки останню опускають до рівня колін хворого. При наповненні лійки вмістом шлунка його виливають у приготовлену стерильну посудину, щоб відправити за призначенням лікаря промивні води на дослідження.

У всіх інших випадках промивні води виливають у таз чи відро. Процедуру повторюють до отримання чистих промивних вод (для цього використовують приготовані 8-10 л розчину).

Після закінчення процедури від’єдната лійку і витягти зонд із шлунка. Використані предмети зануоюють в посудину з дезінфекційним розчином Знімають рукавички. Допомагають хворому зняти фартух, вмитися і сісти у зручному положенні.

Оформившм направлення, відправляють промивні води в лабораторію. Решту промивних вод виливають у каналізацію.

Ослабленим хворим промивання шлунка роблять у ліжку. Хворого кладуть на бік з низько опущеною головою, щоб промивні води не затікали в гортань.

Якщо промивання шлунка з приводу харчового отруєння проводиться через декілька годин після споживання їжі і частина її вже перейшла в кишки, то, закінчивши промивання слід ввести через зонд розчин сольового проносного засобу (60 мл 25 % розчину магнію сульфату). Останній не можна застосовувати при отруєнні припікаючими речовинами.

При отруєнні концентрованими лугами чи кислотами зонд необхідно змастити вазеліновою олією і увести потерпілому підшкірно 1 мл 1 % розчину промедолу (за призначенням лікаря).

Під час промивання шлунку медична сестра слідкує за станом хворого і промивними водами. При появі там прожилок крові необхідно про це повідомити лікаря і, звичайно, процедуру припиняють.

Стерилізують зонд і лійку методом кип’ятіння протягом 15-20 хв, після чого їх кладуть у холодну перекіплену воду.

Електрокардіограма – це графічна реєстрація потенціалів серця з поверхні тіла. Гра­фічне записування біотоків серця вперше здійснено в 1913 році Ейнтховеном.

ЕКГ реєструють у спеціальному приміщенні, віддаленому від можливих джерел електричних перешкод: електромоторів, фізіотерапевтичних і рентгенівських кабінетів, розподільних електрощитів. Кушетка повинна знаходитися на відстані не менше 1,5-2 м від проводів електромережі.
Доцільно екранувати кушетку, підклавши під пацієнта ковдру зі вшитой металевою сіткою, яка повинна бути заземлена.

Дослідження проводиться після 10-15-хвилинного відпочинку і не раніше ніж через 2 год після їжі. Хворий повинен бути роздягнений до пояса, гомілки також звільнені від одягу. Запис ЕКГ проводиться звичайно в положенні лежачи на спині, що дозволяє домогтися максимального розслаблення м'язів.

На внутрішню поверхню гомілок і передпліч у нижній їх третини за допомогою гумових стрічок накладають 4 пластинчастих електрода, а на груди встановлюють один або кілька (при багатоканальної записи) грудних електродів, використовуючи гумову грушу-присоску. Для поліпшення якості ЕКГ і зменшення кількості наведених струмів слід забезпечити хороший контакт електродів з шкірою. Для цього необхідно: 1) попередньо знежирити шкіру спиртом у місцях накладання електродів; 2) при значній волосистости шкіри змочити місця накладення електродів мильним розчином; 3) використову-електродну пасту або рясно змочувати шкіру в місцях накладення електродів 5-10% розчином натрію хлориду.
Загальноприйнятою є маркування вхідних проводів: права рука - червоний колір; ліва рука - жовтий; ліва нога - зелений, права нога (заземлення пацієнта) - чорний. При наявності 6-канального електрокардіографа, що дозволяє одночасно зареєструвати ЕКГ у 6 грудних відведеннях, до електрода V1.

Перш ніж починати запис ЕКГ, на всіх каналах електрокардіографа необхідно встановити однакове посилення електричного сигналу. Для цього в кожному електрокардіограф передбачена можливість подачі на гальванометр стандартного калібрувального напруги (1 мВ). Зазвичай посилення кожного каналу підбирається таким чином, щоб напруга 1 мВ викликало відхилення гальванометра та реєструючої системи, рівне 10 мм. Для цього в положенні перемикача відведень «0» регулюють посилення електрокардіографа і реєструють калібрувальний мілівольт.
Запис ЕКГ проводять при спокійному диханні, а також на висоті вдиху (у відведенні III). Спочатку записують ЕКГ в стандартних відведеннях (I, II, III), потім у посилених відведеннях від кінцівок (aVR, aVL і aVF) і грудних (V1-V6). У кожному відведенні записують не менше 4 серцевих циклів PQRST. ЕКГ реєструють, як правило, при швидкості руху паперу 50 мм/с. Меншу швидкість (25 мм/с) використовують при необхідності більш тривалого запису ЕКГ, наприклад для діагностики порушень ритму.
Відразу після закінчення дослідження на паперовій стрічці записують прізвище, ім'я та по батькові пацієнта, рік народження, дату і час дослідження.

З’єднання двох точок тіла, що мають різні потенціали називають відведенням. Перше стандартне відведення (І) – реєструє різницю потенціалів правої і лівої руки. Друге (ІІ) – правої руки та лівої ноги і трет’є (ІІІ) з лівої руки та лівої ноги.

Характеристика зубців та інтервалів електрокардіограми:

· Зубець Р виникає в результаті збудженя (деполяризації) правого і лівого передсердь. Тривалість його 0,06 – 0,10 сек, висота – 0,5 – 2,5 мм. Зубець Р в І і ІІ відведеннях завжди позитивний.

·  Інтервал PQ – відображає передсердно-шлуночкову (атріовентрикулярну) провідність. Тривалість інтервалу PQ – 0,12 – 0,2 сек, при частоті скорочень серця 90 – 60 за 1 хвилину.

Зубець Q –відображає збудження міжшлуночкової перетинки та внутрішньої поверхні шлуночків. Зубець Q найменш постійний зубець, тільки у 3% пацієнтів є у всіх відведеннях. Найважливіше запам’ятати, що у здорової людини глибина зубця Q не повинна перевищувати ¼ зубця R в тому ж відведенні, що приблизно становить 3 мм. Ширина зубця Q менша за 0,03 сек.

Найвищий зубець шлуночкового комплексу R має висоту 6 –16 мм. Якщо вольтаж R в одному із стандартних відведень –в межах10 мм, а сума 3-ох відведень – 15-25 мм, вольтаж вважається нормальним.

Ширина комплексу QRS – 0,06-0,1 сек. Якщо ширина QRS різна в стандартних відведеннях,заключення робиться по найбільшому.

·  Зубець S відтворює закінчення збудження обох шлуночків. Ширина зубця S – 0,06 сек, глибина 2,5 – 6,0 мм.

·  Сегмент ST – проміжна частина шлуночкового комплексу, що відповідає періоду повного охоплення збудженням обох шлуночків. Зміщення ST нище або вище ізолінії не повинно перевищувати 1 мм. Різке зміщення ST вгору куполоподібного характеру спостерігається при великовогнищевому інфаркті в перші дні та при стенокардії Принцметала, а зміщення його вниз – при хронічній коронарній недостатності.

·  Зубець Т – відображає процес кінцевої реполяризації шлуночків. Ширина зубця Т коливається від 0,16 до 0,24 сек, висота в І, ІІ, ІІІ відведеннях – 2-6 мм. У ІІІ відведенні зубець Т може бути пониженим, двофазним чи від’ємним в нормі.

·  Зубець U – слідує через 0,04 сек, він несталий, ширина його 0,16-0,25 сек, висота до 2 мм, стає високим при гіпокалійемії.

·  Інтервал Q-T (QRS-T) – електрична систола шлуночків, тривалість у здорових людей 0,34 - 0,44 сек, вимірюється від початку Q до кінця зубця Т.

·  Інтервал Т-Р характеризує електричну діастолу серця, потенціали відсутні, реєструється нульова ізоелектрична лінія.

Слід звернути Вашу увагу на підсилені однополюсні відведення від кінцівок: графіка зубців АVL така, як у І стандартному відведенні, а АVF така, як у ІІІ стандартному відведенні. При цьому відведення АVL реєструє потенціали передньо-бокової стінки міокарду, а відведення АVF потенціали задньо-нижньої стінки міокарду.

Крім того реєструють підсилені однополюсні грудні відведення, їх позначають V1-V6. Відведення V1 і V2 відображають потенціали передньої стінки, V3 – перетинки, V4 – верхівки, V5 і V6 – бокової стінки лівого шлуночка. У відведенні V3 висота зубця R = глибині зубця S (1/1), що відповідає перехідній зоні.

Електрична вісь серця. В нормі електрорушійна сила серця має напрямок, що співпадає з ІІ відведенням, якщо її вектор розмістити у рівнобедренному трикутнику Ейнтховена, який будується об’єднанням трьох точок основних стандартних відведень, а саме: правої руки (червоний електрод) і лівої руки (жовтий електрод) – І - відведення; далі правої руки і лівої ноги (зелений електрод) – ІІ відведення та лівої руки і лівої ноги – ІІІ–відве­дення. Трикутник побудований на законі розподілу електричних струмів у провідниках другого порядку, яким і є людське тіло. При нормальному положенні електричної осі в трикутнику найвищим є зубці ІІ відведення. Отже, при нормограмі RІІ > RІ > RІІІ, коли ж електрична вісь повертається вліво, у нормі у гіперстеніків, вона стає майже горизонтальною – це лівограма RІ > RІІ > RІІІ, при правограмі – висяче серце (у дітей, або у астеніків), електрична вісь відхиляється у трикутнику вправо, відповідно збільшується ІІІ відведення. Воно стає більшим за ІІ відведення, або йому дорівнює, найменше І відведення. Отже, RІІІ ≥ RІІ > RІ – правограма.

 Алгоритм розшифровування ЕКГ:

1). Визначення джерела збудження. Якщо ритм синусів перед комплексом QRS є позитивний зубець Р. В цьому випадку джерело (автоматизму) серцевого ритму синусів вузол. Інші ритми – це передсердний, зубець Р від’ємний і добре виражений перед комплексом QRS у відведеннях ІІ, Ш aVF. Для ритму із AВ-вузла характерна відсутність зубців Р перед комплексом QRS, або наявність від’ємних зубців Р після звичних незмінних комплексів QRS.

Шлуночковий ритм характеризується повільним шлуночковим ритмом менше 40 ударів за 1 хв., наявністю розширених деформованих комплексів QRS та відсутністю закономірного зв’язку між зубцем Р і комплексом QRS, зубців Р більше і вони розміщенні будь-де.

2). Оцінка регулярності серцевих скорочень проводиться визначенням тривалості інтервалу R-R. Ритм правильний, якщо всі R-R на ЕКГ однакові, а різниця між ними не більше 10% від середньої тривалості R-R.

3). Підрахунок числа серцевих скорочень за 1 хвилину.

Визначають тривалість інтервала R-R в сек., якщо ритм правильний ділять 60 сек. на тривалість R-R в секундах. При неправильному ритмі, вираховують час для найменшого R-R, найбільшого R-R і середнього R-R.

4). Визначення вольтажу ЕКГ. Вимірюють висоту найвищого зубця R в одному із стандартних відведень, яка має бути в межах 10 мм, або вимірюють висоту R усіх трьох відведень, їх сума повинна бути: R1+R2+R3 = від 15 до 25 мм, відповідно роблять заключення чи вольтаж нормальний, понижений або підвищений.

5). Визначення тривалості основних зубців та інтервалів ЕКГ.

6). Направлення електричної осі серця. Нормальне положення RІІ > RІ > RІІІ. Висота зубця RІ приблизно равна сумі R1+R3.

Лівограма - RІ > RІІ > RІІІ

Відхилення осі серця вправо RІІІ ≥ RІІ > RІ.

7). Визначення ознак гіпертрофії передсердь і шлуночків.

8). Визначення порушень автоматизму, збудливості і провідності.

Отже, заключення по ЕКГ містить в собі короткий перелік вище перерахованих характеристик: джерела автоматизму,правильності ритму, частоти серцевих скорочень, вольтажу, позиції серця, данних про зубці і інтервали ЕКГ.

Спірографію виконують за звичай натще серце або через 1-2 години після сніданку. Попереднє тренування обстежуваного не вимагається. В той же час дуже важливо розповісти пацієнту про задачі дослідження та дихальні вправи, які йому слід виконувати. Обстежуваний повинен знаходитися в положенні сидячі. Його приєднують до до прилада за допомогою загубника, на ніс накладають зажим. Підключення до приладів  закритого типу здійснюється в момент завершення спокійного видоха, до приладів вікритого типу — без урахування положення легень або грудної клітки.

    Повне спірографічне дослідження починають з запису самостійного дихання в стані спокою, для отримання надійного результата він здійснюється не менше 3-5 хвилин. Обстежуваному пропонують дихати спокійно, не фіксуя увагу на диханні. При цьому реєструють ЧД, ДО та споживання кисню. Потім післе короткої перерви (1-2 хвилини), під час якої прилад закритого типу вимикають, послідовно записують ЖЄЛ, ФЖЄЛ и МВЛ. Кожний з цих показників вимірюють не менше трьох разів до отримання максимальних значень. При реєстрації ЖЄЛ рекомендують максимально глибоко вдохнути, потім максимально глибоко видохнути. У випадку значної бронхіальної обструкції, коли утруднений навіть спокійний видох, доцільно вимірювати ЖЄЛвд. Для цього спочатку необхідно максимально глибоко видохнути, а потім максимально глибоко вдохнути. При реєстрації ФЖЄЛ слід виконувати максимально глибокий вдох та після невеликої затримки дихання (на 1-2 с) максимально швидко й максимально глибоко видохнути (максимальне зусилля повинне бути досягнуто вже на початку видоха та підтримуватися протягом всього видоха). Для визначення МВЛ обстежуваному пропонують дихати з максимальним зусиллям — як можливо частише та глибше. Попередньо бажано продемонструвати належний характер дихання. Час реєстрації МВЛ не повинен перевищувати 10-15 с, з метою попередження гіпокапнії та запаморочення.

Якщо обстежуваний досить легко виконує необхідні дихальні маневри, тривалість інтервалів між окремими вимірюваннями ЖЄЛ, ФЖЄЛ та МВЛ не перевищують 1 хвилину. Поява втоми або задухи, особливо після вимірювання МВЛ, вимагає подовження інтервалів  до 2-3 хвилин та більше. У випадку коли цього недостатньо, дослідження виконують через 1-2 години або переносять на наступний день. Швидкість руху діаграмного паперу на механічних спірографах змінюється з урахуванням характеру реєструємих функціональних величин. При визначенні ЧД, ДО, СПО2 та ЖЄЛ вона складає 50-60 мм/хв, під час запису МВЛ — не менше 60 (краще 600 мм/хв), при дослідженні ФЖЄЛ та  ОФВ1 - 1200 мм/хв.

Спірографія в скороченому варіанті включє реєстрацію ЖЄЛ, ФЖЄЛ (для вимірювання ОФВ1) та розрахунок ІТ. Якщо вимірювання ОФВ1, а, як наслідок, і розрахунок ІТ неможливі, виконують вимірювання МВЛ та розраховують ПШРП.

Результати спірографічного дослідження розраховуються автоматично або вручну. ЧД знаходимо шляхом ділення числа дихательних зубців спірограми, зареєстрованих на протязі 2-3 хвилин, на відповідний час. Величину ДО устанавлюють графічно по середній амплітуді дихальних зубців спірограми. МОД розраховують шляхом множення ЧД на ДО. Об’єм кисню, що споживає організм при існуванні системи компенсації кисню в спірографі вимірюють по нахилу кривої потрапляння в нього кисню, за відсутності такої системи — по нахилу спірограми спокійного дихання. Розділив цей об’єм на число хвилин, на протязі яких проводилась реєстрація споживання кисню, отримують величину СПО2. Шляхом ділення СПО2 на МОД розраховують КВО2. Для рзрахунку ЖЄЛ та ФЖЄЛ вимірюють відстань між вершинами зубців спірограми, які відповідають максимальному вдоху та максимальному видоху, спокійному або форсованому. ОФВ1 знаходять по кривій ФЖЄЛ. Дуже важливо вірно зафіксувати початок форсованого видоха. ІТ визначають за формулою — (ОФВ1/ЖЄЛ)х100%. Величину МВЛ знаходять шляхом множення середньої амплітуди максимальних дихальних екскурсій на їх частоту в 1 хвилину; ПШРП — шляхом ділення МВЛ на ЖЄЛ (оба показника повинні бути наведені у відсотках до належних величин).

Отримані дані ДО, ХОД, ЖЄЛ, ФЖЄЛ, ОФВ1 і МВЛ стандартизують за допомогою таблиць до умов BTPS (англ. абревіатура — Body temperature and pressure, saturated with water vapour) — температурі 37°, тиску 760 мм рт. ст. и 100% вологості, тобто до умов, в яких знаходяться гази в легенях. Під час розрахунку ІТ та КВО2 значення вихідних показників (ОФВ, та ЖЄЛ — для ІТ, СПО2 и ХОД — для КВО2) наводяться в однакових умовах — в умовах ATPS (англ. абревіатура — Ambient temperature and pressure, saturated with water vapour), тобто в фактичних умовах вимірювання, або в умовах BTPS.

Оцінка результатів спірографічного дослідження здійснюється шляхом зіставлення фактичних величин функціональних показників з так званими належними величинами, які були установлені при обстеженні практично здорових осіб. Належні величини ЖЄЛ, ФЖЄЛ, ОФВ1, ІТ та МВЛ розраховують за формулами, в залежності від статі, віку, росту, належні величини ХОД — за належним або фактичним споживанням кисню під час жослідження. Нижньою межою норми для ЖЄЛ, ФЖЄЛ, ОФВ1, ІТ та МВЛ вважають 80% належної величини, верхньою межою норми ХОД — 120% належної, нижньою межою КВО2 — 33,3 мл. Зниження ЖЄЛ, ФЖЄЛ, ОФВ1, ІТ та МВЛ до 79—60% належних величин розглядається як невелике, до 59—40% — як значне, до 39% та и менше — як різке.

Спірографія — дуже важливий метод функціональної діагностики порушень зовнішнього дихання. На результатах вимірювань  переважно ОФВ1 та МВЛ базуються висновки про нявність та ступінь зниження вентиляційної здатності легень. З метою визначення типу вентиляційних порушень перш за все оцінюють ОФВ1, МВЛ і ЖЄЛ.

При обструктивному типі вентиляційних розладів зниження ОФВ, та МВЛ перевищує ступінь зменшення ЖЄЛ.

При рестриктивному типі вентиляційних порушень переважає зниження ЖЄЛ.

У випадку обструкції знижені ІТ ПШРП, які при рестриктивних розладах нормальні або перевищують норму.

При змішаному типі вентиляційних порушень зниження ЖЄЛ більш значне, ніж зниження ОФВ1 та МВЛ, внаслідок чого ІТ та ПШРП змінені менше, ніж ОФВ1 та МВЛ. При наявності однакової, а тим гірше при меньшому ступені зниження ЖЄЛ діагноз змішаних вентиляційних порушень недостатньо обгрунтований. В таких випадках остаточне визначення типу вентиляційних порушень вимагає урахування загальної ємності легень, та її складових. Підвищення ХОД до 121% належної величини та більше свідчить про гіпервентиляцію легень, а значення КВО2 нижче 33,3 мл - про її низьку ефективність.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 1767; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!