Тема 4. Пізнавальні психічні процеси



Пізнавальна діяльністьздійснюється завдяки відображенню в мозку людини предметів та явищ дійсності. Людина пізнає навколишній світ за допомогою уваги, відчуттів, сприймання,пам’яті, мислення і уяви. Кожен із цих процесів забезпечує пізнання певних властивостей навколишнього світу.

 Увагаце спрямованість та концентрація психічної діяльності на об'єкти та явища, які мають сталу або ситуативну значущість для особистості. Відмінність уваги від психічних пізнавальних процесів полягає у тому, що вона сама безпосередньо не відображає реальність, а регулює (спрямовує) та контролює діяльність пізнавальних процесі.

    Основні характеристики уваги такі:

Ø обсяг – показник кількості об’єктів, що одночасно перебувають в полі уваги;

Ø стійкість – тимчасова характеристика уваги, показник тривалості збереження інтенсивності уваги;

Ø концентрація – показник міри зосередженості свідомості на об’єкті;

Ø розподіл – здатність утримувати увагу на декількох об’єктах одночасно, що дає можливість здійснювати відразу декілька дій;

Ø переключення – показник швидкості переходу від одного виду діяльності до іншого;

Ø наочність – здатність виділяти певні комплекси сигналів відповідно до установок і значущості для особистості.

В залежності від умов виникнення розрізняють окремі види уваги:

Ø довільна;

Ø мимовільна;

Ø після довільна.

Відчуття — це процес відображення окремих властивостей предметів і явищ при їх безпосередньому впливі на органи чуття.

Відчуття — це лише початковий момент надходження інформації у процесі пізнання.

Виділяють такі види відчуттів:

Ø зовнішні, які виникають при дії подразників на рецептори, вони розташовані на зовнішній поверхні тіла, – зорові, слухові, тактильні, нюхові, смакові;

Ø органічні, які сигналізують про те, що відбувається в організмі (відчуття болю, голоду, спраги тощо);

Ø кін естетичні, за допомогою яких мозок отримує інформацію про положення і рух різних частин тіла; їх рецептори розташовані в м’язах і сухожиллях.

Як правило, відчуття об'єктивно зливаються, поєднуються у сприйманні,яке визначається як відображення у свідомості цілісних об'єктів та явищ дійсності при їх безпосередньому впливі на органи чуття.

Головними характеристиками сприймання є:

Ø предметність,

Ø цілісність,

Ø структурність,

Ø константність (стабільність),

Ø осмисленість.

Уява це створення нових образів реальності на основі образів сприймання та пам'яті за умови невизначеності вихідної інформації. Інакше кажучи, уява завжди здійснює деяке доповнення до думки при дефіциті інформації про дійсність.

Виділяють наступні прийоми уяви:

Ø аглютинація – комбінація окремих елементів або частин різних предметів в єдиний образ;

Ø акцентування – збільшення або зменшення окремих предметів, знаків, частин предмету;

Ø схематизація – підкреслювання подібності різних об’єктів і зменшення їх відмінностей;

Ø типізація – виділення суттєвого, такого, що повторюється в однорідних образах, створення узагальнених, типових образів.

 

Література:[6, 14, 19, 23,24]

Тема 5. Мислення як вища форма пізнання об’єктивної реальності. Пам’ять.

Мислення — це пізнавальний процес, який визначається опосередкованим та узагальненим відображенням дійсності. Опосередкованість означає, що мислення, на відміну від чуттєвих форм пізнання, дозволяє визначити та зрозуміти те, що безпосередньо не відчувається, тобто дається з певних мислительних операцій:

Ø аналізу,

Ø синтезу,

Ø порівняння,

Ø абстракції,

Ø конкретизації,

Ø узагальнення.

Розрізняють такі види мислення:

Ø наочно-дійове мислення, що супроводжує практичні дії з конкретними предметами;

Ø наочно- образне мислення, яке оперує образами і уявленнями;

Ø словесно-логічне (абстрактне), тобто мислення в логічних формах.

Всі види людського мислення нерозривно пов’язані з мовою – процесом формулювання і передачі думки за допомогою мови.

Пам'ять — це складно організований процес запам'ятання, збереження, відтворення та забування індивідуального досвіду особистості. Вона зв'язує всі образи чуттєвого (відчуття та сприймання) та позачуттєвого (мислення, уявлення) пізнання, механізми формування цих образів; саме за допомогою пам'яті здійснюється перехід від конкретного живого споглядання (сприймання) до абстрактного мислення та зворотне сходження до безпосередньої чуттєвої діяльності. Інакше кажучи, пам'ять формує та зберігає цілісність особистості.

Виділяють декілька рівнів пам'яті в залежності від тривалості зберігання інформації:

Ø миттєва (сенсорна) пам'ять;

Ø короткочасна пам'ять;

Ø довготривала пам'ять;

Ø оперативна.

Види пам'ятірозрізняють за такими показниками:

Ø типу інформації, що запам'ятовується (рухова, образна, емоційна – словесно-логічна пам'ять);

Ø ступеню участі вольового процесу в запам'ятовуванні і відтворенні інформації (довільна і мимовільна пам'ять);

Ø ступеню усвідомлення запам'ятовування (механічна, логічна, або смислова, пам'ять).

Основними процесами пам'яті є запам'ятовування, зберігання і відтворення інформації. Відтворення вважають основною функцією пам'яті.

Мнемонічні прийоми засновані на утворенні асоціативних зв’язків між елементами ряду, що запам'ятовується, і опорного. 

Література:[1, 5, 12, 15, 20]

 

Тема 6. Емоційно-вольова сфера особистості.

Діяльність людини, її поведінка завжди викликають позитивнеабо негативнеставлення до неї. Ставлення до дійсності відображається в мозку й переживається як задоволення або незадоволення, радість, сум, гнів, сором. Такі переживання називають емоціями, почуттями.

Емоції та почуття здійснюють сигнальну та регулювальну функції, спонукають людину до знань, праці, вчинків або стримують її.

Емоція— це загальна активна форма переживання організмом своєї життєдіяльності.

Почуття— це специфічні людські, узагальнені переживання ставлення до людських потреб, задоволення або незадоволення яких викликає позитивні або негативні емоції — радість, любов, гордість або сум, гнів, сором тощо.

В залежності від спрямованості виділяють такі види почуттів:

Ø моральні (переживання людиною її ставлення до інших людей і до суспільства в цілому);

Ø інтелектуальні (відчуття краси, що виявляється у сприйманні творів мистецтва, явищ дійсності);

Ø практичні (переживання людиною її ставлення до трудової, навчальної та інших видів діяльності).

Воля — це цілеспрямоване саморегулювання суб'єктом своєї поведінки, виражене у здатності свідомо долати перешкоди та труднощі при здійсненні дій і вчинків. Воля виявляється в таких якостях особистості, як цілеспрямованість, наполегливість, витримка, рішучість, дисциплінованість, самостійність та старанність.

Стан тривоги – особливий емоційний стан психічної напруги людини, що виникає в наслідок передчуття нею невизначеної, іноді неусвідомленої небезпеки.

Стрес — нервово-психічне перенапруження, викликане несподіваним чи надсильним подразником. Адекватна реакція на цей подразник раніше не була сформована, але повинна бути знайдена в ситуації, що склалася.

Афект— бурхливий та швидкоплинний стан, що повністю оволодіває людиною й характеризується значними змінами у свідомості, порушенням вольово­го контролю за поведінкою. По суті, це емоційний вибух, що породжується дефіцитом інформації та часу для адекватної оцінки ситуації, яка склалася.

Фрустрація — емоційний стан, що виникає внаслідок реальної чи уявної перепони, яка перешкоджає досягненню мети. Вона виявляється у відчутті тривожності, пригніченості, відчаю, зниженні пам'яті та здатності до логічного мислення і залежить від сили протидії та суб'єктивної визначеності мети.

 

Література:[3, 4, 7, 15, 16, 22]

Тема 7. Спілкування

Спілкування— складний багатоплановий процес встановлення і розвитку контактів між людьми, що породжується потребами у спільній діяльності і включає обмін інформацією, сприймання й розуміння іншої людини, вироблення єдиної стратегії взаємодії.

Визначають основні функції спілкування:

Ø комунікативна функція — це обмін інформацією між особами, що спілкуються;

Ø  перцептивна функція означає процес сприймання один одного партнерами по спілкуванню та встановлення на цій основі взаєморозуміння

Ø інтерактивна функція полягає в організації взаємодії між партнерами, тобто в обміні не тільки знаннями, ідеями, а й діями, вчинками.

В сучасних умовах провідним є мовне спілкування або вербальна комунікація, що реалізується за допомогою мови. Але комунікативний процес не може бути повним, якщо суб'єкт не використовує невербальні його засоби. Невербальне спілкування цінне тим, що воно виявляється, як правило, підсвідомо та мимовільно.

Невербальні засоби спілкування складаються з: 1) паралінгвістичних та екстралінгвістичних знаків; 2) оптикокінетичних знаків: 3) міжособистісного простору; 4) візуального контакту; 5) мимовільних проявів фізіологічних реакцій.

Найбільшою мірою сприймання та розуміння іншої людини залежить від чинників, що мають соціально-психологічну природу. Виділяють такі механізми розуміння іншої людини:

1. Фізіогномічна редукція — судження про внутрішні, психологічні особливості на основі зовнішнього вигляду (виразу обличчя, статури, ходи, постави тощо).

2.Соціальна категоризація та порівняння — це розподіл людей за певними категоріями, тобто визначення їх соціального статусу та порівняння зі своїм статусом.

3. Стереотипізація — розуміння іншої людини шляхом віднесення її до певної соціальної групи та автоматичного пе­ренесення на неї типових для даної групи характеристик.

4.Атрибуція — розуміння іншої людини шляхом приписування їй тих чи інших причин поведінки з позицій власного життєвого досвіду та здорового глузду.

5.Емпатія — розуміння іншої людини без слів, на чуттєвому рівні, завдяки проникненню в її внутрішній світ.

6.Особистісна ідентифікація — розуміння іншої людини шляхом ототожнення себе з нею.

 

Література:[5, 12, 15, 20, 22, 24]

Тема 8. Людина в групі

Соціальна група – це певна сукупність людей, об’єднаних за умовними або реальними ознаками в одне ціле.

До основних характеристик групи відносять її склад, структуру і групові процеси, норми, цінності, систему санкцій. Кожну характеристику можна по-різному описати залежно від цілей дослідження.

Усі групи суспільства з практичного погляду доцільно поділити на гіпергрупи, супергрупи, декагрупи, великі, середні, метагрупи, малі й мікрогрупи.

Великі групи – це спільноти людей, які існують в масштабах суспільства та розвиваються за соціально-психологічними закономірностями виявів масової психіки. У великих группах, як правило, формуються загальноприйняті норми поведінки, культурні цінності і традиції, спільна думка і масові рухи.

Мала група – це контактна спільнота, яка взаємодіє на основі смислу спільності, має певний ступінь згуртованості, організованості й соціальної зрілості й володіє неповторною соціальною психікою.

Мала соціальна група може перебувати на таких рівнях розвитку:

Ø початковому (дифузна група);

Ø низькому (асоціація);

Ø середньому (кооперація);

Ø високому (колектив).

Колектив– організована, згуртована, взаємодіюча, соціально зріла група людей, яка утворилася на основі дії визначального смислу спільності та має своєрідну, неповторну соціальну психіку. Колективом можна вважати не кожну групу, а лише ту, якій притаманні певні психологічні характеристики, що виникають як результат розвитку її основної діяльності і мають особливе значення для її членів.

Групові норми – це такі правила поведінки та діяльності, що їх не лише беруть до уваги під час реалізації смислу спільності, а які також стають мотивом  поведінки кожного члена групи.

Для реалізації соціально-психологічного смислу спільності члени групи організовують спільну діяльність. Для цього вони вступають у певні взаємини (взаємодію і спілкування).

Взаємини у групі – це специфічна мережа міжособистісних, внутрішньо групових, між групою та особистістю соціально-психологічних зв’язків, залежностей і взаємодій, зумовлених смислом спільності, станом соціальної психіки, а також взаємними оцінками діяльності щодо реалізації смислу спільності. Поведінки членів групи і загалом груп та їхнім емоційним сприйняттям один одного.

Психологічна сумісність і самопочуття особистості в групі відображає соціально-психологічне сприйняття членами групи один одного і групи загалом, а також ступінь задоволення чи незадоволення фактом перебування поруч з ними або в їхньому середовищі.

Психологічна сумісність (несумісність) тісно пов’язана із самопочуттям кожного члена групи. Вона, з одного боку, є наслідком соціально-психологічного напруження й негативних емоцій, які її супроводжують у процесі спілкування і взаємодії, а з іншого - сама створює нервозність, психологічне напруження, негативні емоції, які впливають на ефективність діяльності, стиль поведінки та взаємини. Усе це призводить до виникнення внутрішньоособистісного і міжособистісних конфліктів.

Соціально-психологічна атмосфера групи – це сукупність більш-менш стійких на цей період соціальних, духовно-перцептивних, емоційних і вольових подразників, які утворюють енергетично-психологічний потенціал різної полярності, вплив якого відчувають на собі всі групові соціально-психологічні явища та соціальна психіка групи загалом.

 

Література: [1, 9, 14, 18, 20]

Тема 9. Соціальні відносини

Соціальна ідентифікація –процес ототожнення індивіда із соціальним середовищем, віднаходження свого місця в ньому. Може існувати у двох формах:

Ø ідентифікація, коли індивід повністю чи частково уподібнює себе до інших членів групи.;

Ø ідентифікація здійснюється як реципрокнорольові відносини (учасники взаємодії очікують один від одного певної поведінки, намагаючись виправдати ці взаємні очікування).

Конформізм визначається як пасивне, пристосовницьке прийняття групових стандартів у поведінці, безапеляційне визнання існуючих порядків, норм і правил, безумовне схиляння перед авторитетами.

Причиною конформності є нормативний вплив групи на індивіда. З раннього дитинства людину вчать груповим нормам, повазі до них, часто змушують з ними рахуватися. Також причиною може бути інформаційний вплив групи, який передбачає прийняття групової точки зору через те, що індивід звертається до групи як до джерела інформації.

Дружні стосункихарактеризуються високим рівнем вибірковості, взаємною щирістю, повною довірою, готовністю прийти на допомогу в будь-який момент. Дружба безкорислива: людина насолоджується тим, що робить приємне іншій людині.

Дружбі притамано взаєморозуміння. Норми та привила, якими керуються люди в таких стосунках, – це рівноправність, повага, вміння зрозуміти, готовність прийти на допомогу, довіра і відданість.

Для почуття закоханостіхарактерні такі прояви: взаєморозуміння, взаємопідтримка, задоволення від спілдкування один з одним та інтимність.

Самотність – серйозна проблема людства, коли міжособистісні стосунки не складаються, роблячи людей байдужими один до одного. Людина стає такою тоді, коли відчуваєє найгостріший дефіцит задоволення потреби у спілкуванні, коли усвідомлює неповноцінність своїх стосунків із людьми, що супроводжується поганим настроєм, переживанням нещастя. Самотність може бути результатом соціальної (відсутність друзів) або емоційної (відсутність глибоких, близььких стосунків, які дають відчуття опіки) ізоляції.

Альтруїзм– мотив надання кому-небудь допомоги, не пов'язаний свідомо із власними егоїстичними інтересами.

Література: [1, 8, 10, 18, 20]

ПЛАНИ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 335; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!