Предмет бухгалтерського обліку, характеристика господарських факторів, явищ і операцій, що зумовлюють рух господарських засобів, коштів, а також джерел їх утворення.



Бухгалтерський облік, як і кожна наукова дисципліна, вимагає чіткого визначення предмета вивчення. Це необхідно для встанов­лення місця та ролі бухгалтерського обліку в системі управління. Незважаючи на те, що бухгалтерський облік має загальнодержав­не значення, об’єктом його застосування є відокремлена господарська одиниця — підприємство.

Предмет бухгалтерського обліку — це сукупність теоретичних, методологічних та організаційних засад обліку господарських засобів, джерел їх утворення та господарських процесів.

Сутність предмета бухгалтерського обліку розкривається через його об'єкти.

Об`єктами бухгалтерського обліку є господарські засоби, джерела їх утворення, використання під час господарської діяльності та результати діяльності.

Об’єкти бухгалтерського обліку дуже різноманітні. Їх можна об’єднати в групи:

· засоби господарства,

· джерела їхнього утворення,

· господарські процеси.

У процесі діяльності підприємства відбуваються постійні зміни у складі господарських засобів: придбання нових засобів, використання їх для виготовлення продукції, випуск готової продук­ції, її реалізація. Ці зміни називаються господарськими проце­сами. Підприємства повинні забезпечити облік і засобів господарства, і господарських процесів. Господарський процес – це сукупність однорідних операцій, що спрямована на виконання певного господарського завдання. Фактори у процесах:

Процес постачання (придбання) – стадія кругообігу, на якій відбувається перетворення грошей в засоби виробництва і ресурси праці. Об`єкти обліку - витрати на придбання засобів і ресурсів, а також розрахункові операції, обсяги поставок.

Процес виробництва – стадія кругообігу, на якій створюють блага шляхом поєднання засобів виробництва з робочою силою. Об`єкти обліку – витрати виробництва, собівартість продукції, готова продукція.

Процес реалізації (збуту) – стадія кругообігу, на якій відбувається реалізація виготовленої продукції, робіт чи послуг і підприємство знову отримує грошові кошти. Об`єкти обліку – витрати на збут, обчислення доходу та прибутку, обсяг відвантаженої продукції, розрахунки з покупцями та замовниками, з бюджетом.

Типи господарських операцій, що зумовлюють рух госп засобів:

Операції 1-го типу відображають залучення до господарської діяльності нових засобів господарювання за рахунок нових власних вкладень або позичених капіталів джерел. Вони спричинюють зміни водночас в активі та пасиві балансу. Внаслідок таких операцій можливе розширення складу наявних засобів або збільшення вартісної характеристики засобів та їх джерел (власників).

Господарські операції 2-го типу відображають вилучення з господарської діяльності існуючих засобів і джерел їх утворення. Вони призводять до зміни водночас в активі та пасиві балансу, але вже в бік зменшення. Внаслідок таких операцій може звужуватися склад наявних засобів та їх джерел або зменшуватися вартісна оцінка.

Господарські операції 3-го типу відображають зміну форм або переміщення засобів з одного місця на інше. Вони призводять до зміни місцезнаходження засобів господарювання, уточнення їх оцінки або переходу засобів з однієї форми існування до іншої. Ці господарські операції зумовлюють збільшення за функціональною ознакою одних засобів за рахунок зменшення інших. При цьому загальна сума згаданих засобів лишається незмінною

Господарські операції 4-го типу відображають зміни в правовласника джерел формування господарських засобів, тобто зміну право-власників. Оскільки всі джерела їх формування відбиті в пасиві балансу, то й зміни, пов'язані зі станом права власності, не приводять до збільшення або зменшення загальної суми — змінюється лише склад власників джерел формування засобів, тобто пасив.

За джерелами утворення засоби господарства поділяються на власний капітал та зобов’язання.

· Власний капітал включає статутний капітал, резерви, додатковий вкладений капітал, нерозподілений прибуток тощо.

· Зобов’язання складаються з кредитів, кредиторської заборгованості, зокрема перед постачальниками, та зобов’язань перед бюджетом, з оплати праці, страхування тощо.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!