Роль та значення оцінки у формуванні інформаційної системи підприємства.



Одне з найважливіших питань, яке визначають міжнародні та національні стандарти бухгалтерського обліку, — це оцінка активів та зобов'язань.

Оцінка як елемент методу бухгалтерського обліку — це спосіб вартісної сумірності активів, зобов'язань, капіталу, витрат і доходів підприємств; оцінка повинна відображати фактичні витрати праці.
Усі об'єкти бухгалтерського обліку оцінюються в поточному обліку і звітності в грошовому вираженні в грошовій одиниці держави. Валютні кошти оцінюються в двох вимірниках — в іноземній валюті та в національній.
Оцінка повинна бути такою, щоб не збільшувати активи і не зменшувати зобов'язання (згідно з принципом обачності), бо це призводить до невиправданого збільшення капіталу виходячи з балансового рівняння.
Тому в балансі активи відображуються за найменшою з двох вартостей — історичною або фактичною
У кожному стандарті бухгалтерського обліку наводяться методи оцінки відповідних об'єктів бухгалтерського обліку при їх надходженні, вибутті та на дату балансу.

 Мета оцінки — формулювання основного завдання, яке слід вирішити в результаті оцінки. Формулювання мети оцінки передбачає:
а) повне і правильне найменування об'єкта оцінки;
б) вид активів, які оцінюються;
в) вид майнових прав, які оцінюються;
г) дату оцінки.

Тому від правильності поставленої мети залежить вибір адекватної оцінки та уникнення помилок при оцінці активів і пасивів підприємства. Вартісне вимірювання охоплює всі об'єкти бухгалтерського обліку

Без методу оцінки ми не зможемо виразити вартісну сумірність активів, капіталу, витрат і доходів підприємства, оцінка надає нам інформацію про цінність засобів виробництва на підприємстві.

Я вважаю, що роль оцінки інформаційної системи підприємства полягає в тому, що вона надає повністю інформацію власнику та органам які перевіряють підприємство в вартісному виражені інформацію про діяльність та засоби підприємства. 

І кожен сам повинен дописати як на його думку оцінка впливає на інформаційну систему підприємства!

 

Поняття калькуляції, її види і зміст, об'єкти калькуляції.

Калькуляційні рахунки призначаються для обліку витрат і визначення собівартості продукції, робіт і послуг. За будовою вони є активними (рахунки № 23, 24, 25, 90).

Калькулювання–це групування, розмежування та розподіл витрат між об'єктами калькуляції, обчислення їх фактичної собівартості з метою контролю за результатами праці, прийняття управлінських рішень щодо підвищення ефективності виробництва.

Калькулювання як процес включає такі етапи: групування витрат; розмежування витрат між об'єктами калькулювання; визначення собівартості продукції, робіт, послуг; відображення собівартості виробів у калькуляції; контроль плану із собівартості щодо нормативу; аналіз собівартості та визначення результату.

Калькулювання включає такі частини: калькуляційний облік та калькуляцію. Калькуляція це спосіб розрахунку, визначена сукупність розрахункових процедур собівартості продукту. Одночасно калькуляція є і результатом калькулювання – визначеним і структурованим переліком витрат, які стосуються продукту. Калькуляційний облік – система аналітичного обліку витрат на виробництво в інтересах достовірного й точного калькулювання.

Види калькуляцій

Планова калькуляція – складається на основі чинних на початок планового періоду норм, що дає змогу визначити планову собівартість одиниці продукції. Калькулювання планової собівартос­ті одиниці продукції здійснюють перед початком виробничого про­цесу. Базою складання такої калькуляції є технічно обґрунтовані норми витрат на матеріали та заробітну плату, встановлені для кон­кретних видів продукції.

Нормативна калькуляція – використовується для розра­хунку нормативної собівартості продукції. До основних джерел ін­формації належать: конструкторські специфікації, технологічні маршрути виготовлення деталей та виробів, норми витрат тощо. Вартість матеріальних та трудових ресурсів визначають за зведеними нормами витрат, складеними технологічними та конструкторськими відділами, з урахуванням чинних цін.

 Кошторисна калькуляція – складається під час проекту­вання нових виробництв і розробки нових виробів. Вона забезпечує визначення кошторисної собівартості одиниці продукції та формується за принципом планової собівартості. Така калькуляція є базою для формування цін на продукцію, які мають бути попередньо погоджені із замовником. Її застосовують у будівництві.

Фактична калькуляція – складається на підставі первинних документів за всіма статтями калькуляції та відображає фактичну со­бівартість продукції (робіт, послуг).

Виробнича калькуляція – містить перелік виключно ви­робничих витрат (прямі матеріальні витрати, прямі витрати на опла­ту праці, інші прямі витрати, змінні та постійні розподілені загально виробничі витрати).

Повна калькуляція – містить перелік виробничих витрат та накладних витрат (адміністративні витрати, витрати на збут).

Визначення цих видів калькуляцій, порядок їх складання, обґрунтування та використання передбачено пунктами 474-544 Методичних рекомендацій № 373.

Об'єктом обліку виробничих витрат є вироби,  їхокремі частини (вузли, деталі), групи виробів, виконані роботи, виробництва, проце­си, фази та стадії технологічних процесів (переділи), окремі операції.

Об'єкт калькулювання – це одиниця продукції (робіт, послуг), тобто кінцевий продукт, виготовлений на підприємстві, а також на­півфабрикат.

Калькуляційна одиниця – це кількісний вимірник об'єкта калькулювання. До основних видів калькуляційних одиниць, зокре­ма, відносять:

- натуральні кількісні (тонни, кілограми, метри, штуки);

- умовно-натуральні (100 умовних пар, 1000 умовних банок);

- вартісні одиниці (тис. грн.);

- умовні одиниці, які характеризують вміст корисної речови­ни в продукті (процент жирності, процент спирту);

- одиниці роботи персоналу або обладнання (машино-година, тонно-кілометр перевезень, нормо-година роботи спеціаліста).

Склад статей калькуляції підприємства встановлюють самостій­но і закріплюють в наказі про облікову політику підприємства. Їх ре­комендований перелік для кожної галузі промисловості наведено у спеціальних методичних рекомендаціях.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 295; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!