Європейські пріоритети сучасного атлантизму



 

З.Бжезінський – «Велика шахівниця». З одного боку – Європа (ЄС) є природною союзницею Америки (поділяють спільні цінності, мають ту ж релігійну спадщину, практика тої ж демократичної політики). З іншого боку – Європа є важливим геополітичним плацдармом на євразійському континенті, без якого США були б значно обмежені у своєму розширенні влади та впливу вглиб євразійського континенту. Основна політична дилема атлантизму стосовно Європи – якого типу Європу хотіла бачити Америка і якій готова була би сприяти: рівній партнерці чи молодшій союзниці. Вирішити дилему важко. США повинні сприяти розбудові Європи як політичного цілого, бо розширення Європи автоматично веде до розширення сфери впливу США, зокрема, НАТО. З іншого боку – США повинні попередити перетворення Європи в настільки політичну інтегровану, щоби вона могла конкурувати зі США в геополітичних справах (особливо інтереси на Середньому Сході). Головне завдання США – побудова Європи, яка залишається пов’язаною зі США. Європа на основі франко-німецького зв’язку. Два проекти розбудови Європи – німецький і французький. Французька концепція – концепція величі (засіб відновлення колишньої французької величі). Німецька концепція – концепція спокути. Три висновки, які США мають прийняти до уваги:

- визнання у перспективі Європи глобальним партнером Америки;

- виправданість у найближчий час тактичної опозиції до французького політичного курсу і підтримки німецького лідерства з одного боку та, з іншого – поступового пристосування до французької точки зору щодо розподілу влади з трансатлантичними інституціями;

- необхідність втручання США у справу визначення географічних меж ЄС з тим, щоб подолати проблему визначення остаточного статусу в європейській системі прибалтійських республік та України з тим, щоб нейтралізувати вплив на них з боку Росії.

 

 

РОСІЙСЬКА ГЕОПОЛІТИЧНА ДУМКА

 

Теоретичні передумови євразійства

1. Феномен російської ідеї – пов’язують з іменами Соловйова Вови і Бердяєва Колі. Акцентування уваги на особливому завданні та місці Росії у світі (Коля). Це завдання полягає у великому поєднанні Сходу та Заходу. Ідея синтезу східного та західного начала. Чому саме Росія – бо вона займає особливе серединне положення. Вона не може себе визначити себе як Схід і протиставитися Заходу і навпаки. Бєрдяєв – Росія повинна усвідомити себе Сходозаходом. Місія Росії – об’єднати.

2. Слов’янофільство. Данилевський – «Росія та Європа». Росія – особливий культурно-історичний тип, особлива цивілізація.

3. Російська політична географія Семенов-Тяньшанський, Ламанський. Тяньшанський – «Про могутнє територіальне володіння стосовно Росії». Є три форми територіального володіння:

- Кільцеподібна (передбачає оточення Середземного моря кільцем своїх територіальних володінь);

- Шматко подібна – розкидані по морях і океанах окремі острови та шматки материків пов’язуються між собою періодичними рейсами військових та торгових суден.

- Система від моря до моря, або система суцільного континентального руху (започаткована Олександром Македонським, який здійснив спробу об’єднати через континент грецький архіпелаг та індійський океан). Для Росії цей варіант є оптимальним, але водночас і несе головні небезпеки для Росії. Головний недолік системи – величезна протяжність в широтному напрямі. За такої протяжності – початок такої системи є більш густонаселеною і більш економічно розвинутою територією, ніж її кінець. Способом виходу є економічне і культурне вирівнювання географічного (!) центру Росії із західним її кінцем, який є культурно-економічним центром Росії. Перший крок – відмова від розгляду уральського хребта як розділової лінії. Росію треба сприймати як єдине географічне ціле – Росія-Євразія. Побудова єдиного цілого може відбуватися двома шляхами – радикальним (те, що робив Петя І) або через створення культурно-економічних регіональних баз, які мають бути «азональними» (незалежними від зонального розміщення природних ресурсів). Ламанський «Три світи азійсько-європейського континенту». Європа і Азія утворюють єдиний материк. Розрізняє три світи – Власне Європа (західна, Романо-Германська, католицько-протестатська), Власне Азія (з її стародавніми та середньовічними цивілізаціями, варварством та напівдикістю), Середній Світ (несправжня Європа і несправжня Азія). Цей Серединний Світ і є Росія (греко-слов’янський світ). Де знаходиться західний кордон цього світу? Це сухопутний російсько-норвезький-шведський кордон, Ботнічна і Фінська протоки, а також ламана прикордонна лінія, яка проходить по Пруським та Балтійськими землями між Балтійським та Адріатичним морем.

 

Завдяки своїй географічній єдності Росія повинна ствердити власну господарську єдність, тобто своє існування як господарського організму, де всі території пов’язані між собою вільною циркуляцією робочої сили, сировини, готових товарів та єдиної валюти.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 641; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!