ЄВРАЗІЙСЬКА ГЕОСТРАТЕГІЯ АТЛАНТИЗМУ (ЗА БЖЕЗІНСЬКИМ)



 

«Велика шахівниця». Євразія – головний геополітичний приз Америки. Вона повинна скористатися цим моментом. Глобальна першість Америки безпосередньо залежить від того як Америка керує Євразією. Ця залежність пояснюється наступним:

1. Євразія - є геополітично осьовою, а тому - влада, яка тут домінує, має контроль над Західною Європою, АТР, Океанією і Африкою;

2. В Євразії проживає 75% населення світу, виробляється 60% валового національного продукту і зосереджено 80% світових енергетичних запасів;

3. Всі потенційні суперники американської першості знаходяться в Євразії, а її сукупна сила значно перевищує американську;

 

Головний висновок для атлантизму – перевага над Євразією є основою американського глобального верховенства, бо саме тут може з’явитися її головний континентальний суперник.

 

Євразія не є політично єдиною, вона є політично фрагментованою, є держави, які конкурують між собою і це треба використати. Євразія – це «велика шахівниця», де розігрується партія за верховенство у світі.

 

Євразія представлена двома категоріями держав:

- Геостратегічні гравці - держави, які можуть змінити існуючий стан справ до міри, яка зачіпає інтереси США: Росія, Китай, Франція, Німеччина, Індія;

- Геополітичні осі – держави, які внаслідок свого географічного положення можуть створювати певні умови для поведінки геостратегічних гравців: Україна, Азербайджан, Південна Корея, Туреччина, Іран.

 

Євразійська геостратегія США полягає у цілеспрямованому управлінні геостратегічними гравцями та в обережному поводженні з геополітичними осями.

 

Чорна дірка – територія Росії, де після краху СРСР виникла порожнеча влади; Усунення чорної дірки має відбуватися шляхом створення навколо Росії такого оточення, яке б змусило її здійснити вибір на користь розширених ЄС та НАТО;

 

Зона нестабільності – простягається від Криму на схід вздовж південних кордонів РФ до китайської провінції Сінтц-Дзянь, вниз до Індійського океану і на захід до Червоно моря, тоді на північ до Північного Середземномор’я і назад – до Криму. Це регіон – потенційне поле бою для релігійного та політичного насилля. Тут і Америка і міжнародна спільнота може викликати кризу, яка затьмарить собою кризу на Балканах.

 

Євразійські Балкани – внутрішнє ядро зони нестабільності (не плутати з Європейськими Балканами). Це гігантський вакуум влади. Вони мають величезне геополітичне значення, оскільки з’єднують навпростець Захід і Схід Євразії. Це потенційна економічна винагорода, бо тут знаходяться величезні газові і нафтові резерви. Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Вірменія, Грузія, Азербайджан і Афганістан. Претендентами на регіональне лідерство тут є – Іран, Туреччина, Росія. У боротьбу за суперництво можуть бути втягнуті – Україна, Пакистан, Індія і Америка.

 

Таким чином євразійська геостратегія сучасного атлантизму полягає у: збереженні переважання геополітичного плюралізму на карті Євразії з тим, щоб перешкодити тут утворенню нової глобальної сили.

 

 

ЄВРОПЕЙСЬКА ГЕОПОЛІТИЧНА ДУМКА: ОСНОВНІ ІДЕЇ ТА ПРЕДСТАВНИКИ

 

- Геополітичні образи сучасної Європи;

- Основні ідеї та представники європейської геополітичної думки;

- Місце Європи в сучасній концепції атлантизму;

 

Прийнято розрізняти декілька геополітичних образів Європи:

- Велика Європа – тягнеться від Лондона до Владивостока і від Нью-Йорка до Сан-Франциско; Поділяється на: Першу Європу (Західноєвропейська цивілізація – романо-германський світ), Другу Європу (Східна Європа), Третя Європа (Росія і Євразія). В Першій Європі розрізняють – атлантичний світ і континентально-європейський світ. Вперше ідея Великої Європи була висловлена австрійським графом Куденхове-Калергі – йому належить проект ПанЄвропи: Європа – це не природний континент, це довільне утворення, кордоном якого на Сході є кордон ЄС. Об’єднана Європа має стати самостійним політичним і економічним утворенням, яке буде одночасно протистояти радянському СРСР, США та ВБ.

Ще одна ідея Великої Європи належить французу Арістиду Бріану (1923), за його меморандумом – між народами, які географічно можуть називатися європейськими мають існувати деякі федеральні зв’язки не лише економічного а і політичного плану.

 

Європейська геополітична думка представлена такими іменами як – Ш. де Голь, Ж. Тіріар, Ж. Барбулеско (француз), Й. фон Лохаузен (австрієць).

 

Шарль де Голь – ідея Європи від Атлантики до Уралу. Основоположник концепції європейського континенталізму – Європа це суверенне континентальне утворення.

 

Ж. Тіріар – Велика Європа простягається від Дубліна до Владивостока. Створення такої Європи зумовлена наступними чинниками:

1. Ідея націоналізму недостатня для об’єднання європейських народів;

2. Фактично існує декілька Європ, якими маніпулює Вашингтон.

3. Американська присутність у Європі, яка породжує ризик війни і загрожу перетворенням Європи на поле битви, а також позбавляє американців здатності подолати кризу у власному суспільстві.

В ідеологічному плані Велика Європа має базуватися на націонал-комунотаризмі – синтезі немарксистського комунізму і нерасистського націонал-соціалізму. Як політичне утворення Велика Європа має базуватися на концепції континентального (імперського) націоналізму й існувати у вигляді імперії, право приєднатися до якої буде належати не кожній державі. Його стаття зветься «Надлюдський комунізм».

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1430; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!