Характеристика об’єкта проектування



 

Об’єктом проектування в дипломних проектах з предмета “Технічне обслуговування легкових автомобілів” є різні підприємства автосервісу – в основному СТОА, їх окремі виробничі дільниці або робочі місця.

В основу класифікації підприємств автосервісу покладені їх призначення, види виконуваних робіт, виробнича потужність, спеціалізація.

Типи підприємств автосервісу[32, с.34].

Тип підприємства автосервісу визначається його призначенням, видами послуг, що надаються, виробничою площею та потужністю, організаційною структурою, особливостями виробничого процесу.

Розрізняють наступні типи підприємств:

- пункт обслуговування автомобілів (ПОА);

- пункт обслуговування на АЗС (автозаправній станції);

- авторемонтна майстерня (АРМ);

- автоцентр (АЦ);

- станція інструментального контролю;

- станція відновного ремонту;

- станція технічного обслуговування автомобілів (СТОА).

 

Пункт обслуговування автомобілів (ПОА)– це підприємство, яке організоване відповідно до вимог законодавства, без створення юридичної особи* або що входить до складу юридичної особи.

В ПОА працює від 1 до 8 чол. ПОА виконує обмежений перелік спеціалізованих робіт і послуг (ручне або портальне миття, шиномонтаж, заміну оливи, підкачку шин, чищення салону, заміну деталей, наприклад гальмівних колодок, підвіски, трансмісії, бампера, захист двигуна, установку підкрильників, заміну деталей глушника, відновні роботи деталей кузова, що не впливають на його геометрію, та ін).

ПОА має обмежену (1-2 робочими місцями) виробничу площу, площу для побутових приміщень працівників, технічні приміщення, спеціальне устаткування, майданчик для стоянки АТЗ.

Пункт обслуговування на автозаправній станції– мале підприємство автосервісу на 1-2 поста, яке виконує дрібні роботи із заміни оливи, охолодних рідин, гальмівних колодок, деталей ходової частини та трансмісії. Окремо на АЗС може бути організовано миття, прибирання та чищення салонів, може бути устаткування для самообслуговування, наприклад пилосос.

Пункт обслуговування автомобілів на АЗС має ті ж характеристики, що й ПОА взагалі, але розташований на території заправної станції в суміщеній з АЗС або окремій будівлі та призначений для обслуговування та ремонту автомобілів, що прибули на заправку.

 

-17-

Авторемонтна майстерня (АРМ), або майстерня з ремонту автомобілів, – підприємство автосервісу, яке виконує ТО та ремонт автомобілів для приватних осіб або корпоративних клієнтів, але не має інфраструктури для обслуговування клієнтів і з цієї причини не може надавати послуги для них.

Обґрунтовування такої назви пов’язано з поняттям продукції автосервісу послугою*. Послуга включає два елементи: обслуговування клієнтури й обслуговування та ремонт автомобілів. Саме у зв’язку з відсутністю елементів послуги, направлених на задоволення потреб клієнтури, а не автомобілів, даний вид підприємств не може називатися станцією ТО, а тільки ремонтною майстернею.

АРМ характеризується наявністю:

- виробничих потужностей для ТО та ремонту автомобілів;

- технічних виробничих площ;

- площ для зберігання запасних частин;

- побутових приміщень для працівників;

- приміщення або робочого місця майстра;

- майданчика для стоянки автомобілів.

Автоцентри (АЦ), або автотехцентри (АТЦ), або спецавтоцентри (САЦ),– автосервісні підприємства різної потужності, які є регіональними або зональними центрами та мають в своєму складі підлеглі або незалежні, але технологічно або організаційно пов’язані з центром периферійні станції технічного обслуговування або інші підрозділи.

Автоцентр може мати центральний склад автомобілів і запасних частин, централізовані функціональні служби, сервер і адміністратора комп’ютерної мережі, учбовий центр, аналітичний центр, корпоративну службу маркетингу. Автоцентр виконує повний комплекс робіт і послуг.

Станції інструментального контролю– спеціалізовані комплексні діагностичні центри, обладнані повним комплектом діагностичного та перевірочного устаткування, сертифіковані відповідно до вимог Держстандарту з метою технічного контролю автомобілів і перевірки їх на предмет відповідності вимогам стандартів і технічних умов.

Станції інструментального контролю отримали розвиток і як самостійні підприємства, і як підрозділи СТОА. В першому випадку вони виконують функцію контролю технічного стану автомобілів для офіційного його засвідчення, наприклад при технічному огляді автомобілів, у разі їх реєстрації або перереєстрації, при сертифікації. На СТОА діагностичні комплекси використовуються як пост прямого приймання або пост комплексної діагностики до або після ТО та ремонту. У більшості випадків лінії інструментального контролю обладнуються чотирикомпонентним газоаналізатором, стендом відведення коліс, гальмівним стендом, стендом для перевірки стану передньої підвіски, приладом контролю світла фар.

_________________

* Марков О. Д. Организація автосервису. – Львів: Оріяна-Нова, 1998. – 332 с.

                                                                          -18-

Станції відновного ремонту, або станції з відновлення і фарбування кузовів, – автосервісні підприємства, основним видом діяльності яких є відновлення кузовів та їх деталей, фарбування кузовних поверхонь або кузовів в цілому, а також виконання інших робіт з відновлення та догляду за кузовом автомобіля (антикорозійна обробка кузова, тюнінг салону та ін.).

Станції відновного ремонту мають спеціалізоване устаткування та технології відновлення та фарбування кузова. Частину робіт станція може виконувати за субпідрядом. Станції з відновлення та фарбування кузовів можуть мати різну потужність, яка визначається кількістю постів, а також наявністю основного технологічного устаткування. Зустрічається таке поєднання основних видів устаткування станцій відновного ремонту:

- без камери фарбування та стенду відновлення геометрії кузова;

- з камерою фарбування без стенду відновлення кузова;

- з однією камерою фарбування та одним стендом відновлення кузова;

- з двома камерами фарбування і двома стендами відновлення геометрії кузова;

- з трьома камерами фарбування та трьома стендами відновлення геометрії кузова.

Станція технічного обслуговування автомобілів (СТОА) – це підприємство, продукцією якого є послуги з ТО та ремонту легкових, вантажних автомобілів або автобусів.

Розрізняють СТОА:

- з повним циклом продажів (автомобілів, запасних частин і аксесуарів, послуг з ТО та ремонту автомобілів);

- з неповним циклом продажів (продаж запасних частин і послуг автосервісу)

- СТОА, які надають тільки послуги з ТО та ремонту автомобілів.

СТОА характеризується наявністю:

- стоянки для автомобілів клієнтів, гостей і стоянки для автомобілів співробітників;

- складу для нових і автомобілів, що перебували у користуванні;

- стоянки для демонстрації нових і автомобілів, що були у користуванні;

- автосалону, площ і потужностей для продажу автомобілів;

- приміщень для продажу запасних частин і аксесуарів;

- приміщень і виробничих потужностей для ТО та ремонту автомобілів.

Види СТОА за потужностю[32, с.36].

Потужність (розмір) СТОА визначається кількістю робочих постів (робочих місць), а також кількістю виробничих робітників. При збільшенні кількості виробничих робітників за рахунок зміни режиму роботи станція не переходить в іншу категорію за потужностю, оскільки при цьому міняється лише рівень використання потужності.

За потужностю СТОА поділяються на малі, середні, великі, крупні.

Малі СТОА,за нормами вітчизняної та світової практики – це станції, що мають 1-2 робочих пости, з чисельністю виробничих робітників від 1 до 4 чол. включно. Питома вага таких станцій у нас складає 29% Характерною особливістю малих СТОА є обмежений перелік виконуваних робіт.

-19-

Примітка – У більшості випадків малі СТОА не є самостійними об’єктами, а розміщуються в будовах, які мають більш широке функціональне призначення. Проектування малих СТОА зводиться не стільки до створення полнокомплектного будівельного проекту, скільки до створення технологічного проекту в рамках іншого, більш об’ємного, наприклад будівництва автозаправної станції, придорожнього готельно-ресторанного комплексу, стоянки TIR*, туристичної бази, торговельно-разважального або торговельно-офісного центру, житлового будинку, автостоянки або автогаража. Окремим будівельним об’єктом найчастіше можуть бути майстерні з виконання шиномонтажних робіт, заміни оливи, регулювання бензинових паливних систем і систем запалювання [32, с.37].

Середні СТОА– станції з кількістю постів від 3 до 9 і чисельністю робітників, залежно від режиму роботи, від 5 до 20 чол. Питома вага таких станцій у нас складає 55%** (станції з кількістю постів від 3 до 5 – 40%, станції з кількістю постів від 6 до 8 – 15%), за кордоном – 45-50%***. Більшість середніх СТОА – універсальні: виконують обмежений перелік робіт з ремонту ходової, двигуна, електроустаткування для різних марок автомобілів.

Великі СТОА– підприємства з чисельністю робочих постів від 10 до 19 та чисельністю виробничих робітників від 10 до 40 чол. (станції з кількістю постів понад 9 складають у нас – 16%). Серед дилерів СТОА такої потужності складають 57%, серед вільних станцій – 5%.

Крупні СТОАмають від 20 до 35 постів, на них працює від 21 до 70 (і більше) виробничих робітників. Серед крупних СТОА є невелика кількість надкрупних – з кількістю постів більше 35, як правило, 36-50. Їх питома вага незначна, частіше вони зустрічаються серед дилерів і значно рідше серед незалежних СТОА. Прикладом крупних і надкрупних СТОА є автоцентри ВАЗ, побудовані в 70-і роки XX сторіччя за проектами FIАТ при створенні дилерської мережі Волзького автомобільного заводу. В Україні було побудовано 10 таких (50-постових) спецавтоцентрів. Площа спецавтоцентра – більше 10 тис. м2, чисельність виробничих робітників – близько 250 чол. Прикладом крупних СТОА серед незалежних є 25-постові станції, побудовані за типовими проектами, виробнича площа яких рівна 5000 м2, а чисельність виробничих робітників – 125 чол.

За приналежністю автосервісні підприємства пділяються на:

- авторизовані, основна задача яких – продаж автомобілів бренду;

- незалежні, для яких ТО та ремонт автомобілів, продаж запасних частин є основними видами діяльності та основними джерелами доходу.

 

_____________________

* TIR фр. Transports Imternational Routiers – Міжнародні дорожні перевезення.

** Гричениченко Т. Авторемонт в Киеве //Автомастер. 2004, август.

*** Наполъский Г.М. Организация и технологическое проектирование станций технического обслуживания автомобилей. М.: МАДИ, 1981. 83 с.

 

-20-


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 717; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!