Гра як непродуктивний вид діяльності



Ігрову поведінку виявляють і молоді тварини. Це ігри з речами, у яких реалізуються потреби організму в активності, вивільненні енергії і які мають вроджений, наслідувальний характер. Метою ігрової поведінки дитини є процес діяльності, а не результати, що досяга­ються з її допомогою. Дитина під керівництвом дорос­лих виконує дії із символічними предметами, викори­стовуючи іграшки. Ставлення до іграшки як до зобра­ження «справжньої речі» виникає тільки з включенням в ігрову діяльність мови.

Гра – специфічна форма непродуктивної діяльності, спрямована не на отримання результату, а на задоволення від процесу її виконання. Гра дитини полягає в імітації дій дорослих і стосу­нків між ними. Спочатку це відбувається у процесі предметних дій – дій із речами. Зразки їх дитині демонструє дорослий. Наприклад, засвоївши за допо­могою дорослого призначення (реальне значення) чашки, дитина після тривалих маніпуляцій починає самостійно використовувати її для пиття. Фізичні характеристики предмета дають підставу приписува­ти йому умовне значення. Чашка застосовується як підставка для ляльки або предмет, що котиться, дзве­нить тощо. Для дитини – це крок до предметної гри. Предмети, якими вона маніпулює, відкривають свої нові властивості, котрі дитина пізнає, оволодіваючи відповідними операціями. Згодом оточення відобра­жається дедалі повніше: не представлені органами чуттів властивості роблять гру двоплановою – дитина виконує реальні дії з конкретними предметами, а також умовні, абстраговані від дійсності. Це змушує її вихо­дити за межі безпосередньої реальності й оперувати символами. У такий спосіб відбувається становлення внутрішніх дій, формування пізнавальних процесів (передусім уяви), елементів довільності, інтенсивне засвоєння соціальних норм, розвиток опосередкованої діяльності.

Посередині третього року життя відбуваються ви­окремлення Я, протиставлення своїх дій чужим, заці­кавленість рольовими іграми. Рольова гра – діяль­ність, у процесі якої діти беруть на себе ролі дорослих, відтворюючи в умовній формі їхні дії та стосунки. Ці ролі стають мотивами, що осмислюють ігрові дії та ігро­ве використання предметів. Смисл одного предмета переноситься на інший: звичайна палиця може бути рушницею, конем, автомобілем.

У старшому дошкільному та молодшому шкільному віці рольова гра переростає в гру за правилами. Дії та відносини учасників регламентуються всіма прийняти­ми правилами: ігри хлопчиків «у бізнес», дівчаток – «у школу», «сім'ю» тощо. При цьому правило – це мотив ігрової діяльності, який змушує гравця відпові­дально ставитись до неї.

Особливою формою є ділові ігри дорослих, що від­творюють зміст певної професійної діяльності. Вони використовуються в підготовці і підвищенні кваліфіка­ції фахівців.

Навчальна діяльність як розвивальний вид діяльності

На зміну грі приходить навчальна діяльність, що є активним процесом засвоєння дитиною суспільного до­свіду людства.

Навчальна діяльність – специфічний вид людської діяльності з метою засвоєння знань, умінь і навичок, розвитку психіки та особистості.

Вона передбачає: засвоєння інформації про власти­вості предметів і явищ, необхідних для різних видів діяльності (знання); оволодіння прийомами та опера­ціями, з яких складаються види діяльності (навички); опанування способів використання набутої інформації (вміння), свідоме формування в дітей мотивів засвоєння знань, умінь і навичок.

Навчальна діяльність має суспільну значущість за змістом (спрямована на засвоєння надбань культури та науки) і за формою (відповідає суспільно виробленим нормам навчання і здійснюється у спеціальних суспіль­них установах: школах, гімназіях, коледжах, універси­тетах, академіях), їй притаманні суб'єктність і суб'єк­тивність, активність, предметність, цілеспрямованість, усвідомленість, певна структура і зміст.

Навчальна діяльність має специфічні спрямова­ність, предмет, психологічну структуру, організацію та результати. Предметом її є очікуваний результат (матеріальний, ідеальний), метою і результатом – змі­ни суб'єкта (розвиток особистості, її інтелекту, здібно­стей, нахилів, засвоєння знань, вироблення умінь і на­вичок, знання, на якому ґрунтується вміння розв'язу­вати завдання у різних сферах науки і практики), а не зміна предметів, на які спрямовані дії. Загальну мету задають суспільство, учитель. Задана зовні мета на­вчальної діяльності і мета її суб'єкта не тотожні. За­гальна мета є об'єктивно-логічною, особиста – психо­логічною.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 261; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!