Способи психологічного захисту



Заперечення. Коли реальна дійсність для людини дуже неприємна, вона «закриває на неї очі», приходить до заперечення її існування або старається знизити серйозність погрози, яка ви­никла для її «Над - Я».

Затамовування. Затамовування відноситься до блокування зі сторони «Я» внутрішніх імпульсів і погроз, які йдуть від «Над - Я». Частіше всього затамовуються ті думки і бажання, які су­перечать моральним цінностям і нормам, якими керується сама ж людина.

Раціоналізація. Це спосіб розумного виправдовування будь-яких вчинків і дій, які суперечать моральним нормам і які викликають тривогу. Звернення до раціоналізації характерне тим, що виправдовування вчинку здійснюється вже після того, як він здійснився. Прийоми раціоналізації: а) виправдовуван­ня своєї нездатності що-небудь зробити, небажанням це робити; б) виправдовування зовсім небажаної дії «об'єк­тивними» обставинами, які склалися.

Формування реакції. Інколи люди можуть приховувати від самих себе мотив особистої поведінки за рахунок його затамовування через особливо виражений і свідомо підтриманий мотив проти­лежного типу. Наприклад, підсвідома неприязнь до дитини може виражатися в підкресленій увазі до неї.

Проекція. Механізм проекції проявляє свою дію в тому, що особисті негативні якості людина підсвідомо приписує іншій особі, причому, як правило, в збільшеному вигляді.

Інтелектуалі­зація. Це своєрідна спроба вийти із емоційно загрожуючої ситу­ації шляхом її наче відстороненого засудження в абстракт­них, інтелектуалізованих термінах.

Заміщення. Воно виражається в частковому, посередньому задоволен­ні неприйнятого мотиву певним морально допущеним способом.

Якщо ці та інші захисні механізми не спрацьовують, то незадоволені імпульси дають про себе знати в закодованій, символічній формі, на­приклад, в сновидіннях, описках, обмовах, жартах, дивній поведінці лю­дини, аж до проявів патологічних відхилень.

5. Спрямованість особистості

Найважливішою цільовою програмою особистості, що визначає смислову єдність її ініціативної поведінки є спрямованість. Спрямованість  особистості – це усталена система найважливіших цільових програм особистості, що визначає смислову єдність її ініціативної поведінки, яка протистоїть випадковостям життя. Спрямованість особистості – це система домінуючих цілей і мотивів її діяльності та поведінки, які визначаються по­требами, інтересами, переконаннями, світоглядом, ідеалами. 

Спрямованість  особистості включає ієрархічно пов’язані між собою форми: потяг – найпростіша біологічна форма спрямованості; бажання – це недостатньо сильний мотив, усвідомлена потреба до чогось певного; хотіння – це активний мотив, що спонукує до дії; прагнення –це бажання при включені вольового компонента, виявлення потреб особи­стості в умовах спеціально організованої її діяльності; інтерес – це стійке, вибірково забарвлене прагнення особистості до життєво значущих об'єктів, пізнавальна форма спрямованості; схильність–це інтерес при включені вольового компонента, спрямованість не тільки на предмет, але й на саму діяльність; ідеал – це образ реальної людини або створеного особистістю взірця, яким вона керується в житті протягом певного часу і який визначає програму її самовдосконалення на майбутнє; світогляд – це упорядкована й внутрішньо організована система поглядів; переконання – це система мотивів особистості, що спонукає її діяти відповідно до власних поглядів і принципів.

Типи спрямованості особистості

На основі домінувального способу ставлення до себе і до інших людей розрізняють такі типи спрямованості особистості:

а) егоцентричний тип спрямованості особистості. Його ознаками є прагнення до власної вигоди, зручно­сті, престижу, ставлення до себе як до самоцінності, одиничності, до інших – залежно від того, наскільки це сприяє особистому успіху, задоволенню;

б) групоцентричний тип спрямованості особистості. Людина ідентифікує себе з певною групою. Ставлення до інших людей залежить від їх належності до цієї групи;

в) егоїстичний тип спрямованості особистості. Для таких людей значимими є особисті потреби, приватні справи. Вони ніколи не думають про інших людей, а намагаються використати їх у своїх цілях;

г) просоціальна (гуманістична) спрямованість особи­стості. Характеризується внутрішньою спрямованістю людини на досягнення результатів у праці, спілкуванні, пізнанні, які приносять благо іншим, навіть незнайомим людям, суспільству, людству. Для таких людей значу­щими і дієвими є соціально схвалені моральні мотиви. Їх цікавлять не тільки особисті справи, а й переживання, потреби, успіхи та невдачі інших, ними керують пра­гнення допомогти, порадити, співпереживати іншим;

ґ) духовний тип спрямованості особистості. На цьому рівні людина починає усвідомлювати і розгляда­ти себе та іншого у зв'язках із духовним світом. Інша людина набуває в її очах сакральної, Божественної цінності. Творення добра є самооцінним, метою;

д) діловий тип спрямованості спонукальної сфери особистості. Найзначущішими для таких людей є по­треби самореалізації, самовираження своїх здібностей, можливостей у процесі діяльності та її продуктах. Їх цікавить справа, вони захоплені нею, віддають їй біль­шість часу та сил.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 291; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!