Інноваційний потенціал підприємства



Інноваційний потенціал організації – рівень готовності організації до реалізації проекту чи програми інноваційних стратегічних змін. Він залежить від параметрів організаційних структур менеджменту, професійно-кваліфікаційного складу виробничого персоналу і зовнішніх умов господарської діяльності. Оцінювання інноваційного потенціалу є необхідною складовою процесу розроблення стратегії.

Готовність організації до змін передбачає детальне оцінювання інноваційного потенціалу з використанням схеми: “Ресурси – Функції – Проекти”. Цю схему використовують на стадії обґрунтування інноваційного проекту. На етапі оцінювання внутрішнього потенціалу організації визначають відповідність елементів внутрішнього середовища організації, завдання її ефективного функціонування і розвитку. Таке оцінювання дає змогу з’ясувати рівень виробничо-технічного потенціалу організації.

Виробничо-технічний потенціал – здатність до стабільної виробничої діяльності в межах обраної стратегії за умови складного і мінливого зовнішнього середовища. Від виробного-технічного потенціалу залежить розвиток підприємства і його підрозділів. Виробничо-технічний потенціал визначає розвиток усіх елементів організації як виробничо-господарської системи, тому в процесі аналізу необхідно з’ясувати, які елементи можуть сприяти реалізації стратегії розвитку, а які є слабкими ланками. Підприємства з великим виробничо-технічним потенціалом є здебільшого інертнішим до інноваційних змін ніж невеликі фірми.

Сильними сторонами організації вважають: міцні ринкові позиції, великі масштаби діяльності, наявність унікальної технології, переваги у сфері витрат, високу кваліфікацію працівників, позитивний імідж, наявність інновацій і можливість їх реалізації, стійке фінансове середовище, можливість залучення рідкісних ресурсів, доступ до закритих джерел інформації.

До слабких сторін організації відносять: нездатність фінансувати необхідні зміни стратегії, застарілу технологію, надмірну централізацію управління, відставання у сфері досліджень та розробок, відсутність ефективної системи контролю, відсутність деяких видів ключової кваліфікації, неефективні системи мотивації та оплати праці, надто вузьку спеціалізацію і слабку маркетингову діяльність.

Ці позиції стосуються безпосередньо інноваційної діяльності і дають змогу оцінити інноваційний потенціал організації, який формує її здатність створювати і використовувати інновації і впливає на вибір і реалізацію інноваційної стратегії.

Структура інноваційного потенціалу охоплює ті елементи організації, які обумовлюють її готовність до змін.

 

Елементи організаційного механізму

Інноваційний потенціал

Низький Високий
  1. Організаційні цілі
Загальні максимізація поточних прибутків задоволення потреб споживачів
Маркетингові максимізація обсягів збуту продукції, що випускається визначення перспективних напрямків розвитку продукції та диверсифікації виробництва
Фінансові фінансування поточних витрат, орієнтація на власні кошти пошук можливостей залучення зовнішніх джерел для інвестування інноваційних проектів
Виробничі забезпечення ритмічності виробництва, мінімізація виробничих витрат максимальне використання можливостей існуючої технології для розвитку продукту та диверсифікації виробництва
  1. Технологія
Технологічні процеси стабільні, стандартизовані ефективні, здатні до переналагоджування
Обладнання високоспеціалізоване універсального типу або гнучкі автоматизовані виробничі моделі
  1. Персонал
Оплата праці оплата на основі витрат праці оплата на основі досягнутих результатів
Мотивація заохочення виконавчої дисципліни заохочення ініціативності

 

Ще одним способом оцінювання інноваційного

Ще одним способом оцінювання інноваційного потенціалу є SWOT-аналіз, який дає змогу не просто оцінити здатність організації реалізувати інновації, а й визначити, яким чином впливає на цю здатність інноваційний клімат зовнішнього середовища.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 319; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!