Розділ  2.  Становлення і сучасні тенденції розвитку інноваційно-підприємницьких теорій



Становлення і сучасні тенденції розвитку інноваційно-підприємницьких теорій

Представники більшості інноваційних теорій наголошували на тому, що характер основних економічних процесів у довгостроковому періоді великою мірою залежить від особливостей НТП.

Вплив інновацій на соціально-економічний розвиток суспільства досліджувати багато вчених.

1.Теорія циклічних криз, сформульована в 60-х рр. ХІХст. німецьким економістом Карлом Марксом.

2. Теорія довгих хвиль сформульована російським економістом Миколою Кондратьєвим. Він дійшов висновку про існування довгого циклу економічної кон’юнктури з тривалістю 50-55 р. Причинами виникнення хвиль вважав нововведення, війни, революції, відкриття нових ринків.

3. Теорія інноваційного розвитку Шумпетера. Висловлено гіпотезу про те, що інновації з’являються в економічній системі нерівномірно, а у вигляді більш менш одночасно поєднаних новацій, так званих кластерів.

Кластер інновацій – це сукупність базисних нововведень, що визначають технологічний устрій економіки протягом тривалого часу.

Шумпетер розробив класифікацію хвилі, які мали місце в історії людства визначивши ключовий фактор кожної хвилі, що дав імпульс її поширенню.

І хвиля: 1790-1840рр. – механізація праці в текстильній промисловості.

ІІ хвиля: 1840-1890рр. – винахід парового двигуна і розвиток залізничного транспорту.

ІІІ хвиля: 1890-1940рр – глобальна електрифікація та розвиток чорної металургії.

IV хвиля: 1940-1990рр – розвиток нафтової промисловості та продуктів органічної хімії.

V хвиля: 1991р і до сьогодні – в основі досягнення галузі мікроелектроніки.

Прогнозується наближення VI хвилі – розвиток біотехнологій.                                       

Значний внесок у подальший розвиток теорії Шумпетера зробили такі вчені: Менш, Клейкнехт, Джорш Ван Дейн, Фостер. Крім цього важливу роль зіграли: Львов і Глазьєв.

Моделі економічного зростання з ендогенним технологічним прогресом з’явилися на рубежі 90-х рр. ХХ ст. Їх автори американські дослідники: Рошер, Агійон, Хоуліт, Джонс пояснюють технологічні зміни бажанням економічних агентів максимізувати свій прибуток для чого ініціюються і проводяться відповідні науково-дослідні і проектно-конструкторські роботи (НДПКР). Фостер визначив інновацію як засіб конкуренції та отримання прибутку.

 

 

2.2. Теорії технократичного суспільства

Представники теорії технократичного суспільства тлумачать історичний прогрес як зумовлений законами розвитку техніки. До цих теорій відносять:

1. Теорії технічного детермінізму і конвергенції (Джордж Гелбрейт). Основною характеристикою індустріальної системи вважають промислове застосування все складнішої і дородчої високої технології. Звідси і назва теорія технічного детермінізму.

2. Теорію технотронного суспільства (Збігнєв Бжезинський). Формування технотронного суспільства, на думку автора, безпосередньо залежатиме від розвитку техніки, особливо електроніки, а політична боротьба і соціальні конфлікти втрачають своє значення.

3.  Теорії індустріального технократичного суспільства (Джордж Бейл). В основу теорії було покладено домінуючу, на той час, концепцію індустріального суспільства як суспільства накопичення техніки і капіталів.

Всі прихильники технократичних теорій акцентували домінуючу роль НТП в розвитку людства і вважали, що прискорення його темпів зумовить в найближчому майбутньому загального зростання добробуту в усіх країнах.

Сучасні концепції інноваційного розвитку

Новітні концепції економічного розвитку – це теорія інтелектуальної технології (Хайєк), теорія інноваційної економіки і підприємницького суспільства (Друкер).

Хайєк запропонував інформаційну концепцію «Порядку, що розширюється» як основу цивілізації. Дослідження Хайєка відповіли новим реаліям підприємницької економіки. Вони пояснили яким чином знання стають основою підприємницької ідеї і дають імпульс розробленню інновацій, чому економіка одних країн є сприятливою до інновацій, а інших ні. Хайєк довів, що вирішальну роль у цьому відіграють інституційні основи суспільства як формальні (закони) так і неформальні (правила, звичаї, традиції, мораль).

У 1974р. Хайєк став лауреатом Нобелівської премії у галузі економіки.

Теорія інноваційної економіки і підприємницького суспільства була сформульована американським ученим Пітером Друкером у працях «Інновація та підприємництво» (1985), «Пост капіталістичне суспільство» (1993). Визначено, що економічне зростання країн великою мірою залежить від інноваційної активності підприємницьких структур від їх прагнень, зусиль і здатності використовувати в своїй діяльності новітні технології, на основі чого вдосконалювати і оновлювати продукцію.

Отже, сучасні теорії інноваційного розвитку змістили акценти у поведінці людей і сформували у них прагнення до накопичення знань. Стало очевидним, що економічне зростання країн залежить від інноваційної активності підприємницьких структур. Тобто, інноваційна діяльність є одним із основних джерел економічного розвитку.

Досліджуючи структурні джерела інноваційного розвитку введено поняття “інноваційний тип розвитку”.

Інноваційний тип розвитку – це спосіб економічного зростання заснований на постійних і систематичних нововведеннях, спрямованих на суттєве поліпшення усіх аспектів діяльності господарської системи, обумовлених логікою НТП, цілями і завданнями розвитку системи і можливістю використання певних ресурсних чинників для створення інноваційних товарів і формування конкурентних переваг.

На сучасному етапі рівень конкурентоспроможності економіки країни забезпечують, насамперед, науково-технічні інновації.

Високі технології – це сучасні наукомісткі, екологічно чисті технології, що є визначальними в постіндустріальному суспільстві (інформаційні технології, біотехнології, штучний інтелект).

Показник наукомісткості виробництва – це відношення витрат на науково-технічні дослідження і науково-технічні розробки до обсягу продажу продукції.

Світовий ринок високих технологій становить майже 2 трильйона доларів. На США припадає 40%, на Японію – 30%, Німеччину – 13%.

Інноваційна діяльність у країнах лідерах здійснюється на основі горизонтальних інтеграцій науково-технічних досліджень, державної підтримки розвитку нових технологій, широкого використання глобальних  інформаційних та обчислювальних мереж.

В Україні проблема прискорення економічного розвитку на інноваційній основі є надзвичайно актуальною.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!