Принципи формування інноваційної політики підприємства



Формування ІП підприємства необхідно здійснити на основі певних принципів, які мають відображати загальний підхід до управління інноваційними процесами на підприємстві і окреслювати межі ІП. ІП розроблюватися таким чином, щоб забезпечити досягнення цілей фірми і створення механізмів їх реалізації.

Принципи ІП:

1. Переважання стратегічної спрямованості. Інноваційну діяльність слід планувати в межах обраної стратегії, а реалізація інновацій повинна забезпечувати досягнення стратегічних цілей. Тип загальної стратегії визначає напрям інноваційного пошуку та зміст інноваційної діяльності і впливає на вибір форм її організації.

2. Орієнтація на потреби ринку – розроблення і впровадження інновацій буде доцільним за умов, якщо вони внесуть у товар чи послугу, те що вигідно відрізнятиме його від аналогічних товарів конкурентів, тобто створить йому конкурентні переваги.

3. Цілеспрямованість – чітке визначення цілей інноваційної діяльності дає змогу вибрати засоби їх здійснення і контролювати процес реалізації інновацій через розроблення ієрархії цілей для структурних одиниць підприємства.

4. Комплексність: цей принцип вказує на необхідність залучення у процес розроблення інновацій усіх внутрішніх елементів підприємства. Конкретні інновації повинні розглядатися не як проблема конкретного підрозділу, а як процес, який стосується всіх служб підприємства.

5. Планомірність – дотримання принципу планомірності дає змогу координувати роботу всього підприємства у період створення інновацій, підготовки до її впровадження, реалізації та згортання. Це особливо важливо для розроблення та впровадження інновацій, які дають хороший кінцевий результат.

6. Інформаційна забезпеченість - передбачає формування ІП з врахуванням досягнень НТП і тенденції розвитку науки та техніки у відповідній галузі. ІП підприємства має визначати напрямки його змін відповідно до вимог зовнішнього середовища, окреслювати коло можливих інноваційних рішень, формувати інноваційні завдання залежно від типу обраної стратегії, створювати умови для оперативної реалізації інновацій.

Складові інноваційної політики підприємства

ІП підприємства має визначити напрямки його змін відповідно до вимог зовнішнього середовища, окреслювати коло можливих інноваційних рішень, формувати інноваційні завдання залежно від типу обраної стратегії і створювати умови для оперативної реалізації інновацій.

Складові інноваційної політики підприємства:

1) Маркетингова політика має на меті формування тактики і стратегії поведінки підприємства на ринку. Націлена на вирішення таких завдань: визначення процедури і періодичності маркетингових досліджень; розроблення товарної, цінової, збутової, комунікаційної, сервісної політики і створення механізму їх реалізації;

2) Політика у галузі НДДКР. ЇЇ завданням є визначення наукового потенціалу підприємства, розроблення науково-технічної політики з врахуванням результатів маркетингових досліджень, формування технічної політики, створення механізмів реалізації науково-технічної і технологічної політики і оцінка її результатів.

3) Політика структурних змін зорієнтована на вивчення внутрішнього середовища та організаційної форми підприємства, формування організаційної структури, яка відповідає інноваційним завданням.

4) Технічна політика – визначає можливості впровадження інновацій. Її завдання: вивчення можливостей виробництва і вимог до нього; розроблення напрямів технічного оновлення основних засобів (ОЗ) підприємства; створення механізму реалізації заходів спрямованих на вдосконалення техніко-технічного стану підприємства, проведення аналізу ефективності технічної політики.

5) Інвестиційна політика охоплює всі фінансово-економічні аспекти функціонування підприємства, що забезпечують реалізацію інноваційної політики підприємства. Націлена на управління грошовими потоками на підприємстві з метою накопичення коштів необхідних для реалізації інноваційних проектів.

Усі складові ІП підпорядковуються стратегічним цілям і завданням підприємства. Вона формує його інноваційний потенціал. Потреба у взаємодії функціональних служб підприємства відповідальних за реалізацію складових ІП змінюються залежно від стадії ЖЦІ.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 247; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!