Комп'ютерні мережі: класифікація, основні характеристики.



Комп'ютерною мережею називають сукупність комп'ютерів, з'єднаних між собою каналами передачі даних і призначених для розподілу та колективного використання апаратних, обчислювальних, програмних засобів та інформаційних ресурсів.

 

За територіальним розміщенням мережі поділяють на:

1) локальні(які працюють в межах однієї організації, заводу, лабораторії тощо). Інформація в таких мережах пересилається за допомогою кабелів чи оптичних світловодів із великою швидкістю – 20 Мбітів/с і більше.

2) глобальні(які охоплюють територію окремих країн, континентів);

Їх умовно поділяють на:

Регіональні (розташовані в межах певного регіону: області, району, міста). Інформація в них пересилається телефонними лініями зв’язку зі швидкістю до 100 Кбітів/с. В Україні є декілька мереж регіонального призначення – УкрПак, мережа податкової адміністрації, залізниці, МВС.

Міжнародні та міжконтинентальні (Bitnet, RelCom(CCCP), Internet, EuroNet), що об’єднують абонентів із різних країн. Інформація в таких мережах пересилається за допомогою космічних засобів зв’язку через супутники. В Україні в середньому 0,5-2 Мбіт/с.

 

За способами з’єднання комп’ютерівлокальні мережі поділяють на зіркоподібні, кільцеві та одноканальні.

Зіркоподібний спосібоб'єднання комп'ютерів використовують, наприклад, у банківських мережах. Усі абоненти такої мережі з'єднані з центральним комп'ютером (сервером) або з концентратором. Об'єднані між собою центральні комп'ютери мереж утворюють багатозіркову мережу.

У кільцевих мережах абоненти з'єднані безпосередньо між собою, а не з центральним комп'ютером. Він є менш надійний від попереднього, оскільки пошкодження чи від'єднання кабелю веде до зупинки функціонування мережі.

Одноканальний(магістральний) спосіб об'єднання абонентів використовують з метою економії витрат на дорогі лінії зв'язку. Тут усі абоненти приєднані через комутатори до одного каналу зв'язку, який називається каналом.(магістраллю, шиною).

 

   Зіркоподібні                                     кільцеві                                одноканальні.

 

Локальні мережі в свою чергу поділяються на однорангові та багаторангові. В однорангових мережах всі користувачі мають однакові права. Користувачі такої мережі можуть здійснювати обмін даних між собою, використовувати спільні ресурси (принтери, диски, тощо).

Багаторангова відрізняється від однорангової тим, що в ній використовується один або декілька більш потужних комп’ютерів, що називаються серверами,завдяки чому можна керувати правами користувачів такої мережі.

Сервер –головний комп’ютер, здатний надавати клієнтам деякі мережні послуги ( від англ. Serve - обслуговувати). Комп’ютери, які використовують ресурси мережі називають робочими станціями.

Клієнт – прикладна програма, завантажена в комп’ютер користувача, що забезпечує передачу запитів до сервера й одержання відповідей від нього. На серверах встановлюють програми - сервери, а на робочих станціях -програми-клієнти.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 480; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!