Підготовка і перепідготовка керівного складу



Метою навчання цієї категорії є підготовка і перепідготовка у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання та оперативного реагування на них. Підготовка проводиться в Інституті державного управління у сфері цивільного захисту, на курсах ЦО, в навчальних закладах підвищення кваліфікації, а також під час проведення навчально-методичних зборів та періодичних навчань, тренувань за планами реагування на НС та ПЛАСми безпосередньо на об’єктах.

Підготовка і перепідготовка слухачів на курсах здійснюється в перший рік призначення на посаду і в подальшому – не рідше одного разу на 3, 5 років залежно від категорії слухачів шляхом зборів з відривом від виробництва терміном, що визначається функціональними програмами навчання у сфері цивільного захисту, але не більше двох тижнів.

Функціональні програми навчання розробляються Інститутом державного управління у сфері цивільного захисту з урахуванням базової підготовки слухачів за нормативними дисциплінами (спецкурсами) “Безпека життєдіяльності” та “Цивільна оборона”, яку вони отримали в системі вищої освіти, та затверджуються МНС України.

У навчальних закладах підвищення кваліфікації підготовка по ЦО головних спеціалістів здійснюється за програмами та в обсязі, який визначається відповідними міністерствами і відомствами з періодичністю раз в 5 років. На об’єктах господарської діяльності підготовка керівного складу планується і проводиться згідно з тематикою і обсягом в 15 годин. Відповідальність за організацію і якість навчання несе начальник ЦО об’єкта. В групу начальника ЦО входять:

· заступники НЦО;

· працівники штабу ЦО;

· начальники служб та головні спеціалісти;

· начальники цехів та інших структурних підрозділів;

· командири формувань загального призначення;

Для забезпечення належного проведення занять за тематикою спеціальних програм підготовки населення на підприємствах, в установах і організаціях наказом (розпорядженням) керівника всі працівники розподіляються за навчальними групами, які утворюються у структурних підрозділах підприємств, установ, організацій та створених ними невоєнізованих формувань цивільної оборони та аварійно-рятувальних служб.

Керівники навчальних груп призначаються цим самим наказом (розпорядженням) керівника ОГД та проходять обов’язкове попереднє навчання і набувають методичних навичок в у проведенні занять на курсах цивільної оборони.

Додатково до наказу керівника розроблюються:

- перелік керівного складу та посадових осіб, які підлягають навчанню у мережі курсів цивільної оборони, а також навчанню за галузевими планами в новому навчальному році;

- графіки проведення занять у навчальних групах;

- графіки навчань, тренувань з відпрацювання ПЛАСів.

На великих підприємствах може створюватися кілька груп (20-30 осіб). Вивчення усіх тем програми здійснюється на зборах, або місячних заняттях, а окремі теми можуть відпрацьовуватися самостійно. Заняття проводять НЦО, його заступники, працівники штабу ЦО, начальники служб, головні спеціалісти.

 

Підготовка студентів, курсантів

При розробці державних стандартів освіти з кожного освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня обов’язково передбачається мінімум змісту питань з підготовки населення до дій при виникненні НС.

Державні органи управління освітою організовують підготовку студентів, курсантів та навчально-виховну роботу відповідно до функціональної освітньої підсистеми “Навчання з питань безпеки життєдіяльності” єдиної державної системи запобігання і реагування на НС техногенного та природного характеру.

Обсяги, зміст навчання та форми перевірки знань з основ ЦО та безпеки життєдіяльності населення визначаються навчальними планами і програмами, які затверджуються Міністерством освіти і науки України за погодженням з Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Підготовка студентів вищих навчальних закладів освіти І-ІV рівнів акредитації здійснюється згідно з спеціальними програмами нормативних навчальних дисциплін (спецкурсів) “Цивільна оборона”, “Безпека життєдіяльності”.

Кількість годин, передбачених для вивчення нормативних навчальних дисциплін “Цивільна оборона”, “Безпека життєдіяльності” не може зменшуватися при розробці та перегляді освітньо-професійних програм без погодження з МНС України.

Дипломні проекти і роботи випускників вищих закладів освіти повинні містити розділи з питань цивільної оборони та безпеки життєдіяльності.

Подальше функціональне навчання керівних, управлінських кадрів і фахівців, на яких поширюється дія законів у сфері цивільного захисту, здійснюється за розробленими Інститутом державного управління у сфері цивільного захисту функціональними програмами, у яких враховано раніше здобуті знання, уміння і навички, отримані при вивченні нормативних дисциплін (спецкурсів) “Безпека життєдіяльності” та “Цивільна оборона” у системі вищої освіти.

 

 

Практична підготовка та відпрацювання дій за планами реагування на надзвичайні ситуації, планами локалізації і ліквідації аварій (катастроф) під час підготовки та проведення спеціальних комплексних об’єктових навчань, тренувань

Комплексні об’єктові навчання та тренування являють собою завершальний етап з підготовки працівників підприємств, установ і організацій до вирішення завдань з ЦО, запобігання, реагування і ліквідації аварій на виробництві, захисту персоналу і населення від НС, які визначають загальну виучку і готовність керівництва, органів управління, формувань та працівників підприємств, установ і організацій до дій у НС.

Комплексні об’єктові навчання (КОН) проводяться 1 раз на 3 роки тривалістю до 2 діб на всіх об’єктах господарювання, що мають категорійність з цивільної оборони, виробляють або використовують у виробництві радіаційно-, пожежо- і вибухонебезпечні речовини та сильнодійні отруйні речовини, на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності та підпорядкування, з чисельністю робітників та службовців 300 і більше осіб, у медичних лікувально-профілактичних установах з чисельністю 600 ліжок і більше. Керівником навчання є начальник ЦО об’єкта. На найбільш важливих об’єктах КОН можуть проводити старші начальники ЦО або уповноважені ними посадові особи.

Навчання проводяться на навчально-матеріальній базі, що включає територію об’єкта з виробничими будівлями, спорудами, різного роду комунікаціями, а також створених навчальних місцях.

Окремі питання, якщо об’єкт має свій житловий сектор, відпрацьовуються з залученням житлово-експлуатаційних органів та населення, яке мешкає на відповідній території.

Тактико-спеціальні навчання (заняття) (ТСН) – основна форма підготовки невоєнізованих пошуково-рятувальних формувань. Проводяться 1 раз на 3 роки під час проведення КОН, тренувань тривалістю від 4 до 8 годин. Керівником тренування є відповідний начальник штабу, служби ЦО або командир цього формування.

Комплексні об’єктові тренування (КОТ) проводяться 1 раз на 3 роки тривалістю до 1 доби на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, з чисельністю працюючих до 300 осіб, у сільськогосподарських підприємствах незалежно від форм власності та від чисельності працюючих, у медичних лікувально-профілактичних установах з чисельністю до 600 ліжок, а також у закладах вищої освіти. Керівником тренування є начальник ЦО підприємства, установи, організації, навчального закладу. Тренування можуть проводитися у складі груп об’єктів за територіально-виробничим принципом під керівництвом начальника ЦО управління, об’єднання та інших організацій за єдиним планом.

Штабні об’єктові тренування (ШОТ) є формою практичної підготовки персоналу підприємств, установ і організацій, які за ПЛАСми входять до складу штабів з ліквідації НС та очолюють об’єктові невоєнізовані формування й аварійно-рятувальні служби. У ході тренувань удосконалюється підготовка особового складу штабів за посадами, які вони займають, та відпрацьовуються питання злагодження штабів у цілому щодо забезпечення сталого управління діями у НС.

Тренування, крім років, коли на об’єктах проводяться комплексні об’єктові навчання і тренування, проводяться щороку. Керівником тренування є призначений керівником підприємства, установи, організації один з керівників об’єкта відповідно до затвердженого розподілу обов’язків.

Залежно від мети тренування та його масштабів для відпрацювання взаємодії за планами реагування на НС районної державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за рішенням відповідного уповноваженого керівника з ліквідації НС до штабних об’єктових тренувань можуть залучатися оперативні групи міських, районних служб ЦО, евакуаційні органи та керівний склад комунальних і громадських аварійно-рятувальних служб, які обслуговують об’єкт.

За заявкою керівника КОН для надання методичної допомоги з питань підготовки навчання та здійснення під час його проведення посередницьких функцій при групі управління (штабі керівництва) навчанням рішенням начальника курсів ЦО за підприємством, установою і організацією закріплюються працівники курсів.

Посадові особи, які плануються на призначення керівниками групи управління КОН, тренуванням, проходять попередню підготовку на курсах з питань ЦО.

Для організації проведення КОН на ОГД розробляються наступні документи:

- наказ керівника об’єкту на підготовку та проведення КОН;

- календарний план підготовки комплексного навчання з ЦО;

- схема організації керівництва та посередницького апарату;

- план проведення комплексного навчання з ЦО;

- план імітації на комплексному навчанні з ЦО;

- наказ керівника об’єкту на підведення підсумків по навчанню.

Календарний план підготовки розробляється за 3 місяці до проведення навчання і визначає основні заходи з підготовки до навчання, чергу і строки їх виконання та осіб, які відповідають за виконання. Він включає перелік організаційних питань, порядок розробки документів, підготовку керівництва, посередників, організацію проведення занять з особовим складом формувань і працівниками ОГД за встановленими МНС України програмами.

  До плану проведення навчання поряд з навчальними питаннями повинні включатися заходи, що сприяють вдосконаленню навчально-матеріальної бази об’єкта з ЦО та конкретні роботи з моделювання та вивчення надійності (стійкості) роботи об’єкта у НС.

Усі навчання починаються з оповіщення і збору особового складу. До учасників доводиться обстановка, потім подаються ввідні та дається час на з’ясування завдання, оцінки обстановки, прийняття рішення та організації дій підлеглих.

 

Планування та облік підготовки з ЦО на об’єкті господарської діяльності

Керівними документами, за якими об’єкт організовується, підготовка з ЦО є:

- наказ начальника ЦО району (міста) за підсумками підготовки за минулий рік і завдання на новий навчальний рік;

- програма підготовки та навчання з ЦО;

- витяг із плану комплектування курсів ЦО та навчальних закладів підвищення кваліфікації;

Відповідно до цих документів на об’єкті розробляються наказ начальника ЦО об’єкта за підсумками підготовки з ЦО за минулий і завдання на новий навчальний рік. До наказу додаються:

· перелік навчальних груп;

· перелік тем навчання і тренувань з ЦО;

· тематика підготовки з ЦО.

· план підготовки керівного складу, невоєнізованих формувань, робітників та службовців об’єкта;

· розклад занять для кожної навчальної групи

Після вивчення теоретичної частини, отримані знання закріплюються у ході різних тренувань та навчань.

 

Рекомендована література

1. Алтунин А.Г. “Гражданская оборона”, М., Воениздат, 1985.

2. Атаманюк В.Г. "Цивільна оборона", 1987

3. Губський А.І. "Цивільна оборона", К., 1995

4. Егоров П.Г. "Гражданская оборона", М., 1977

5. Шубин Е.П. "Гражданская оборона", М., 1991

6. Акимов Н.И., Ильин В.Г. “Гражданская оборона на обьектах сельскохозяйственного производства”, М., Колос, 1984.

7. Русаловський А.В. “Цивільна оборона”, К., Університет “Україна”, 2007.

8. Миценко І.М. “Цивільна оборона”, Чернівці, 2004.

9. Шоботов В.М. “Цивільна оборона”, К., 2006.

10. Стеблюк М.І. “Цивільна оборона”, К., Знання-Прес, 2003.

11.Закон України “Про правові засади цивільного захисту” від 24.06.04 № 1859-IV

12. Закон України “Про Цивільну оборону” від 03.02.93 № 2974-XII 

 


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1

ЛЕКЦІЯ 7.1


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 457; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!