Типові режими радіаційного захисту робітників і службовців і непрацюючого населення.



Розроблено сім типових режимів радіаційного захисту для найбільш типових умов проживання (типів житлових будинків), типів захисних споруд, які використовуються і їх захисних властивостей (коефіцієнти ослаблення випромінювання Косд).

Типові режими №№ 1-3 розроблені для непрацюючого населення.

Типові режими №№ 4-7 - для захисту робітників і службовців на об’єктах господарювання.

Типові режими № 8 - для формувань ЦО при проведенні аварійно-рятувальних робіт. Порядок вибору режиму радіаційного захисту:

1. Вимірюється рівень радіації на зараженій місцевості.

2. Перераховують рівень радіації на 1 год. після вибуху.

3. В збірнику таблиці режимів вибирають номер типових режимів, що
відповідають умовам проживання і типам захисних споруд які
використовуються для захисту людей.

4. Входять в таблицю рівнем радіації на 1 год. і відповідну йому
інформацію щодо порядку дій, доводять до населення по радіомережі.

Дозиметричний та хімічний контроль

Дозиметричний та хімічний контроль включає комплекс організаційних і технічних заходів, що проводяться з метою не допустити ураження людей вище допустимих норм. Організується штабом і службами ЦО об'єкта і проводиться командирами формувань і шлами розвідувальних підрозділів: групами /ланками/ радіаційної і хімічної розвідки; розвідниками - дозиметристами і розвідниками - хіміками.

Дозиметричний контроль включає: контроль опромінення людей і контроль радіоактивного зараження /забруднення/. Контроль опромінення людей поділяють на груповий і індивідуальний.

Груповий контрольпроводиться з метою отримання даних про середню дозу опромінення особового складу формування ЦО, робочої бригади, населення для того, щоб не допустити перевищення встановлених (допустимих) норм (див. лекц. 2).

Для контролю дози опромінення застосовують дозиметричні прилади /вимірювачі дози ИД-1 або дозиметри із комплексів ДП-24, ДП-22В/.

При груповому контролі дозиметри видають перед виходом на заражену місцевість за таким розрахунком: один дозиметр на ланку; один-два - на виробничу бригаду, групу з 14-20 чоловік; особам, що діють окремо від своїх підрозділів, - кожному по дозиметру. Видача дозиметрів здійснюється по відомості під розписку. Після виходу із зонизараження або в установлений час /не менше одного разу на добу/ ведеться облік показань дозиметрів командиром /начальником/ або призначеною особою. Дані заносяться в журнал /відомість/ контролю доз опромінення особового складу формування ІДО, бригади, а сумарні дози - в індивідуальну картку обліку доз опромінення. Доза опромінення населення /Д/ визначається розрахунком за формулою:

Д=Рср*Т/Косл

де Т — час перебування людей на зараженій місцевості, год;

Косл - коефіцієнт послаблення радіації будинками /спорудами/ в яких

перебували люди /Просто неба Косл= 1/;

Рср - середній рівень радіації в зоні перебування людей, Р/год.

Рср =Р1+Р2+...+Рn/п

де Р1+Р2+...+Рn - рівні радіації, виміряні через однакові проміжки часу на протязі перебування людей в зоні зараження; п - кількість вимірів.

Рівні радіації вимірюють приладом ДП-5 з інтервалом: в першу добу після зараження - через 0,5-1 год.; в другу добу - через 1-2 год.; в третю і наступні доби - через 3-4 год.

Індивідуальний контрольопромінення проводиться для первинної діагностики ступеню тяжкості променевої хвороби. Для контролю індивідуальних доз опромінення особовому складу формувань, робітникам і службовцям видаються індивідуальні вимірювачі дози ИД-І1, які забезпечують вимірювання поглинутої дози в діапазоні від 10 до 1500 рад.

Контроль радіоактивного забруднення здійснюється з метою визначення ступеню забруднення радіоактивними речовинами людей, їх одягу і взуття, засобів індивідуального захисту, тварин, продуктів, води, фуражу, обладнання, техніки та інших об'єктів для визначення можливості їх використання і захисту людей і тварин від радіаційного ураження.

Ступінь і небезпека радіоактивного забруднення об'єктів польових умовах визначається шляхом замірів потужності дози випромінювання від поверхні цих об'єктів приладами /ДП-5, ІМД-ІР та ін./ в мР/год. та порівняння їх з допустимими нормами, що зазначені в "Нормах радіаційної безпеки НРБУ-9Т' і "Основних санітарних правилах ОСП-72/87".

Ступінь радіоактивного зараження /забруднення/ продовольства і води може визначатися також в радіометричних лабораторіях більш точно в одиницях активності - Кюрі на кілограм /Кі/кг/, літр /Кі/л/. Проби хліба, м'яса, риби, твердих жирів беруть шляхом зрізання ножем поверхневого шару товщиною 10 мм. Зрізані шари складають зараженою поверхнею один до одного, поміщають в скляний посуд або поліетиленових мішок і маркують. На пробі указують вид проби, де взята проба, дату і час зараження і взяття проби.

При відборі проб рідких продуктів перед тим їх перемішують. Пробу води із водоймища беруть водозабірним пристроєм з поверхневого і донного шарів разом із збаламученим донним ґрунтом і поміщають в скляну банку 0,5л.

Контроль радіоактивного зараження об'єктів проводиться поза зоною зараження, але при необхідності і на зараженій місцевості.

Контроль може бути загальним /контролюється 100% людей і техніки/, вибірковим /провіряється тільки те, що найбільш забруднене, або від третини до половини особового складу і техніки/.

Хімічний контрольздійснюється з метою визначення ступеня зараження ОР засобів індивідуального захисту техніки, продовольства, фуражу, води, а також місцевості і повітря.

За даними, хімічного контролю визначається можливість дій людей без засобів індивідуального захисту, досконалості дегазації техніки і обладнання, знезараження продовольства, води і інших засобів. Крім того, визначаються режими роботи і захисту людей в осередку хімічного ураження.

Хімічний контроль на об’єктах господарської діяльності здійснюється розвідниками-хіміками за допомогою приладів хімічної розвідки невідкладно після кожного факту застосування хімічної зброї або аварії на хімічно небезпечному об’єкті, а також після виходу особового складу формувань і техніки із зони хімічного зараження. При неможливості визначення ОР, НХР береться проба на аналіз в санепідемстанції.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!