ТЕМА 7. ЕКОНОМІКА БУДІВЕЛЬНОГО ПРОЕКТУВАННЯ ТА КОШТОРИСНА СПРАВА В БУДІВНИЦТВІ



1. Основні положення та завдання будівельного проектування.

2. Етапи та стадії інвестиційного проектування.

3. Система техніко-економічних показників будівельного проектування.

4. Порядок визначення кошторисної вартості будівництва.

5. Формування договірної ціни.

Питання перше. Основні положення та завдання будівельного проектування.

Проектування найважливіша ланка в інвестиційному процесі. Із розробки проектів на стадії проектів інвестиційного процесу визначається рівень техніки та міру ефективності капітальних вкладень на підприємствах, спорудах, що проектуються.

Важливим завданням проектування об’єктів виробничого призначення є максимальне впровадження в проектах найновіших досягнень науки і техніки з тим, щоб заново побудовані або реконструйовані підприємства і споруди були технічно передовими і мали високі техніко-економічні експлуатаційні показники.

Найважливішим напрямом управління інвестиційним проектом є інвестиційне проектування.

Інвестиційне проектування – це розробка комплексу технічної документації, яка включає в себе техніко-економічне обґрунтування проекту. Це надзвичайно важливий і відповідальний етап в інвестиційному процесі, бо розробка проекту, або проектування є одним з найважливіших ланцюжків з ланки здійснення капітального будівництва, що пов’язує науку з виробництвом. Він якості технологічного обґрунтування та рівня проектних рішень залежить ефективність інвестицій, кошторисна вартість будівництва об’єкту інвестування та строки його здійснення. У процесі інвестиційного проектування вирішуються основні питання будівництва майбутнього об’єкту з тим, щоб він відповідав найкращим експлуатаційним вимогам, а його реалізація була економічною, тобто здійснювалась у мінімальні строки з найменшими витратами праці, матеріальних та грошових коштів.

Процес проектування – це взаємозалежні етапи діяльності фахівців у виробничо-творчому процесі створення проектів, обумовленому періодом часу і прогнозованими показниками кінцевого ланцюга інвестицій, тобто комплекс етапів робіт в інвестиційному процесі.

Удосконалення організації проектно-кошторисної справи і проектування ускладнюється дією протилежно спрямованих факторів: з одного боку, економічною необхідністю і закономірністю скорочення термінів розробки проектів, підвищення їхньої якості і на цій основі забезпечення скорочення загальної тривалості інвести-ційного процесу, тобто його інтенсифікації, з іншого –безупинно зростаючою трудомісткістю проектування завдяки:

- ускладненню технологічних процесів, впливу на об’єкти проектування соціально-екологічних факторів (і навпаки);

- обов'язковості варіантних розробок технічних і техніко-економічних рішень;

- додаткових спеціальних проектних розробок, обумовлених вимогами індустріалізації будівельних і монтажних робіт, спрямованих на скорочення тривалості будівельного циклу й підвищення якості робіт.

Весь процес проектування можна розподілити на три етапи:

1) перед проектні роботи, до яких входять збір і підготовка вихідних даних та проведення наукових досліджень, необхідних для розробки проектів;

2) вишукування, в основному, пов'язані з перед плановими роботами, вибором та відведенням території під будівництво;

3) проектування об’єктів.

Кінцевим результатом проектування є проект будівництва. Проект – це комплекс технічної документації, до складу якої входять техніко-економічні обгрунтування, схеми, креслення, технологічні, конструктивні та економічні розрахунки, які необхідні для проведення нового будівництва, розширення, реконструкцію діючих об’єктів.

До проекту належать:

- передпроектна документація – техніко-економічні обґрунтування (ТЕО) і техніко-економічні розрахунки (ТЕР) інвестицій, ескізні проекти;

- проектно-кошторисна документація (ПКД) –проекти, робочі проекти, робоча документація для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будинків, споруд та інших об’єктів, розширення і технічного переоснащення підприємств.

Проект розробляється на підставі завдання на проектування (вихідний документ, в якому зазначаються показники розміщення будови, орієнтовні строки її здійснення, орієнтована вартість будівництва, техніко-економічні показники об'єктів, які повинні бути після введення в дію тощо), що надається замовником проектно-дослідницькій організації (генеральному проектувальнику). При згоді останнього виконувати проектні роботи між ними укладається договір на розробку проектно-кошторисної документації. Керуючись вимогами та параметрами завдання на проектування, проектна фірма проводить економічні та інженерні дослідження.

Економічні дослідженняпровадяться з метою перевірки обґрунтованості будівництва: забезпечують ресурсами, транспортом, можливості виробничої кооперації, залучення місцевих трудових ресурсів для будівництва та експлуатації, використання місцевої виробничої бази та будівельних матеріалів.

Інженерні дослідженняздійснюються для перевірки обґрунтованості вибору майданчика для будівництва. Здійснюються топографічні, геологічні, гідрогеологічні, метеорологічні дослідження.

Складовою частиною проекту є кошторисна документація, в якій визначається вартість будівництва об’єктів.

Одним із важливих принципів організації проектування є його комплектність, тобто взаємозв’язок різних частин проекту – архітектурно-будівельної, санітарно-технічної, технологічної та ін.

Витрати на проектно-розвідувальні роботи визначаються на основі замовлених обсягів цих робіт та цін на розробку проектної документації. Всі витрати зводяться в кошториси.

Головним документом для виконання робіт з замовниками є договір, в якому зазначенні їх обсяги, строки завершення готової проектної продукції, договірна ціна, джерела фінансування.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 315; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!