Питання друге. Прибуток як основний показник фінансових результатів діяльності будівельних організацій.



Узагальнюючим фінансовим результатом діяльності підприємства є прибуток. Прибуток – це частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкоду-вання усіх витрат, пов’язаних з виробництвом і реалізацією продукції (робіт, послуг) та іншими видами діяльності.

В Україні щодо прибутку застосовують такі визначення:

1. Балансовий (валовий) прибуток — загальний прибуток, одержаний від усіх видів діяльності, до його оподаткування і розподілу; різниця між чистим доходом від реалізації продукції (послуг) і її собівартістю (Пз) .

2. Чистий прибуток – сума прибутку від звичайної діяльності і надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку і податків з надзвичайного прибутку. З суми чистого прибутку сплачуються борги, проценти за кредити, а решта розподіляється на фонд споживання, фонд нагромадження (Пч).

Пч =Пз-Т,                                             (5.1)

де Т – податок на прибуток (Т=Пз*t), t – податкова ставка.

3. Прибуток від реалізації продукції або прибуток від операційної діяльності визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції (без ПДВ і акцизного збору) та повною собівартістю продукції.

Прибуток від продажу продукції є основним складовим елементом загального прибутку.

Пр = ВР-С,                                               (5.2)

де Пр – прибуток від продажу продукції, грн.;

Вр – виручка від продажу продукції, грн.;

С – собівартість даної (реалізованої) продукції, грн..

4. Прибуток від продажу майна включає прибуток від продажу матеріальних і нематеріальних активів, цінних паперів тощо – різниця між ціною продажу та балансовою (залишковою) вартістю об'єкта.

5. Прибуток від позареалізаційних операцій — це прибуток від спільної діяльності підприємств, проценти з реалізації акцій, облігацій та інших цінних паперів, штрафи, доходи від володіння борговими зобов’язаннями, здачі майна в оренду (лізинг).

У фінансовій політиці підприємства важливе місце займає розподіл і використання одержаного прибутку як основного джерела фінансування інвестиційних потреб і задоволення економічних інтересів власників.

Прибуток поділяється на дві частини:

1) прибуток, що спрямовується за межі підприємства у вигляді виплат власникам, персоналу підприємства за результатами роботи, на соціальну підтримку.

2) прибуток, що залишається на підприємстві і є фінансовим джерелом його розвитку, спрямовується на створення резервного та інвестиційних фондів.

Питання третє. Рентабельність як відносний показник ефективності діяльності будівельних організацій.

Для характеристики діяльності будівельної організації важливими є не тільки отримані ними абсолютні суми балансового прибутку, прибутку від основної діяльності, іншої реалізації, позареалізаційних операцій тощо, але й відносний його рівень, тобто рентабельність. Рентабельність характеризує рівень ефективності господарювання.

Кошторисний рівень рентабельності розраховують як відношення суми планового прибутку, закладеної в кошторисі, до кошторисної вартості об’єкта:

Рн =  100%,                                       (5.3)

де  Ппл – плановий прибуток, грн.;

Цд – договірна ціна на будівництво об’єкта, грн.

Після закінчення будівництва й завершення розрахунків визначається фактична рентабельність об’єкта:

Рн =  100%,                                        (5.3)

де  Пф – фактичний прибуток від здачі об’єкта з урахуванням економії та компенсацій, грн.;

Вф – фактична вартість будівництва об’єкта, грн.

Для будівельно-монтажної організацій, які виконують роботи власними засобами виробництва, рівень рентабельності визначають відношенням прибутку до середньорічної вартості основних виробничих фондів і нормованих оборотних коштів:

Рн =  100%,                    (5.4)

де Фоф – середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн.;

Фоб.к – середньорічна вартість нормованих оборотних коштів, грн.

Для розрахунку рівня рентабельності підприємства можуть використовуватися: балансовий прибуток, прибуток від реалізації продукції (тобто від основної діяльності), прибуток від інших видів діяльності (фінансової, інвестиційної). При цьому прибуток зіставляється з авансованою вартістю: всього капіталу підприємства, власного капіталу, позичкового капіталу, основного капіталу, оборотного капіталу і т.п.

Фінансові результати підприємства залежать від зовнішніх і внутрішніх чинників бізнесу. Зовнішні чинники бізнесу не залежать від виробничо-експлуатаційної діяльності підприємства. До них відносяться: економічна політика держави, державні регульовані ціни на виробничі ресурси, податкове законодавство, ринкові умови, соціально-економічні, природно-географічні, демографічні, транспортні, місцеві та ін. умови.

Важливими чинниками росту фінансових результатів, що залежать від діяльності підприємства, є обсяг виробленої продукції, обсяг продаж, собівартість продукції, тарифи, умови праці, якість продукції, технічний рівень виробничих фондів, продуктивність праці, організація виробництва й управління.

Резервами підвищення рентабельності є застосування факторів зростання обсягів підрядних робіт, зниження собівартості та поліпшення використання у виробництві основних виробничих фондів і нормованих оборотних коштів.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 226; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!