Питання третє. Економічна сутність оплати праці.



Найбільш складним питанням щодо управління персоналом є оплата праці. Заробітна плата – це виражена у грошовій формі частина суспільного продукту, яка надходить в особисте споживання працівників відповідно до кількості та якості витраченої ними праці.

Оплата праці в будівництві повинна відповідати таким вимогам:

· визначаються обґрунтовані співвідношення в оплаті праці робітників залежно від їх кваліфікації, складності виконуваних робіт;

· забезпечення підвищення заробітної плати у відповідності із ростом продуктивності праці;

· встановлюється простий для розуміння усіх робітників зв’язок між результатами їх праці і величиною заробітної плати, який забезпечує матеріальну зацікавленість в покращенні виробничих показників і стимулює до підвищення кваліфікації кадрів.

Заробітна плата, як правило, складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати, з інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Основна заробітна плата – цевинагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці.

Додаткова заробітна плата – це винагорода за роботу понад установлені норми, за трудові успіхи й винахідництво, а також за особливі умови праці.

До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належить виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові виплати.

 Розрізняють реальну та номінальну заробітну плату.

Номінальна заробітна плата – це сума заробітку, виражена у грошах, яку отримує працівник за визначений період часу. 

Реальна заробітна плата характеризує ту кількість товарів та послуг, які можуть бути придбані працівником за номінальну заробітну плату. 

Заробітна плата виконує ряд функцій:

· відтворювальну – полягає в тому, що заробітна плата забезпечує відтворення робочої сили певної кваліфікації;  

· стимулюючу – полягає в тому, що заробітна плата спонукає працівників до найефективніших дій на робочих місцях;

· регулюючу – заробітна плата реалізує принцип диференціації відповідно до фаху, кваліфікації, складності роботи;

· соціальну – заробітна плата спрямована на забезпечення однакової оплати за однакову роботу.

Обґрунтована організація будівельного виробництва на об’єктах, правильне застосування форм і системи заробітної плати істотно впливають на темпи зростання продуктивності праці та заробіток працівників.

Основою організації заробітної плати є тарифна система та технічне нормування.

Тарифна система – сукупність затверджених нормативів, на підставі яких проводиться диференціація і регулювання заробітної плати працівників залежно від якості і умов праці та ступеня складності роботи. Основними елементами тарифної системи є тарифна сітка, тарифні ставки та тарифно-кваліфікаційний довідник.  

Технічне нормування – це система досліджень витрат праці під час виконання будівельно-монтажних робіт і наступної їх наукової обробки з пропозиціями щодо встановлення відповідних норм. У загальнодержавному масштабі затверджуються норми часу, норми витрат праці та виробітку. Система нормування праці потребує удосконалення та періодичних змін затверджених норм.

Питання четверте. Системи оплати праці в будівництві.

На підприємствах системи оплати праці встановлюються в колективному договорі. Переведення працівників на іншу систему оплати праці є зміною істотних умов праці і вимагає попередження працівників за два місяці.

В практичній роботі виробилось дві основні системи, що використовуються як в «чистому» вигляді, так і з різними модифікаціями, – почасова і відрядна.

За почасової системи розмір заробітної плати визначається залежно від тривалості відпрацьованого часу і кваліфікації працівника. Погодинну ситему оплати праці використовують у тому разі, якщо праця робітника не піддається точному нормуванню і на роботах, де немає необхідності в стимулюванні зростання виробітку понад оптимальних та в інших випадках.

Погодинна оплата праці може бути простою погодинною і погодинно-преміальною. 

 ЗПгод = Сгод • tф ,                                         (4.6)

де ЗПгод – погодинна заробітна плата, грн.;

Сгод – тарифна ставка за 1год, відпрацьованого часу, грн.;

 tф – фактично відпрацьований час, год.

Відрядна система передбачає визначення заробітку залежно від фактичного виробітку продукції належної якості. У практичній діяльності будівельних підприємств відрядна система оплати праці має декілька різновидів: пряма відрядна; непряма відрядна; відрядно-преміальна; відрядно-прогресивна; акордна.

При відрядній системі оплата праці визначається за нормами і розцінками, встановленими відповідно до розряду виконуваних робіт:

ЗПвід = Свід • Qб.пр ,                                         (4.7)

де ЗПвід – відрядна заробітна плата, грн.;

Свід – відрядна розцінка на виготовлення одиниці будівельної продукції, грн.;

 Qб.пр – кількість виготовленої будівельної продукції, шт., м2, м3.

Відрядна система може бути індивідуальною або колективно, залежно від способу організації праці.

Акордну систему оплати праці проводять за виконання виробничого завдання, яке включає комплекс робіт, виражений в одиницях виміру кінцевої продукції на відповідній стадії будівельного виробництва. Нормативний час, який необхідний для виконання акордного завдання, та суму заробітної плати розраховують за калькуляціями або локальним кошторисом об’єктів будівництва.

Ефективність роботи по акордних завданнях підвищується, якщо їх поєднують з виплатою премій за високоякісне та дострокове виконання. Така система оплати праці називається акордно-преміальна.

В умовах ринкових відносин стали застосовуватися системи гнучкої оплати праці. Основними видами винагороди працівників у такому випадку є: участь у доходах; участь в акціонерному капіталі; участь у розподілі прибутків; одноразова винагорода; доплата за кваліфікацію і знання.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 253; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!