ТЕМА 2. ОСНОВНІ ФОНДИ БУДІВЕЛЬНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ



1. Сутність, показники обліку та використання основних виробничих фондів будівельних організацій.

2. Знос та амортизація основних виробничих фондів.

3. Джерела формування основних виробничих фондів будівельних організацій.

4. Шляхи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів будівельних організацій.

Питиння перше. Сутність, показники обліку та використання основних виробничих фондів будівельних організацій.

Для здійснення виробничого процесу в будівництві, як і в інших сферах матеріального виробництва, необхідні засоби виробництва і люди. Засоби виробництва завжди поділяються на засоби праці та предмети праці. Залежно від характеру участі у виробничому процесі засоби і предмети праці поділяються на основні та оборотні виробничі фонди.

Основні виробничі фонди – це засоби праці, що мають вартість і беруть участь у багатьох виробничих циклах у своїй незмінній формі, а свою вартість переносять на вартість готової продукції поступово, шляхом амортизаційних відрахувань.

За ступенем участі у виробничому процесі основні фонди поділяються на: активні – беруть безпосередню участь у виробництві будівельної продукції, будівлі, споруди, машини і устаткування, вимірювальні прилади, транспортні засоби; пасивні – створюють умови для здійснення виробничого процесу і функціонують для задоволення соціально-культурних та побутових потреб працівників будівельних організацій.

За приналежністю будівельному підприємству: власні – фонди, що знаходяться на балансі будівельного підприємства;залучені – отримані в тимчасове користування на умовах оренди або в лізинг.

За ознакою використання основні фонди бувають: діючі – засоби праці, що функціонують в процесі виробництва; недіючі – основні фонди на стадії списання, вибуття або в запасі.

Структура основних виробничих фондів відображує технічну озброєність будівельних організацій значною мірою відповідає на запитання, наскільки ефективно розпоряджається будівельна організація фінансовими ресурсами, які є в її розпорядженні.

Основні виробничі фонди характеризуються не лише темпами зростання, але й зміною їх складу. Процес розширеного відтворення фондів проходить на базі науково-технічного прогресу і характеризується такими формами, як випуск нових будівельних машин та механізмів, їх капітальний ремонт та модернізація, будівництво нових та розширення діючих підприємств будівельної індустрії. Ці форми відтворення пов’язані із необхідністю виконувати правильний аналіз, облік використання та обґрунтоване планування розвитку фондів.

Облік та планування основних виробничих фондів проводиться в натуральних та вартісних показниках. Натуральніпоказники дають уяву про кількісний склад основних фондів, їх виробничо-технологічну характе-ристику, час побудови чи придбання. Натуральні показники основних фондів використовуються при розробці графіків їх використання, для удосконалення складу машинного парку та ін.

Вартісна оцінка основних виробничих фондів необхідна для визначення вартісного обсягу основних фондів, їх видової структури, визначення розмірів амортизаційних відрахувань, а також аналізу ефективності використання основних фондів та ступеня її впливу на господарську діяльність.

Існують такі методи вартісної оцінки основних виробничих фондів:

первісна вартість на момент введення в дію чи придбання:

Вп = Вф + Втр + Вм,                                        (2.1)

де Вп  – повна первісна вартість, грн.;

Вф – фактичні витрати на придбання основних фондів, грн.;

Втр, Вм– відповідно витрати на їх доставку і монтаж, грн.

Первісна вартість будівель та споруд відповідає вартості їх придбання. Облік та оцінка проводиться у цінах року придбання.

відновна вартість – спричиняється факторами морального зносу основних виробничих фондів, у інфляційній економіці відновна вартість вища ніж первісна, для її визначення періодично проводиться індексація вартості основних виробничих фондів з урахуванням сучасних цін.

залишкова вартість – це первісна або відновна вартість основних виробничих фондів зменшена на ту частину, яка вже перенесена на готову продукцію:

Взал = Фп – А,                                   (2.2)

де Взал – залишкова вартість основних виробничих фондів, грн.;

А – сума амортизаційних відрахувань на період визначення залишкової вартості основних виробничих фондів, грн.

середньорічна вартість основних виробничих фондів визначається з метою розрахунку показників ефективності їх використання за формулою:

Вс.р = Вп.р + Вввед• Nпр/12 – Ввиб • Nн.пр/12,(2.3)

де Вс.р– середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн.;

Вп.р– вартість ОВФ на початок року, грн.;

Вввед, Ввиб– вартість ОВФ, що відповідно, надійшли і вибули протягом розрахункового року, грн.;

Nпр, Nн.пр – кількість місяців, протягом яких ОВФ відповідно працювали і не працювали.

Від стану використання основних виробничих фондів залежить рівень продуктивності праці і механізації робіт, строки будівництва об’єктів. Рівень використання основних фондів характеризується особистими та загальними показниками.

До показників, що характеризують ефективність використання основних виробничих фондів будівельної організації відносяться:

- фондовіддача (ФВ) показує, яка сума валового доходу будівельної організації припадає на 1 грн вартості  основних виробничих фондів:

ФВ= Q/Всер,                                         (2.4)

де Q – обсяг реалізованої продукції будівельно-монтажної організації за рік, грн.;

- фондомісткість (ФМ) характеризує, яка частина вартості основних виробничих фондів припадає на 1 грн валового доходу будівельної організації:

ФМ = Всер/Q,                                           (2.5)

- фондоозброєність (ФО) відбиває рівень оснащеності одного робітника і показує, яка частка загальної вартості основних виробничих фондів будівельної організації припадає на одного середньооблікового працівника:

ФО = Всер/Чсер,                                      (2.6)

де Чсер– середньооблікова чисельність працівників, чол.

Система показників, які характеризують технічний стан основних виробничих фондів:

- коефіцієнт оновлення (kонов) характеризує iнтенсивнiсть уведення в дiю нових виробничих потужностей:

kонов =  Вввед/ Вк.р.,                                                  (2.7)

де Вк.р. – вартість основних виробничих фондів на кінець року, грн.;

- коефіцієнт вибуття (kвиб) вiдображає iнтенсивнiсть вибуття основних фондiв упродовж розрахункового перiоду:

kвиб = Ввиб./ Вп.р.,                                                  (2.8)

- коефіцієнт зношення (kвиб) показує, яка частина вартостi основних фондiв уже перенесена на вартiсть готової продукції, іншими словами, вiн характеризує ступiнь зносу основних фондiв:

kзн = А/ Вк.р.,                                                                 (2.9)      

- коефіцієнт придатності (kприд) характеризує ступiнь придатностi основних фондiв до експлуатації:

kприд = Взал./ Вк.р. = (Вп – А)/ Вк.р.         (2.10)

Зауважимо, що kзн + kприд = 1.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!