Факторний особистісний опитувальник



Кеттела (16-ФЛО)

Під час розробки опитувальника американський психолог Р.Б.Кеттел виходив з уявлення про те, що відповіді на запитання - не інтроспективні дані, а деякі характеристики поведінки, з урахуванням яких можна прогнозувати поведінку людини в певних ситуаціях. Кеттел, вважаючи, що найбільш адекватною для опису особистості є процедура факторного аналізу, припускав, що всі акти поведінки можуть бути описані за допомогою відповідного прикметника. На основі аналізу цих прикметників відносно ситуацій, яких вони можуть стосуватися, виділені три групи факторів, що характеризують дані про людину і які отримуються за допомогою відповідей про самого себе (Q-дані, questionnaire-data), дані спостережень (l-дані, life-data) і дані об’єктивних тестових досліджень (Т-дані, test-data). Для кожної з трьох груп Кеттел розробив спеціальні засоби виміру, припускаючи, що результати аналізу цих різноманітних даних будуть узгоджуватися між собою. Співставлення цих груп здійснювалося з використанням факторного аналізу. В результаті було виділено 16 основних ферт-факторів.

Кеттел розробляв свою модель точно так само, як і Айзенк, використовуючи факторний аналіз, щоб згрупувати інформацію, отриману від окремих людей. Він вважав, що риси особистості можуть бути розділені на два типи: поверхневі і вихідні. Поверхневі риси являють собою публічну особу, тобто те, що бачать інші люди. Однак під ними лежить комплекс вихідних рис, які становлять основу особистості. Незважаючи на те, що поверхневі риси є відображенням вихідних рис, у різних людей вони можуть істотно відрізнятися. Кеттел вважав, що кожен з нас в тій чи іншій мірі володіє шістнадцятьма вихідними рисами.

Риси Кеттела були ідентифіковані за допомогою факторного аналізу з трьох різних масивів даних, які він назвав L-даними, Q-даними і T-даними. L-дані включають в себе відомості про життя людини: оцінки в школі, прогули на роботі та іншу подібну інформацію про поведінку особистості. Q-дані отримані з анкет, в яких міститимуться питання про звички і відчуттях людини. Ці анкети схожі на опитувальники Айзенка, тільки вони більш докладні. І нарешті, T-дані грунтуються на результатах об'єктивних тестів, яких зазнав випробуваний (наприклад, тести рівня розумового розвитку).

Існує 4 форми опитувальника: А і В (187 запитань) і С і Д (105 питань). У Росії найчастіше використовують форми А і С. Найбільшого поширення опитувальник отримав в медичній психології при діагностиці професійно важливих якостей, у спорті і наукових дослідженнях.

Опитувальник Кеттела включає в себе всі види випробувань - і оцінку, і рішення тесту, і ставлення до якогось явища.

Перед початком опитування випробуваному дають спеціальний бланк, на якому він повинен робити певні помітки, у міру прочитання. Попередньо дається відповідна інструкція, що містить інформацію про те, що повинен робити випробуваний. Контрольний час випробування 25-30 хвилин. У процесі відповідей на питання експериментатор контролює час роботи випробуваного і, якщо випробовуваний відповідає повільно, попереджає його про це. Випробування проводиться індивідуально в спокійній, діловій обстановці.

Пропонований опитувальник складається з 105 питань (форма З) на кожній з яких пропонується три варіанти відповідей (a, b, c). Випробуваний вибирає та фіксує його у бланку відповідей. У процесі роботи випробовуваний повинен дотримуватися наступних правил: не втрачати часу на обдумування, а давати що у голову відповідь; не давати невизначених відповідей; не пропускати питань; бути щирим.

Питання групуються за змістом навколо певних рис, що виходять в кінцевому підсумку до тих чи інших факторів.

Обробка результатів ведеться за спеціальним ключем, де дано номери питань і кількість балів, які отримують відповідь a, b, c в кожному питанні. У тих клітинах, де проставлена ​​літера, що позначає фактор, кількість балів дорівнює нулю. Таким чином, за кожну відповідь випробуваний може отримати 2, 1 або 0 балів. Кількість балів по кожному фактору підсумовується і заноситься до бланку відповідей (у правий стовпчик), експериментатор отримує профіль особистості по 16-ти чинникам у сирих оцінках. Ці оцінки переводяться в стандартні (стіни) за таблицею 3. Потім експериментатор визначає який розвиток отримав кожен фактор: низька, середня, висока, виписує риси, що характеризують ступінь їх розвитку та аналізує результати. Якщо будь - яка з рис викликає сумнів, краще її не включати в характеристику.

Щоб результати були надійними, слід підтвердити їх за допомогою інших методик або за допомогою іншої форми цього ж тесту.

Результати застосування даної методики дозволяють визначити психологічну своєрідність основних підструктур темпераменту і характеру. Причому кожен фактор містить не тільки якісну і кількісну оцінку внутрішньої природи людини, але і включає в себе її характеристику з боку міжособистісних відносин. Крім того, окремі фактори можна об'єднати в блоки за трьома напрямками:

1. Інтелектуальний блок: фактори: В - загальний рівень інтелекту; М - рівень розвитку уяви, Q 1 - сприйнятливість до нового радикалізму.

2. Емоційно-вольовий блок: фактори: С - емоційна стійкість; О - ступінь тривожності, Q 3 - наявність внутрішніх напружень; Q 4 - рівень розвитку самоконтролю; G - ступінь соціальної нормованості і організованості.

3. Комунікативний блок: фактори: А - відкритість, замкнутість; Н - сміливість, L - відношення до людей; Е - ступінь домінування - підлеглості; Q 2 - залежність від групи; N - динамічність.

Фактор Високі результати (+) (8-10 стенів) Низькі результати (-) (1-3 стени)
А. Циклотимія – шозотомія Добродушний, серде-чний; такий, що легко пристосовується Сердитий, похмурий, непохитний
В. Абстрактність - конкретність мислення Такий, що абстрактно мислить Такий, що конкретно мислить
С. Емоційна зрілість – нейротизм Емоційно стійкий, витриманий, спокійний Емоційно нестійкий, чуттєвий, нервовий
E. Домінантність - підкорення Владний, енергійний, ініціативний, незалежний Покірний, пасивний, залежний; такий, що підкоряється
F. Сургенція – десургенція Експансивний, хороб-рий, веселий; такий, що любить розмовляти Розсудливий, обережний, серйозний, мовчазний
G. Сила суперего Сумлінний, впертий, стійкий, обов’язковий Несумлінний, непостій-ний, перемінливий, необов’язковий
H. Рішучість – нерішучість Надійний, сміливий, схильний до ризику Ненадійний, несміливий; такий, що уникає ризику
I. Чутливість – нечутливість М’якосердий, чуттєвий, витончений, м’який Суворий, жорстокий, самовпевнений, твердий
L. Підозрілість – довірливість Підозрілий, потайний, дратівливий Довірливий, відвертий, спокійний
M. Непрактичність – практичність Непрактичний, прим-хливий, мрійливий Практичний, реалістичний
N. Запопадливість – наївність Досвідчений, хитрий Прямолінійний, наївний, відвертий
O. Невпевненість – впевненість Невпевнений, неспокій-ний, тривожний Самовпевнений, спокійний
Q1. Радикалізм – консерватизм Прогресивний, самостійний Інертний; такий, що додержується традицій
Q2.Незалежність – залежність Незалежний від групи, самостійний Залежний від групи, несамостійний
Q3. Висока самооцінка - низька самооцінка Такий, що контролює себе, виконує обо-в’язок Такий, що погано контролює свої дії, нехтує загальноприйнятими правилами, безвільний
Q4. Напруженість - розслабленість Фрустрований, зібраний, енергійний Флегматичний, розслаб-лений, спокійний

Кожний фактор має виявлений полярний характер. Кожний полюс фактора описаний за допомогою відповідного набору прикметників, взятих з переліку, про що йшлося вище.

Важливе значення при інтерпретації результатів за 16-факторним опитувальником надається 4 факторам другого порядку (особливо першим двом з них): F1 - низька тривожність - висока тривожність; F2 - інтроверсія - екстраверсія; F3 - уточнена емоційність - динамічна врівноваженість; F4 - підлеглість - незалежність.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 642; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!