МЕТОДОЛОГІЯ ПРОФОРІЄНТАЦІЇ І ПРОФЕСІЙНОГО ВІДБОРУ



ПСИХОМЕТРИЧНІ МЕТОДИКИ

Під час проведення професійного психологічного відбору кандидатів до пожежної охорони психометричні методики використовуються як у груповому, так і в індивідуальному експерименті.

Визначення властивостей нервової системи за психомоторними показниками (теппінг-тест)

Використання теппінг-тесту для визначення сили нервової системи досить широко застосовується у психології. Згідно з поглядами багатьохучених, кожна людина має індивідуальний, властивий лише їй темп дій швидкість реакцій. Психічний темп характеризує швидкість зовнішніх і внутрішніх реакцій людини, пов'язаних із швидкістю переробки інформації в центральній нервовій системі. Психічний темп розглядається дослідниками як "індивідуальний знак особистості", як "показник стану людського організму в цілому". Особливості психічного темпу виявляються як у простих діях, наприклад поведінкових реакціях людини, у ході, письмі, а також у таких складних психічних процесах як швидкість розумовий асоціацій, заучування, розв'язання розумових задач, переключення уваги, у темпі виконання виробничих операцій. Саме тому індивідуальний психічний темп є одним з показників того, як людина може звикати до своєї професії і як ця звичка може впливати на швидкість переробки інформації, на швидкість сенсомоторних дій (телеграфістка, телефоністка, друкарка тощо).

Психічний темп є досить інформативним показником функціонального стану кори головного мозку. Індивідуальний рівень психічного темпу понижується при втомі і зростає при активації і збудженні нервової системи.

Існує пряма залежність між лабільністю нервової системи і психічним темпом: чим вищі показники лабільності нервової системи, тим вищий психічний темп людини, тим швидші її психічні і психомоторні реакції. Ці показники у професійній діагностиці можуть використовуватися для виміру властивостей сили нервової системи, її витривалості, працездатності при тривалому навантаженні.

Чим менші відмінності у показниках на початку і в кінці досліду, тим сильнішою є нервова система. І навпаки, чим більші відмінності у початкових і кінцевих показниках досліду, тим більше нервова система є слабшою і податливою до втоми.

Теппінг-тест іноді називають "олівцевою пробою", тому що завдання, яке ставиться перед піддослідними, полягає у виконанні швидких вертикальних рухів кистю руки з нанесенням олівцем крапок на папір. Тест рекомендують проводити зранку, на початку робочого дня, щоб виключити функціональну втому. Якщо метою дослідження є вимірювання втомлюваності на роботі, у навчанні тощо, то тестування проводиться двічі: зранку і після закінчення роботи.

Зміст завдання

Для проведення дослідження необхідно приготувати реєстраційні листки, на яких зображено шість квадратів (5 на 5 см. кожен).

У квадратах необхідно нанести як можна більше крапок. У кожному квадраті завдання виконується 5 сек. Перед початком роботи олівець необхідно проставити перед першим квадратом і за командою "раз!" швидко перенести його в перший квадрат. Перехід у наступний за номером квадрат проводиться за командою "раз!". Необхідно звернути увагу, що четвертий квадрат знаходиться під третім.

1 2 3
     
     
  5 4

Інструкція

Сядьте зручно на стілець, так щоб ваша рука була на рівні стола. Постарайтеся поставити якнайбільше крапок у кожному квадраті за 5сек. (всього 30 сек. на виконання). Працювати потрібно весь час на максимальному вольовому зусиллі.

Коли робота завершена, підраховують усі крапки в кожному квадратіокремо і їх загальну суму.

Висновок щодо лабільності роблять за загальною сумою крапок. Для зручності кількість переводиться у бали за наступною

Таблиця переведення сирих оцінок у бали

Кількість крапок 74 і менше 75-129 130-151 152-162 163-172 173-183 184-195 196-204 205-210 211 і більше
Бали 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Бали свідчать:

1-3 - низька лабільність;

4-6 - середня лабільність;

7-9 - висока лабільність;

10 - дуже висока лабільність.

Людям з високою лабільністю притаманне швидке виконання дій, швидке мислення, великий обсяг уваги і сприймання, хороша адаптація. Висока лабільність лежить в основі комунікативних здібностей (педагогічних, музичних, художніх).

Люди з низькою лабільністю інертні, неініціативні, пасивні у поведінці, важко пристосовуються до змін. У них хороша довготривала пам'ять, вони досягають більш високих результатів у діяльності, яка вимагає організованості і планування, мобілізації довільної уваги і запам'ятовування, Низька лабільність, інертність лежить в основі пізнавальних здібностей (математичних, розумових). Проте варто пам'ятати, що у профдіагностичній роботі, слід враховувати показники лабільності нервової системи, але не слід лише за одним показником лабільності робити загальні висновки. повного прогнозу поведінки людини в тому чи іншому виді діяльності дослідження необхідно проводити комплексно, використовуючи різноманітні методики.

Визначення сили нервової системи за "Темпінг-тестом "

Для того, щоб дослідити силу нервової системи, необхідно мобілізувати піддослідного на короткотривалу роботу у максимальному темпі(стимулювати словами "Працюй швидше!")

При виконанні теппінг-тесту сила нервової системи виявляється у здатності утримувати темп роботи не певному рівні. Для визначення сили нервової системи побудуйте графік зміни частоти теппінгу за кожні 5 сек. На осі абсцис відкладіть часові інтервали (30 сек. по 5 сек. кожний інтервал). На осі ординат - кількість крапок n, яку ви поставили в кожному інтервалі (квадраті). Залежно від сили нервової системи графіки будуть мат різний вигляд.

Сильна нервова система.

Її характеризує випуклий тип кривої - максимальний темп наростає у перші 10-15 сек., а потім може падати, навіть знижуватися до початкового рівня.

Середня сила нервової системи

Рівний тип кривої - максимальний темп утримується приблизно на одному рівні протягом усього часу роботи.

Середньо-сильна нервова система

Проміжний тип - перші 10-15 секунд темп підтримується на початковому рівні, а потім знижується.

Середньо-слабка нервова система

Увігнутий тип кривої. Темп спадає уже після 10 сек. і залишається зниженим до кінця. Проте, різниця між найвищим і найнижчим результатами не повинна перевищувати 8 крапок. При цьому можливе періодичне зростання і спад темпу (хвилеподібна крива).

Слабка нервова система

Спадаючий тип кривої - максимальний темп знижується вже з другого секундного відрізка і залишається таким протягом усього часу. Різниця між вищим і нижчим показниками є більша ніж 8 крапок.

Графіки змін частоти темпінгу дозволяють якісно визначити силу-слабкість нервової системи та визначити тип темпераменту особистості.

Так, люди з сильною нервовою системою - холерики.Сила процесузбудження у них надмірна, задіюється весь організм. Такі люди діють перш ніж думають. Холерики характеризуються неврівноваженістю й активністю. Це нестриманий, імпульсивний, запальний тип.

Люди, у яких середня сила нервової системи, - це сангвіники. Незважаючина те, що сила процесу збудження у них менш потужна, ніж у холериків, вони активні, ініціативні, жваві, рухливі. Це врівноважені, відкриті для спілкування, контактні, розсудливі люди; для них характерне узгодження між дією і думкою.

Флегматики відзначаються середньо-слабкою силою процесузбудження. Вони інертні, врівноважені, старанні, вдумливі, розсудливі,контактні.

Меланхоліки мають слабку нервову систему, проте сила процесузбудження у них досить сильна, але вона не проявляється в дії, а швидше в фізіологічних особливостях, зокрема вони швидко потіють, червоніють. Це пасивний, неврівноважений, тривожний, вразливий тип, який мало спілкується, більше замкнений у своєму світі, мрійливий. Це здорова, проте в екстремальних умовах не здатна до дії людина.

Щоб визначити кількісний ступінь вираженості сили-слабкості нервової системи, необхідно визначити величину відхилень кривої графіка від початкового рівня. З цією метою обчислюється алгебраїчна різниця між кількістю крапок у шостому квадраті та в усіх інших квадратах.

Алгебраїчна сума цих різниць є величиною відхилення, за якою судять про ступінь вираженості сили-слабкості нервової системи.

Наприклад:

№ Квадрата 1 2 3 4 5 6
Кількість крапок 33 31 30 28 25 24
Різниця крапок щодо першого квадрата 1 2 3 5 8 9

 

Сумарне відхилення (алгебраїчна сума різниць) дорівнює 27.

Чим виший показник сумарних відхилень, тим більш слабкою є нервова; система досліджуваного.

Сила нервової системи - це показник працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому.

Коли Ви використуєте теппінг-тест правою рукою, отримуєте показники про лабільність і силу лівої півкулі головного мозку, коли працюєте лівою рукою, - навпаки.

Сильна нервова система

Середня сила нервової системи

Середньо-сильна нервова система

Середньо-слабка нервова система

Слабка нервова система

Методика “Розміщення чисел”

Призначення і зміст: Методика призначена для дослідження об’єму, розподілу і переключення уваги.

Сутність методики полягає в тому, щоб якомога швидше переписати у зростаючому порядку у вільних клітинах правого квадрату числа, що розташовані в довільному порядку в клітинах лівого квадрату.

Інструкція: На бланкові зображені два квадрати, кожний з яких розділений на 25 клітин. У клітинах лівого квадрату розташовані хаотично 25 чисел. Клітини правого квадрату вільні. Досліджуваним необхідно якомога швидше переписати числа з лівого квадрату в клітини правого квадрату в зростаючому порядку. Числа в правому квадраті слід розташовувати зліва направо, починаючи з верхнього ряду. Якщо досліджуваний пропустив будь-яке число, він не повинний виправляти, тому що виправлення будуть вважатися помилками. В такому випадку необхідно продовжити роботу. Завдання виконується протягом 2 хвилин. Дається вказівка підписати бланки. Потім експериментатор подає команду: “Приготуватися. Почали”.

Бланк до методики “Розміщення чисел”

Дата_________________        П.І.П.__________________________

Місце________________

16 37 98 29 54            
80 92 46 59 35            
43 21 8 40 2            
65 84 99 7 77            
13 67 60 34 18            

Обробка й аналіз результатів: Результати обстеження обробляються за допомогою “ключа”. Визначаються такі показники:

* кількість правильно переписаних чисел;

* продуктивність ( N пр.);

* кількість помилок, пропущених чисел (n), при цьому враховуються і помилки, які виявив сам досліджуваний;

* відносна частота помилкових відповідей (відношення кількості помилок до загальної кількості переписаних чисел);

* коефіцієнт продуктивності (П), який розраховується за формулою:

П = Nпр./ Т, де Т-час виконання в секундах (в даному випадку Т = 120 с).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 329; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!