Будівлі та споруди на залізничному транспорті



Міністерство освіти і науки України

Державний економіко технологічний університет транспорту

Кафедра «Будівельні конструкції та споруди»

 

Конспект лекцій

з дисципліни «Будівельні конструкції та будівлі на транспорті» для студентів всіх форм навчання за напрямом підготовки 8.100502 «Залізничні споруди та колійне господарство»

частина 1

 

 

Київ-2014

УДК 624.01

 

Конспект лекцій з дисципліни «Будівельні конструкції та будівлі на транспорті» для студентів всіх форм навчання за напрямом підготовки 8.100502 «Залізничні споруди та колійне господарство», частина1. – К., 2014 – стор. 95

 

Представлені відомості про об’ємно-планувальні та конструктивні рішення житлових, громадських та виробничих будівель залізничного транспорту з викладенням основних вимог згідно діючих норм (ДСТУ та ДБН) відповідно до «Переліку будівельних і нормативних документів національного рівня у галузях будівництва та промисловості будівельних матеріалів України» за станом на 01.01.2012 року.

 

Укладач: Кияшко Володимир Тимофійович, к.т.н., доцент

 

Рецензент:д.т.н., проф., Савенко В. Я., зав. каф. «Будівництво та експлуатація доріг», Національний транспортний університет.

ЗМІСТ

Вступ...............................................................................................................4

1. Будівлі та споруди на залізничному транспорті.........................................6

2. Основні вимоги до будівель та їх елементів.............................................11

3. Типізація, уніфікація та модульна координація розмірів в будівництві.......................................................................................................17

4. Фізико-технічні основи проектування будівель та споруд.....................22

5. конструкції малоповерхових будівель залізничного транспорту...........29

5.1. Основи та фундаменти........................................................................29

5.2. Стіни..........................................................................................................32

5.3.Стіни будівель з великорозмірних елементів заводського виготовлення....................................................................................................36

5.4. Перекриття та підлоги..............................................................................40

5.5. Покриття будівель....................................................................................46

5.5.1. Суміщені покриття................................................................................47

5.5.2. Горищні покриття..................................................................................49

5.6.Вікна, двері.................................................................................................51

5.7. Сходи, пандуси, підйомники...................................................................57

6. Житлові будинки.........................................................................................63

7. Пасажирські будівлі....................................................................................68

8. Виробничі будівлі залізничного транспорту............................................74

8.1. Одноповерхові виробничі будівлі...........................................................75

8.2. Багатоповерхові виробничі будівлі........................................................80

8.2.1.Каркаси багатоповерхових виробничих будівель...............................80

8.2.2.Будівлі з монолітними несучими конструктивними елементами......83

9. Проектування та експлуатація будівель в особливих в умовах..............87

Література...............................................................................................92

 

Вступ

Залізничний транспорт України являє собою складний технологічний комплекс в якому поруч з основними ланцюгом – рухомий склад та залізнична колія, існує розвинена інфраструктура, без якої залізниця, як транспортна артерія не може існувати. Це житлові, громадські та виробничі(промислові) будівлі і споруди, що розміщуються (будуються, зводяться) в основному на залізничних станціях, які можуть бути пасажирськими, сортувальними, товарними і т. д. Залізнична колія і рухомий склад залізниці постійно потребують ремонту та обслуговування, збереження необхідної кількості запасних частин, деталей, забезпечення водою, парою, паливо-мастильними матеріалами. Всі об’єкти інфраструктури залізничних станцій повинні бути з’єднані енергетично, мати надійний зв’язок. Забезпечують безаварійну роботу залізниці люди – робочі, службовці, інженерно-технічні працівники,умови праці який суттєво залежать від того – в якому стані знаходиться його робоче місце, на скільки будівля чи споруда відповідають їх функціональному призначенню, санітарно-гігієнічним нормам і т.д.

Працівники залізничного транспорту повинні проживати на мінімальній відстані від залізничних станцій(житлові будинки, гуртожитки), забезпечуватись медичним обслуговуванням(лікарні, поліклініки), дитячими дошкільними закладами(дитячі садки, яслі). На робочих місцях повинні облаштовуватись приміщенням для відпочинку, прийому їжі, роздягальні, душові...

Все це та багато іншого залежить від відповідності будівель і споруд залізничного транспорту їх призначенню, якості будівництва та будівельних матеріалів, тепло-, світло- та акустичних характеристик окремих приміщень, утримані їх в відповідності до діючих нормативних документів.

Окрім цього будівлі і споруди потребують ремонтів і реконструкції. Останнє пов’язано в першу чергу з тим, що постійно змінюється вантажопідйомність перевезень, швидкості руху. Виходячи з цього залізничний транспорт має постійну потребу в спеціалістах, які б були здатні кваліфіковано контролювати стан експлуатації будівель і споруд для забезпечення їх надійного функціювання, вміти приймати інженерні рішення в межах своїх повноважень та компетентності, а для цього вони повинні оволодіти базовими знаннями по проектуванню та експлуатації будівель і споруд, вміти користуватись нормативною та довідковою літературою.

Будівлі та споруди на залізничному транспорті

Будівлі – це будівельні системи, що пов’язані з землею, зведені із використанням будівельних виробів та будівельних конструкцій і утворюють наземні або підземні приміщення які призначені для тимчасового або довгострокового перебування людей, розміщення устаткування, необхідного людям (вокзали, житлові будинки, дитячі садки, лікарні, залізничні депо, склади і т. д.).

Будівлі за призначеннямподіляються на:

- виробничі (депо...)

- громадські (лікарні, бібліотеки...)

- жилі (житлові будинки, гуртожитки...)

Споруди – це будівельні системи, що пов’язані з землею, складаються з будівельних виробів та конструкцій і наповнені обладнанням чи устаткуванням, необхідним для виконання виробничих технологічних процесів (мости, тунелі, водопропускні труби, підпірні стінки, водонапірні башти...)

Всі будівлі та споруди проектують – виконують певні розрахунки, складають пояснювальні записки і на їх основі виконують робочі креслення в відповідності до діючих норм (ДБН, ДСТУ...).

Будови (будівлі, споруди) проектують під певні виробництва або відому кількість людей та умови їх перебування (площі приміщень, їх висота, кількість та розміри вікон, електро-, тепло-, водопостачання і т.д.)

Враховуючи призначення будівлі, можливість економії земельних ресурсів, вони можуть бути:

- одноповерховими;

- малоповерховими (2-3 поверхи);

- багатоповерховими;

- одно- або багатопрогоновими (промислові будівлі);

- багатоповерховими багатопрогоновими.

На залізничному транспорті житлові та громадські будинки в основному малоповерхові, а виробничі – одноповерхові малопрогонові.

Внутрішній простір житлових громадських будівель поділяються на окремі приміщення в які можна потрапити через двері з коридора. Приміщення, підлоги яких розташовані в одному рівні утворюють поверх.

Окремі поверхи мають назву:

- підвальний – підлога цього поверху знаходиться нижче рівня землі, при чому більш ніж на половину його висоти;

- цокольний– підлога знаходиться нижче рівня землі, але вище ніж у підвального поверху;

- наземний– підлога не нижче ріня землі;

- мансардний – розміщений всередині приміщення, утвореного дахом;

- технічний – призначений для розміщення технічного устаткування (може бути – мансардний, підвальний, цокольний).

В цілому будівля (споруда) складається з будівельних конструкцій і будівельних виробів (конструктивні елементи, що виготовлені поза місцем їх установки – цегла, блоки, плити...)

Будівельними конструкціями є:

- фундаменти;

- стіни;

- перекриття;

- покриття;

За характером роботи під навантаженням будівельні конструкції поділяються на:

- несучі;

- огороджуючі (самонесучі);

- несучі і огороджуючі (зовнішні стіни будинків);

Несучими конструкціями будівлі являються – фундаменти, перекриття, покриття, а несучим елементами – колони, балки, ферми...

Огороджуючі конструкції і конструктивні елементи – міжкімнатні стіни, вікна, двері, покрівля...

Основні будівельні конструкції:

1. Фундамент – підземна конструкція, що сприймає навантаження від власної ваги та всіх вище розташованих конструкцій, що спираються на нього і передає це навантаження на грунт основи;

2. Цоколь – частина зовнішньої стіни на відстані від підлоги першого поверху до фундаменту;

3. Стіна – вертикальна або нахилена будівельна конструкція, що може бути зовнішньою (контактує з зовнішнім повітрям), внутрішньою, несучою, самонесучою, одночасно і несучою і огороджуючою, навісною(не несучою, що передає навантаження від власної ваги на каркас);

4. Каркас – це остов або «скелет» будівлі, що забезпечує міцність та просторову жорсткість будівлі. Може бути монолітним або збірним. В монолітному варіанті колони і перекриття (покриття) монолітно (жорстко) з’єднані між собою. В збірному варіанті – колони (стійки) з’єднуються між собою ригелями (балками), а на них вкладаються плити перекриття (покриття);

5. Перекриття – внутрішня горизонтальна несуча і огороджувальна конструкція, що розділяє внутрішній об’єм будівлі на поверхи;

6. Покриття – зовнішня несуча і огороджувальна конструкція,що призначена для ізоляції та захисту внутрішнього простору будівлі від атмосферних впливів (дощ, сніг, вітер...). Буває суміщене і дахове, холодне або тепле;

7. Дах – різновид покриття у вигляді надбудови над перекриттям останнього поверху;

8. Перегородка – внутрішня вертикальна самонесуча стіна що розділяє поверх на окремі приміщення і спирається на перекриття (цегляні, із деревини, гіпсобетонні, склопакети...);

9. Сходи – нахилені та горизонтальні конструктивні елементи, що призначені для переміщення людей між поверхами. Вони (в основному) з усіх сторін мають несучі стіни і цей простір називається сходовою клітиною;

10. Вікно – елементи стінової або покрівельної конструкції, що призначений для сполучення внутрішніх приміщень із навколишнім середовищем, природнього освітлення, вентиляції, захисту від атмосферних та шумових впливів та складається з віконного блока, системи ущільнення (утеплення), монтажних швів, підвіконня, деталей зливу і облицювання;

11. Двері– елемент стінової конструкції, що призначений для сполучення внутрішніх приміщень з навколишнім середовищем або між собою (як безпосередньо так і через коридор), захисту від атмосферних та шумових впливів і який складається з дверного прорізу з косяками, дверного блока, системи ущільнення, монтажних швів, наличників;

12. Пілястри – вузьке потовщення зовнішньої стіни(50÷80 мм) для їх стійкості в місцях укладки перекриття чи покриття;

13. Карниз – зводиться в верхній частині зовнішньої стіни для організації водовідведення;

14. Парапет – частина зовнішньої стіни що розмішена вище карниза;

15. Балкон – огороджена площадка, що виступає із площини зовнішньої стіни;

16. Лоджія – частина внутрішньогооб’єму приміщення, яка з трьох сторін огороджена стінами, а одна сторона – відкрита і частково огороджена;

17. Еркер – різновид балкону, який набагато менший від останнього,повністю засклений і призначений для панорамної оглядовості.

 

 

Контрольні питання:

1. Чим відрізняються будівлі від споруд?

2. Що є спільним між будівлями і спорудами?

3. Як поділяються будівлі за призначенням?

4. Дайте визначення терміну «поверх».

5. Як поділяються будівельні конструкції за характером роботи під навантаженням?

6. Чим відрізняються між собою зовнішні і внутрішні стіни?

7. Які навантаження сприймає фундамент будівлі?

 

Література:

[4] стор. 5-17;

[2] стор. 224, 225; 246-258.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 696; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!