Будівлі з монолітними несучими конструктивними елементами



 

В зв’язку з значним скороченням темпів типового будівництва,банкротством багатьох підприємств будівельної індустрії в останні роки значний підйом намітився в монолітному будівництві як малоповерхових так і багатоповерхових будівель. З конструктивної точки зору такі будівлі при умові забезпечення необхідної міцності та надійності мають достатню просторову жорсткість без улаштування повздовжніх та поперечних зв’язків.

Каркас багатоповерхових виробниих будівель включає в себе монолітні залізобетонні колони квадратного (мінімум 300 × 300 мм) чи прямокутного перетину які монолітно з’єднані з монолітним перекриттям (плоским або ребристим) та фундаментом

В обох випадках плити перекриття спираються на систему монолітних балок. В залежності від співвідношення геометричних розмірів плит (в поперечному та в повздовжньому напрямах), характеру спирання, нерівномірності прикладання зовнішнього навантаження плити поділяються на балкові (розрізні, нерозрізні, консольні) та такі, що «працюють» в двох напрямах. До балкових відносяться плити для яких співвідношення більшого і меншого прогонів більше 2, а коли таке співвідношення менше 2 , то плити вважаються такими, що працюють в двох напрямах (сперті по контору).

Плити обох типів можуть бути одно або багато прогінними.

Товщину плит рекомендується призначати: балкові – (1/30 ÷ 1/45)L; сперті по контору – (1/30 ÷ 1/50)L, де L- довжина більшого з прогонів.

Мінімальна товщина плит для:

- покриттів – 40 мм;

- перекриттів житлових та громадських будівель – 50 мм;

- перекриттів виробничих будівель – 60 мм.

При використанні для будівництва легких та полегшених бетонів мінімальна товщина таких елементів – 70 мм.

Сутність конструкції монолітного ребристого перекриття полягає в тому, що на відмінність від плоского перекриття з метою економії витрат матеріалів, бетон максимально «видалений» із розтягненої зони перекриття і плита, яка має мінімальну товщину, спирається на систему другорядних балок (монолітно з ними зв’язана), товщина яких (ребро) мають ширину, достатню для розміщення ребристої арматури. Другорядні балки в свою чергу спираються (монолітно з’єднані) на головні балки висота і товщина яких також мінімальні. При цьому верхні грані плит, другорядних і головних балок знаходяться на одному рівні.

Для каркасних будівель з монолітним залізобетонним каркасом характерне те, що поперечні рами включають в себе монолітні залізобетонні колони, що монолітно з’єднані з монолітними залізобетонними головними балками і фундаментами. Окремі поперечні рами монолітно з’єднані між собою системою другорядних балок, що монолітно з’єднані з головними балками в прогоні та з монолітними зовнішніми та внутрішніми колонами.

Монолітна залізобетонна плита монолітно (жорстко) з’єднує всі ці елементи між собою і утворює з ними жорсткий горизонтальний диск (діафрагму), який «працює» в поперечному та повздовжньому напрямах.

Головні балки в будівлях з неповним каркасом можуть розміщуватись як в повздовжньому так і впоперечному напрямах (відносно конфігурації будівлі). Другорядні балки розміщуються в напрямі, перпендикулярному до головних балок. При цьому другорядні балки розміщують з таким кроком, щоб геометричні вісі окремих балок співпадали з вісями колон. З досвіду проектування рекомендується призначити прогін головних балок 7 ÷ 9 м, прогін другорядних балок 5 ÷ 7 м, а їх крок 1.7÷ 2.7 м. Коли існує декілька варіантів компоновки конструктивної схеми перекриття виникає питання – а яка схема найбільш ефективна з точки зору витрат бетону.

Для цього розраховується приведена товщина перекриття (в сантиметрах) при визначенні якої враховується фактичні прогони плит, другорядної та головної балок, навантаження на перекриття, кількість прогонів плит і балок, кількість вище розміщених поверхів, що мають колони.

Варіант з мінімальною приведеною товщиною бетону приймається для подальшої розробки (проектування).

Геометричні розміри окремих елементів перекриття (не враховуючи розміри, прийняті при визначені приведеної товщини перекриття) можуть змінитись на основі окремих подальших розрахунків (плит, балок). Наприклад, при корисному навантаженні на перекриття (10 ÷ 15) кПа (1000 ÷ 1500) кг/ і прогонах плит 1.7 ÷ 2.7 м (прогін плит – відстань між осями другорядних балок) їх товщина може складати (80 ÷ 100) мм. При цьому висота перетину другорядних балок може складати (1/12 ÷ 1/20) її прогону, висота перетину головних балок – (1/8 ÷ 1/15) прогону, а ширина перетину балок – (0.3 ÷ 0.5) її висоти (мінімум 100 мм).

Ширину перетину монолітних колон доцільно призначити (коли це не суперечить іншим вимогам) рівним ширині перетину головних балок.

 

 

Контрольні питання

1. Які елементи включає в себе каркас багатоповерхової будівлі з монолітним перекриттям?

2. Назвіть статичні схеми монолітних плит перекриттів.

3. За яких умов призначається товщина плит перекриттів?

4. Вкажіть мінімальну товщину плит перекриттів виробничих будівель.

5. Сутність конструктивного рішення монолітних ребристих перекриттів?

6. В чому особливість роботи плити монолітного перекриття, яка працює в двох напрямах?

7. Як оцінюється ефективність компоновки монолітних ребристих перекриттів?

 

 

Література

[29] – стор. 383 – 388;

[21] – стор. 306 – 313.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!