ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АРМІЇ І ФЛОТУ ГАЗЕТАМИ, ЧАСОПИСАМИ І ЛІТЕРАТУРОЮ



 

Розповсюдження газет і часописів в Збройних Силах України, комплектування і поповнення книжкових фондів бібліотек клубів, Будинків офіцерів і військово-навчальних закладів є справою важливою і входить у обов'язок командирів, органів виховної роботи.

Газети і часописи поширюються в армії за передплатою, що організується і проводиться у відповідності з вимогами Інструкції Головного управління органами виховної роботи Збройних Сил України про порядок поширення й експедування газет і часописів. Заходи щодо передплати періодичних видань здійснюються органами виховної роботи.

Головне управління органами виховної роботи Збройних Сил України щорічно дає вказівки про порядок, терміни і особливості передплати газет і часописів на черговий календарний рік. На підставі цих вказівок органи виховної роботи інформують особовий склад про початок термінів і місце прийому передплати газет і часописів інструктують організаторів та уповноважених з передплати, забезпечують їх каталогами, бланками абонементів, вільних замовлень і передплатних листів, а також повідомляють частинам і підрозділам про кількість видань, що поширюються в межах виділених тиражів.

Передплата газет і часописів у військовій частині проводиться організатором передплати, який призначається наказом командира частини, як правило, з осіб офіцерського складу або прапорщиків. Для здійснення індивідуальної передплати в підрозділах виділяються уповноважені з передплати, що виконують цю роботу під керівництвом організатора передплати в частині і командира підрозділу (або його заступника з виховної роботи). Проведенням передплати в частині керує заступник командира військової частини з виховної роботи.

Організатор і уповноважений з передплати зобов'язані:добре знати інструкції, каталоги, умови поширення преси й вміло рекомендувати особовому складу видання що поширюються; вивчати практику розповсюдження газет і часописів; бути уважними до запитів передплатників і можливо повніше задовольняти їхні прохання; здавати без зволікання у фінорган частини зібрані за передплатою гроші; в визначений термін оформляти абонементи і замовлення на прийняту передплату.

У армії існують три види передплати газет і часописів:індивідуальна (за особисті гроші передплатників), колективна (для бібліотек, світлиць, дрібних підрозділів, лікувальних установ) і службова (для створення довідкових комплектів, необхідних для службового користування в редакціях військових газет і органах виховної роботи).

Передплата газет і часописів приймається з чергового або наступного місяця (кварталу, півріччя) у межах календарного року в залежності від вказаних у каталозі умов передплати того або іншого видання.

Передплата часописів, тиражі яких обмежені, приймається в частині, з'єднанні, військово-навчальному закладі тільки в межах виділеної їм кількості примірників. У першу чергу такими виданнями забезпечуються світлиці і бібліотеки.

Газети і часописи для бібліотек клубів, Будинків офіцерів, світлиць і для дрібних підрозділів передплачуються в межах зразкових норм, установлених Головним управлінням органами виховної роботи Збройних Сил України. Перелік і кількість газет і часописів, що передплачуються з цією метою, у кожному конкретному випадку затверджуються начальником органу виховної роботи або заступником командира частини з виховної роботи, при цьому встановлені зразкові норми не повинні перевищуватися.

Для підрозділів, що не мають світлиць, газети і часописи передплачуються в залежності від чисельності особового складу в межах установлених норм.

Оплата вартості колективної передплати періодичних видань проводиться за рахунок засобів, що відпускаються частинам на культурно-просвітницькі витрати за кошторисом Міністерства Оборони України. Військові частини, що не фінансуються за цим кошторисом, колективну передплату оплачують за рахунок відповідних асигнувань на ці цілі.

Забороняється виписувати газети і часописи для колективного користування за особисті гроші військовослужбовців. Також категорично неприпустима передплата періодичних видань в індивідуальне користування за рахунок коштів частини або переадресування на домашні адреси газет і часописів, передплачених за колективною і службовою передплатою.

Особовий склад, що приймає участь у навчаннях аби маневрах, забезпечується газетами відповідним органом виховної роботи на місці. Якщо частина бере участь у навчаннях на території свого військового округа, то їй видаються газети, що вона одержувала в постійному місці дислокації. Але при необхідності газети можуть бути передплачені спеціально або діставатися в роздрібній мережі з розрахунку одна центральна й одна окружна газета на 10 чоловік.

Доставка газет і часописів з поштових підприємств Міністерства зв'язку і з військово-поштових станцій у частини і підрозділи здійснюється військовими листоношами, які призначені наказом по частині з числа військових строкової служби. Листоноша повинен мати доручення на одержання кореспонденції і забезпечуватися необхідним транспортом.

Військовий листоноша робить доставку газет і часописів у відповідності з вимогами інструкції, що зобов'язує його щодня (незалежно від обстановки) у призначені терміни одержувати газети і часописи на пошті або військово-поштовій станції, перевіряти кількість одержуваних періодичних видань і забезпечувати їх цілість, доставляти кореспонденцію в цей же день безпосередньо адресатам особисто або через військових листонош підрозділів, видавати газети і часописи в підрозділи й індивідуальних передплатників суворо за списками, створеними у відповідності з оформленою передплатою.

Конкретний порядок доставки газет і часописів в підрозділи встановлюється командиром частини або його заступником з виховної роботи. Контроль за своєчасністю і повнотою доставки періодичної преси у військову частину і правильністю розподілу газет і часописів між бібліотекою клубу і підрозділами здійснює заступник командира частини з виховної роботи Начальник клубу частини повинний добре знати перелік і кількість газет і часописів, виписаних для бібліотеки, стежити за своєчасністю і повнотою їх надходження і цілістю.

Комплекти газет в обов'язковому порядку зберігаються:

— у бібліотеках клубів частин, з'єднань, гарнізонних Будинках офіцерів — річні комплекти газет центральні і окружні на протязі 5 років, комплекти інших газет — 2 років;

— у бібліотеках клубів частин, кораблів, з'єднання 1-2 комплекти газет свого з'єднання — за всі роки.

Заступник командира підрозділу з виховної роботи зобов'язаний чітко знати перелік і кількість газет і часописів, що виписуються для світлиці, щодня контролювати доставку цих видань у підрозділ, організувати ведення підшивок газет і часописів, що повинні постійно знаходитися в світлиці. Перелік і терміни схову комплектів газет і часописів в світлиці встановлюються заступником командира частини з виховної роботи. Для схову таких комплектів звичайно приділяється й обладнується спеціальне місце. При несенні підрозділом бойового чергування, вартової і гарнізонної служб, виході на навчання заступник командира підрозділу з виховної роботи повинен завчасно подбати про забезпечення особового складу газетами.

У обов'язки заступника командира підрозділу з виховної роботи входить систематичне інструктування активу підрозділу про роботу з пропаганди матеріалів, що публікуються в газетах і часописах.

Важливою частиною роботи з культурного виховання воїнів є комплектування і поповнення книжкового фонду армійських бібліотек. Комплектування і поповнення книжкового фонду військових бібліотек здійснюється порядком, викладеним у Положенні про бібліотеки Збройних Сил України. Головним джерелом поповнення бібліотек військових частин є придбання літератури в магазинах "Військова книга" або в бібколекторах військових бібліотек. Директива Головного управління виховної роботою ЗСУ зобов'язує книготорговельні організації армії вважати своєю найважливішою і першорядною задачею поповнення книжкового фонду військових бібліотек. Директивою рекомендоване прикріплення військових бібліотек до найближчого книготорговельного підприємства військової торгівлі й представлення бібліотеками комплектуючим їх магазинам і колекторам замовлень за річними планами випуску літератури.

Замовлення бібліотек за річними планами видавництв складаються начальником клуба Будинку офіцерів або завідувачем бібліотекою за участю командирів, офіцерів штабу, з тим щоб кожне замовлення найбільш повно відповідало профілю і задачам бойової і моральної підготовки даної військової частини або з'єднання, військово-навчального закладу. Невчасність, непродуманість або відсутність замовлення бібліотеки на плановані до преси книги можуть призвести до того, що деяким читачам потрібні видання не надійдуть у магазин, бібколектор, а отже, і в бібліотеки.

При упорядкуванні замовлень і придбанні літератури необхідно виходити із сум, що відпускаються на поповнення книжкового фонду бібліотеки. Частку бібліотеки в загальній сумі виділених військовій частині коштів на культурно-просвітницькі витрати визначає командир або його  заступник з виховної роботи, керуючись при цьому установленими розрахунковими нормами. Навчальні посібники для гуманітарної підготовки із солдатами, матросами, сержантами і старшинами дістаються за рахунок виділених бібліотеці сум.

З метою наближення книги до читачів бібліотеками можуть комплектуватися і видаватися в деякі підрозділи, а також частини і установи, що не мають штатних бібліотек - бібліотеки-пересувки. Бібліотека-пересувка підрозділу повинна мати книги і брошури, рекомендовані до чергових тем гуманітарних занять, найважливіші постанови президента і уряду, брошури про військове виховання особового складу. Тут повинні бути і художні твори, книги з загальнонаукових питань, довідкова література. Кількість книг у бібліотеці-пересувці залежить від обсягу книжкового фонду стаціонарної бібліотеки і кількості читачів у підрозділі. Обмін книг у бібліотеках-пересувках провадиться частково або цілком у міру прочитання книг більшістю читачів.

За правильне використання і цілісність книг, наявних у бібліотеці-пересувці, відповідають командир підрозділу і його заступник з виховної роботи. Для роботи в бібліотеці-пересувці командир підрозділу виділяє бібліотекаря з числа солдат підготовленого, знаючого і люблячого книгу, без звільнення його від службових обов'язків. Видача книг читачам бібліотеки-пересувки проводиться, як правило, за читацькими квитками.

Своєчасне і продумане поповнення бібліотек військових частин, культурно-просвітницьких установ літературою - важлива справа. Командири покликані безпосередньо спрямовувати цю роботу, піклуватися про те, щоб книги, необхідні воїнам, оперативно і цілком надходили в бібліотеки, у тому числі і література, що видається спеціально для масових бібліотек і що поширюється в армії і на флоті через магазини "Військова книга" і бібколектори.

 

Технічні засоби навчання.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 208; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!