Охарактеризуйте основні види договорів між авіакомпаніями і туристичними фірмами. Дайте характеристику чартерних авіаперевезень.



Договори з авіакомпаніями бувають трьох видів:

– агентська угода;

– договір на квоту місць на регулярних авіарейсах;

– чартер (оренда літака).

Деякі авіакомпанії вважають своїми агентами усі туристські фірми, які мають з ними договір на квоту місць. Проте у чистому вигляді агентська угода – це робота з реалізації авіаквитків, тобто коли туристська фірма дістає можливість самостійно виступати як агентство авіакомпанії з продажу авіаквитків, що спрощує і прискорює процедуру бронювання і оформлення проїзних документів. Туристська фірма сама виступає як каса з продажу квитків авіакомпанії, тобто сама виписує квитки і має відповідне комп'ютерне устаткування і право доступу до мережі бронювання даної авіакомпанії. У цьому випадку авіакомпанія має додатковий пункт продажу (однією з умов агентської угоди є продаж під тури квитків саме цієї авіакомпанії).

При укладанні договорів на квоту місць на регулярних авіарейсах квота місць може бути твердою або м'якою. Це впливає як на умови договору, так і на спеціальні пільги і знижки. При твердій квотімісць уся відповідальність за не реалізовані місця лягає на туристську фірму, незалежно від причини. Фінансові втрати несе турфірма. При м'якій квотімісць встановлюються терміни можливої відмови туристської фірми від квоти або частини квоти місць з причини не реалізації туристських путівок. Ці терміни передбачають можливість подальшої реалізації цих місць самою авіакомпанією або її іншими агентами.

Чартер – договір перевезення, укладений між власником транспортного засобу (фрахтівником) та наймачем (фрахтувальником) на оренду усього транспортного засобу або його частини на визначений рейс або термін.

При організації чартерних авіаперевезень замовник і авіакомпанія визначають маршрут, обумовлюють обов'язки сторін, з'ясовують відповідність орендного договору міжнародним правилам і визначають вартість рейсу, що включає оренду літака, витрату палива, роботу екіпажа, обслуговування в аеропорту.

При підписанні чартерного договору обумовлюють:

- вид (марку) літака

- клькість місць, що підлягає продажу

- вартість оренди літака;

- маршрут із визначенням аеропортів вильоту та прибуття

- термін дії договору

- регулярність здійснення авіарейсів

- можливість та граничний термін відміни авіарейсу та відповідні санкції

Вартість чартерного перевезення є значно меншою за рейсову і залежить від орендної плати за літак, коефіцієнту завантаження, кількості рейсів тощо. До вартості чартера включають 2 порожніх перельоти: перший – після відправлення першої групи та другий – коли порожній літак відправляється за останньою в сезоні групою (діє формула N+1 – кількіть рейсів на один більша від кількості заїздів).

У світовій практиці розрізняють такі різновиди чартерів: закритий чартер, ефініті-чартер, інклюзив-турчартер, блок-чартер, нецільовий комерційний чартер (нон-ефініті), спліт-чартер, разовий чартер, тайм-чартер, чартерний ланцюг.

Охарактеризуйте роль транспорту в туристичній діяльності. Наведіть класифікацію видів транспорту, обговоріть переваги та недоліки кожного з них.

Транспортні послуги – один з основних видів послуг у туризмі. На них припадає значна частина вартості туру. Залежно від тривалості й дальності подорожі вона коливається від 20 до 60%.

Основним елементом транспортного обслуговування під час подорожі є транспортне перевезення.

Під транспортним перевезенням розуміють доставку туристів від місця постійного проживання до місця призначення і в зворотному напрямі.

Транспортні перевезення являють собою сукупність засобів транспорту, шляхів сполучення, засобів управління і зв’язку, а також різноманітних технічних пристроїв, механізмів і споруд, що забезпечують їх роботу.

Транспортні подорожі можуть розглядатися і як самостійний вид туризму, і як складова туристичного продукту в цілому.

У системі транспортного забезпечення в туризмі розрізняють:

- туристські перевезення, що входять в основний комплекс туристських послуг і включаються до туру: доставка туристів від місця їх постійного мешкання до місця призначення і назад;

- трансфер – надання транспортних засобів для забезпечення зустрічей-проводів туристів;

- транспортне обслуговування програмних заходів щодо туру: екскурсійне обслуговування, виїзд на програмні заходи, огляд місцевості, переміщення за маршрутом.

Найбільш загальною і значущою варто визнати міжнародну класифікацію видів транспортних засобів, що використовуються у туризмі, які розробила ВТО. У рамках цієї класифікації розподіл на види транспорту для туризму проведено в точній відповідності з використанням природного середовища планети. Всесвітня туристична організація (ВТО) виділяє 3 основних види транспорту: водний, сухопутний, повітряний.

Водний:

- надводні пасажирські морські та річкові теплоходи, що здійснюють лінійні перевезення;

- надводні морські та річкові круїзні теплоходи;

- морські та річкові прогулянкові судна (яхти, катери, човни, гондоли і т.д.);

- морські і річкові пороми

- підводні човни

Сухопутний

- автомобілі

- караванінг

- автобуси

- залізничні потяги

- ретро-потяги

 

Повітряний

- літаки

- гелікоптери

- повітряні кулі

- дельтаплани

- космічні кораблі

Для водного транспорту характерна:

- невисока швидкість,

- обмежена географія маршруту,

- висока пасажиромісткість,

- диференційована вартість і рівень комфорту

Сухопутні транспортні засоби поділяють на автобусні, автомобільні та залізничні.

Для автобусних перевезень характерні: певний рівень комфорту, висока мобільність

Автомобілі використовують для здійснення трансферу або програмних заходів туристів категорії VIP

Залізничний транспорт – на середні відстані

- надійність

- регулярність

- досить висока швидкість

- незалежність від пори року і погодних умов

Значної популярності набули перевезення пасажирів швидкісними залізничними поїздами та прогулянкові маршрути потягами у стилі «ретро»

Повітряний транспорт – основний засіб пересування на великі відстані.

- висока швидкість

- високий рівень сервісу

- високі тарифи

При відстані до 1 тис.км частка авіатранспорту – 2,5-5%, але при відстані понад 3 тис.км вона зростає до 50-100%.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 920; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!