ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ ВІЙСЬКАМИ НАЦИСТСЬКОЇ



НІМЕЧЧИНИ ТА Її СОЮЗНИКАМИ

Ключові терміни та поняття


· план „Велика Німеччина”

· „План Барбаросса”

· план „Зелена папка”

· план „Ост”

· Друга світова війна

· „Нахтігаль”

· „Роланд”

· ОУН(б)

· Геополітичні інтереси


· Акт проголошення відновлення Української держави

 

«План Барбароса», відомий як директива № 21, Гітлер підписав 18 грудня 1940 р.

На світанку 22  червня 1941 р. за цим планом уздовж величезного фронту, що простягнувся на 3 тис. км. від Білого моря на півночі до Чорного моря на півдні, 3-міль-йонні війська Німеччини та її союзників атакували 2-мільйонні радянські воєнні сили вод­ночас на трьох напрямках — ленінградському, москов­ському та київському.

Особливе місите в загарбницьких планах гітлерівсько­го рейху відводилося Україні.Насамперед, вона мала бути розчленована. Згідно генерального плану «Ост» фашисти мали намір  впродовж ЗО років виселити з Ук­раїни десятки мільйонів людей, натомість переселити німців-колоністів. Україна мала назавжди стати аграр­ною колонією. Нарешті, за планом економічного грабунку (т. зв. «Зелена папка») після окупації України велику частину її земель, як плату за участь у розбої, перед­бачалося передати сателітам фашистської Німеччини.

Саме тому в задуманому бліцкригу (план блиска­вичної війни) гітлерівці поставили перед групою армії «Південь» (найбільша частина німецьких сил) завдан­ня: якомога швидше нанести головний удар у напрямку на Київ, захопити переправи, створити сприятливі умови для просуванню вглиб України: на Лівобережжя, Дон­бас та Крим.

 Водночас румунські війська наносили удар на півдні—через Молдавію, південні райони Правобережної України, Крим.                                 

Перші бойові дії на території України були надзвичайно кровопролитні, з трагічними наслідками. Німці здобули ряд вражаючих перших перемог. І хоча в цих перших боях на державному кордоні проти військ Київ­ського (так само як і Прибалтійського та Західного) Особливих військових округів прикордонники та гарнізо­ни укріплених районів України помітно деморалізували ворога, який вже звик до легких перемог на Заході, і поховали надії нацистів на бліцкриг, все ж таки зупини­ти фашистські полчища вони не змогли.

Причини невдач Червоної Армії: — внутрішня обста­новка в країні була вкрай несприятливою, тоталітарний режим впродовж 30-х років репресував кращі воєнні кадри: за станом на 1941 р. в сухопутних військах не ви­стачало майже 67 тис. командирів, а в авіаційних під­розділах недокомплект досягав 1/3;

— радянська військова техніка поступалася німець­кій, переозброєння відбувалося дуже повільно;

— Сталін та його оточення не довіряло фактам, які переконливо свідчили про підготовку Німеччини до вторг­нення в СРСР;

— коли ж, нарешті, стало ясно, що війна все-таки поч­неться, й було дано розпорядження про приведення військ в бойову готовність, було вже пізно: війна почалася;

— істотні недоліки мала дислокація радянських військ: напрямок Мінськ-Смоленськ вважався другоряд­ним, а агресор почав наступ саме тут;

— сталінське керівництво фактично дезорієнтувало країну і армію, переконуючи їх в тому, що в майбутній війні радянські війська будуть вести воєнні дії «на во­рожій території», «малою кров'ю»;

— застарілою була воєнна доктрина;

— неадекватною швидкому німецькому наступу була реакція радянського керівництва на драматичну ситуа­цію, яка склалася на фронтах в перші дні війни: доку­мент про мобілізацію з'явився лише через добу після початку війни; Ставку Головного Командування, утво­рену на другий день війни, до 10 липня ніхто не очолю­вав; Сталін звернувся до народу лише 3 липня тощо.

Наступ німецьких військ. Вже в перший день на ра­дянських аеродромах було знищено 1200 бойових літаків, мости, залізничні вузли, склади боєприпасів, паль­ного та продуктів.

На Україні основний удар з самого початку війни було нанесено по військам Південно-Західного фронту. Тут були зосереджені всі танки противника, авіація й понад 80 % піхотних дивізій групи армій «Південь». Цілий тиждень (23—29 червня) в районі Луцька — Броди—Рівне—Дубно тривав найкрупніший танковий бій  початкового періоду війни (2 тис. танків з обох боків). Радянські танкісти, озброєні застарілими типами бойових машин, понесли величезні втрати. Але Південно-За-хідний фронт було врятовано від оточення й повного зни­щення. Покидаючи Західну Україну, його війська по­спішно відступали. ЗО червня бої вже йшли на відстані 100—200 км  від кордону. Німці окупували Дрогобич, Львів, Луцьк, Рівне, Ковель, Здолбунів.

Ілюзорні надії ОУН досягнути самостійності Украї­ни з допомогою Німеччини. ЗО червня, зразу ж після від­ступу радянських військ зі Львова, керівники ОУН-Б при підтримці батальйону «Нахтігаль» скликали Українські націо­нальні збори, які прийняли рішення про відновлення державної незалежності України й формування націо­нального уряду, прем'єром якого став Ярослав Стецько, один з провідних діячів ОУН. «Акт проголошення від­новлення Української держави» й благословення митро­полита  УГКЦ Андрея  Шептицького були широко обнародувані.

Уряд нацистської Німеччини відмовився підтримати проголошення Української держави. 9 липня уряд Стецька було розігнано. 11 вересня за наказом Гітлера було заарештовано С. Бандеру, Я. Стецька, деяких членів уряду, всього понад 300 членів ОУН. 15 керівних діячів організації розстріляно. Пізніше в Освенцімі були заму­чені два брати С. Бандери. Ці репресії так вплинули на настрої в батальйонах «Роланд» і «Нахтігаль», що вони відмовилися виконувати накази нацистів. Трохи пізніше вони були розпущені, а їх українські офіцери заарешто­вані (в німецьких концтаборах майже до кінця війни просидів С. Бандера). ОУН перейшла до підготовки влас­них збройних сил для боротьби з окупантами й розши­рення підпільної мережі. Віднині ОУН переходить до боротьби на два фронти - проти фашистських загарбників та радянської влади.

Продовження німецького наступу й окупації України. Завдаючи ударів, знекровлюючи противника,  радянські  вій­ська з важкими боями відступали на схід. З липня ворог захопив Тернопіль. Він прорвав оборону Південно-За­хідного фронту в районі Новоград-Волинський — Шепетівка й розгорнули наступ на Київ. 11 липня по Жито­мирській трасі  німецькі війська  підійшли до р. Ірпінь, що протікала в 15 км. від столиці України.

Період з липня по вересень був надзвичайно тяжким для Червоної Армії, яка в нерівних кровопролитних боях робила відчайдушні спроби затримати просування бро­ньованих полчищ. Багато її підрозділів і частин потрап­ляли в оточення, з якого вирватися вдавалося далеко не всім. Мужньо трималися захисники Києва, оборона яко­го тривала з 11 липня до 26 вересня та Одеси — з 5 серп­ня до 16 жовтня 1941 р. Восени зав'язалися жорстокі бої на підступах до Харкова та Донбасу. До кінця 1941 р. німці окупували майже всю Україну, контролювали близько 80 млн. чол., або 42 % населення Радянського Союзу.

 

                  З а п и т а н н я:

1. Яке місце в планах гітлерівського рейху посідала Україна?

2. Чому перші місяці війни для Червоної Армії склалися так трагічно?

3. Назвіть основні воєнні операції, які привели до окупації на­цистськими військами майже всієї території України?

4. Що Ви знаєте про спробу ОУН відновити Українську незалежну державу? Чим вона скінчилася?

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!