НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ



Ключові терміни та поняття


· п’ятирічки

· індустріальна держава

· аграрний комплекс

· стаханівський рух

· насильницька колективізація

· натуроплата


 

Промисловість України напередодні війни. Довоєнні п'ятирічки в надзвичайно складних умовах тоталітарно­го режиму, ціною великих нестатків і трудових зусиль, ціною практичного знищення сільського господарства вивели Радянський Союз, на якісно новий рівень економічного роз­витку: на карті Європи замість аграрної країни з'явила­ся індустріальна. Чільне місце в ній посідала Україна з її форсованим розвитком чорної металургії та вугільної промисловості. За обсягом виплавки чавуну Україна по­сідала друге місце в Європі (після Німеччини), а по ви­добутку вугілля — четверте місце в світі. Швидко наро­щувалися потужності підприємств важкого машинобуду­вання.

В Україні з'явилися сотні великих і середніх заводів, фабрик, шахт, електростанцій. Серед них сім промисло­вих гігантів — «Запоріжсталь», «Криворіжсталь», «Азовсталь», Дніпрогес, Дніпровський алюмінієвий в Запоріж­жі, Краматорський машинобудівний і Харківський трак­торний заводи. Всього в СРСР таких промислових гіган­тів було біля 3,5 десятків. Але вражаючі темпи розвитку крупної промисловості не супроводжувалися від­повідним приростом продукції легкої та харчової промис­ловості. Індустріальна могутність України була зорієн­тована на первинну переробку сировини та виготовлен­ня машин для виготовлення машин (т. зв. група «А»), а не на задоволення повсякденних потреб людини.

Мало що змінилося й у географії української про­мисловості. Основні зрушення відбулися в традиційних промислових центрах — Донбасі, Придніпров'ї, а також в Харкові, Одесі, Києві та в деяких інших великих міс­тах республіки.

В березні 1939 року, коли Європа стояла на порозі II світової війни, XVIII з'їзд ВКП(б) різко збільшив асигнування на оборонну промисловість. Тому із стратегічних  міркувань нові виробництва розгорталися пере­важно в східних регіонах СРСР. Внаслідок цього закріп­лювалася традиційна економічна структура в єдиному народногосподарському комплексі Союзу, яка ще в до­жовтневий період прив'язала народне господарство Ук­раїни до потреб імперії, а не власного народу, і в нових умовах вона стала засобом підпорядкування республіки центру. Що ж стосується успіхів власне важкої індустрії, про які вище згадувалося, то в умовах втрати Україною політичного й економічного суверенітету її промисловістю розпоряджалися б центральні відомства, а народ Украї­ни, який своєю працею забезпечив ці успіхи, мало що зміг би від них отримати.

В аграрному комплексі республіки напередодні війни завершився «експеримент» насильницької колективіза­ції. Кривавою ціною голодомору, розкуркулювання, реп­ресій до 1937 р. колгоспи України об'єднували вже 96,1 % селянських господарств та 99,7 % посівних площ. На кінець 30-х років в Україні існувало майже ЗО тис. кол­госпів, біля 1 тис. радгоспів. Селянство поступово звикло працювати в умовах колгоспної системи, що до дрібниць регламентувала виробництво: вказувала з центру де, коли і що сіяти, як обробляти, коли збирати врожай, якої по­роди і скільки скотини вирощувати тощо.

Офіційна пропаганда малювала картину повного доб­робуту на селі, високомеханізованої праці, щасливого, багатого життя колгоспників. Дійсно, в роки довоєнних п'ятирічок відбулася істотна модернізація сільського господарства. Якщо на поч. 20-х років основним знаряд­дям праці був плуг, коса та ціпок, то напередодні війни в колгоспах та радгоспах працювало понад 100 тис. трак­торів, 33 тис. комбайнів, 550 тис. вантажних автомобі­лів. 3/4 операцій по обробці землі виконували МТС, вони збирали зерно з 40 % посівних площ. Про результати перших п'ятирічок радянське керівництво на всіх рівнях підкреслювало це як найважливіше досягнення радян­ської системи. Але при цьому замовчувалося найістотні­ше: натуроплата колгоспників складала всього 12— 15 % від заробленого. Така експлуатація нечасто зуст­річалася в Україні навіть за часів кріпацтва. За таких умов українське селянство поступово втрачало напра­цьовані століттями риси: господарність, ініціативність, працелюбність тощо.

На фоні пануючої в колгоспах апатії і байдужості окремі їх члени виділялися своїми виробничими показни­ками: ланкова з Черкащини Марія Демченко стала іні­ціатором руху за вирощування 500 ц. цукрового буряку з гектару; Паша Ангеліна, бригадир тракторної бригади з Донеччини, закликала до всесоюзного змагання трак­торні бригади. Такі почини ретельно готувалися, за ними стояли місцеві партійно-господарські керівники, що прагнули в такий спосіб продемонструвати верхам ефек­тивність свого керівництва й життєвість колгоспної си­стеми.

Примусова праця була малоефективною. Об'єм сіль­ськогосподарської продукції зростав повільно. Напере­додні війни держава насильницькими методами добила­ся від українського села понад 500 мл. пудів хліба. Але навіть така його кількість, за яку жахливу «ціну» заплатили селяни, забезпечувала поступове послаблення про­довольчої кризи в місті.

Напередодні війни українське селянство в надзвичай­но несприятливих умовах відроджувало підірване на­сильницькою колективізацією та голодом 1932—1933 рр. сільське господарство країни, на плечі якого в роки Ве­ликої Вітчизняної війни було покладено ще важчий, але такий необхідний тягар.

 

                            З а п и т а н н я:

1. Яку роль виконувало масово організоване соціалістичне зма­гання в 30-х роках?

2. Назвіть позитивні і негативні сторони сталінського «стрибка в індустріалізацію»?

3. В якому стані знаходився аграрний сектор України напере­додні другої світової війни ?

           МІСЦЕ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРАХ


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 247; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!