НА ЗАХІДНО-УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ



Ключові терміни та поняття


· колонізація

· Польща „А”

· Польща „Б”

 

· національно-визвольний рух

· „умиротворення”


Статус, в якому опинилися українські землі після громадянської війни. Після закінчення державотворчих змагань в 1917—1920 рр. і остаточного встанов­лення радянської влади на великій частині етнічних українських земель вони були знову поділені між Радян­ською Росією, Польщею, Румунією, Чехословаччиною:

а) В хаосі 1918—1919 рр., румунська вояччина, скориставшись тим, що  легіон Українських Січових Стрільців знаходився в цей час у Львові, 11 листопада 1918 р. під­ступно зайняла м. Чернівці, столицю Буковини.

       б) Після розвалу Австро-Угорщини українці Закарпаття виявили волю жити зі своїми єдинокровними бра­тами по той бік Карпат. Зневаживши волю українців За- карпаття, чехословацькі війська 12 січня 1919 р. увійшли в Ужгород та його округи. Решту закарпатських земель 22-23 березня 1919 р. окупувала угорська армія. За згодою Антанти 5 серпня 1919 р. чехословацьке військо повністю підкорило Закарпаття.

Таким  чином, з дозволу Ради Послів землі Буковини й Закарпаття були віддані на поталу Румунії й Чехосло­ваччини.

 в) 14 березня 1923 р. після двохрічного обговорення питання, Рада Послів Антанти у Версалі визнала нареш­ті суверенітет Польщі над Східною Галичиною та при­йняла постанову про довічне включення Галичини і Західної Волині до складу Польщі (українці становили 15 % мешканців Польщі, тобто 5 млн.).

г) ЗО грудня 1922 р. переважна більшість українських земель за Союзним договором, підписаним 4-ма респуб­ліками (РРФСР, УСРР, БСРР, ЗСФРР) увійшла до складу СРСР.

Соціально-економічні умови, в яких знаходилися українці Польщі, були такими ж маловтішними, як і їх політичне становище. Населені українцями землі, що складали 25 % території Польщі, були нерозвиненими аграрними окраїнами (80 % населення Західної Украї­ни—селяни), або внутрішніми колоніями, що постав­ляли центральним регіонам Польщі дешеву сировину.

Економічні труднощі крилися в сільському господар­стві Галичини, де спостерігалося перенаселення сіл, кри­хітні наділи, неродючі землі. На Волині, де великих поль­ських землевласників було менше, а земля родила краще і селянські наділи були більшими, на селі жилося дещо краще.

Промисловість на цих українських землях була роз­винена теж дуже слабко, оскільки польський уряд під­тримував промисловий розвиток Центральної Польщі, нехтуючи українськими провінціями. Лише 135 тис. ук­раїнців (із загального їх числа 5 мли.) працювали в лі­совій та нафтопереробній промисловості. Найбільшим міським центром Галичини залишався Львів, але в ньо­му проживали в основному поляки і євреї.

Українська інтелігенція заробляла собі на життя, працюючи переважно вчителями або службовцями в коо­перативах, що швидко зростали. Служба в урядових ус­тановах була для українців закрита.

В Румунії, за її статистикою, в 1920 р. проживало 790 тис. українців (4,7 % її населення), їх соціально-економічне життя було не кращим, аніж в Польщі. Тут українці утворювали три виразні підгрупи: 1) перша (450 тис), мешкала в колишній російській провінції Бессарабії (нинішня Молдова і 11 районів України); 2) неве­лика група проживала на колишній угорській території Мараморош; 3) найбільш активна українська громада в 310 тис. чол.—українці Буковини, вони були найбільш гнобленими й політично, й економічно. Економічне ста­новище усіх цих українських регіонів в складі Румунії було надзвичайно тяжким (особливо третьої групи), воно випливало з т. зв. нетерпимості румунських властей до національних меншостей взагалі, особливо до українців.

В Закарпатті доля українців (455 тис.) була значно кращою. В чеській частині їх мешкало 370 тис., у словацькій — 85 тис. Карпатоукраїнці, або русини, як вони називали самі себе, були ізольовані від своїх співвітчиз­ників Карпатськими горами, і в соціально-економічному відношенні були найменш розвиненими. Але українці по­пали у склад найдемократичнішої з усіх новоутворених після І світової війни країн Східної Європи — Чехословаччини, яка, на відміну від Польщі і Румунії, не прово­дила щодо своїх нацменшостей відкритої політики дис­кримінації. Бажаючи модернізувати всі регіони нової держави, чехи намагалися підняти соціально-економічний рівень життя й у Закарпатті. В 20-х роках було поділено великі угорські маєтки, й близько 35 тис. селянських господарств отримали додаткові ділянки землі. Разючим контрастом до Польщі й Румунії було те, що чеський уряд у свої, населені українцями, території вкладав біль­ше коштів, ніж вилучав з них. Однак навіть цих інвести­цій було надто мало, щоб хоч якось полегшити страшні злидні в регіоні. З початком депресії 30-х років в Чехословаччині населення Закарпаття спіткали тяжкі випро­бування, що часом виливалися в голодування широких мас народу.

Спротив українського народу такому економічному становищу. Труднощі соціально-економічного розвитку на західноукраїнських землях, поряд з національною по­літичною нерівністю, викликали спротив, який виливав­ся або в опозицію до урядів Польщі, Румунії, Чехословаччини, або в насильницькі революційні дії, особливо проти перших двох названих держав.

На відміну від своїх співвітчизників в Радянській Ук­раїні західні українці, не дивлячись на важке соціально-економічне становище, не зазнали таких драматичних соціально-економічних змін, як насильницька колективі­зація і ліквідація куркульства як класу, що поряд з ін­шими причинами привели до страшної трагедії 1932— 1933 рр. І навіть за вкрай убогого життєвого рівня їхні­ми думками володів не дискредитований сталінщиною комунізм, а інтегральний націоналізм — вони мріяли про возз'єднання в єдиній українській державі, але неза­лежній.

 

                               З а п и т а н н я:

1. В складі яких держав опинилися українські землі після гро­мадянської війни?

2. Чому сталося так, що українська нація, єдина з-поміж крупних націй Східної Європи, не змогла після громадянської війни і 1-ї світової війни реалізувати своє право на самовизначення?

3. Яким було економічне становище українців в Польщі і Ру­мунії?

4. Чим і чому економічне становище українців Закарпаття відріз­нялося від економічного становища своїх побратимів у Польщі і Ру­мунії?

5. Запам'ятайте: протягом 20 років окупації на західноукраїн­ських землях було поселено 200 тис. колоністів польської, румун­ської та чеської національностей.

 

 

 ПРОГОЛОШЕННЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ НЕЗАЛЕЖНОЮ.

ОКУПАЦІЯ ЗАКАРПАТТЯ.

Ключові терміни та поняття


· Мюнхенська угода

· УНО

· Карпатська Січ

· українофіли

· русинофіли

· репресії

· окупація


 

Після І світової війни 7 млн. українців опинилися в Європі поза межами Російської імперії. Більшість з них входила до складу Польщі, решта жила в Румунії та Чехословаччині.  В Польщі та в Румунії вони стали об׳єктом дискримінаційної політики. Карпатоукраїнцям (455 тис), які увійшли до складу Чехословаччининай-демократичнішої   з новоутворених держав Східної Європи, жилося набагато краще, вони мали більше можливо­стей політичної та культурної самореалізацп.

Перебування роз’єднаних українських земель в складі СРСР, Польщі, Чехословаччини та Румунії—один з найбільш складних моментів в Центральній і Східній Європі напередодні II світової війни. Геополітичне роз­ташування цих земель зробило їх об'єктом зіткнення ін­тересів СРСР та Німеччини. Гітлер розглядав Україну як майбутній плацдарм в завоюванні СРСР, використав «українську карту» для залучення союзників в центрі Європи.

Після Мюнхенської угоди західних держав з Гітлером почалося розчленування Чехословаччини. Влада центрального уряду стала номінальною. Словакія стала автономною в рамках Чехословацької республіки. З'явилася надія на автономію Закарпаття. Гітлер під­тримав утворення автономії Закарпаття—Карпатської Русі в жовтні 1938 року.

Автономну адміністрацію краю очолив лідер украї­нофілів Августин Волошин. В січні 1939 року виникла політична організація закарпатського населення—Ук­раїнське національне об'єднання, яка виступила за утворення самостійної держави.

13 лютого 1939 р. були призначені вибори в парла­мент—сейм Карпатської України, в ході проведення яких 92 % виборців віддали свої голоси прибічникам суверенітету Закарпаття.

15 березня 1939 р. на засіданні Сойму була проголошена самостійність Закарпатської України. Сойм при­йняв Закон, в якому наголошувалося про незалежність держави, її назву—Карпатська Україна, її устрій— республіка на чолі з президентом, її державну мову — українську, колір державного прапору — синій і жовтий. Створено військо – Карпатська Січ.

Утворення Карпатської України відбулося у відпо­відності з історичними традиціями. Президентом її став Августин Волошин.

Сталінське керівництво вкрай недоброзичливо відно­силося до Карпатської України, вбачаючи в ній небезпечне вогнище українського самостійництва. У промові на ХУІІІ з’їзді ВКП(б) (березень 1939 р.) Й. Сталін з неприхованим глумом говорив про прагнення карпатоукраїнців мати свою державу й цим розпочати справу визволення всієї України. „Комашка, що хоче прилучити до себе слона”,- такими словами охарактеризував він героїчну боротьбу карпатоукраїнців.

Недовго проіснувала самостійна Закарпатська Ук­раїна. В березні 1939 р. угорська армія зі згоди Німеччини (як її союзниця) захопила Карпатську Україну, повалила її уряд. Після повної окупації Закарпаття Угорщиною, А. Волошин змушений був емігрувати.

Проголошення незалежної Карпатської України мало велике історичне значення:воно спияло перетворенню населення краю внаціонально свідомих українців, продемонструвавши їх прагнення до власної держави.

Закарпаття увійшло до складу Угорщини й  продовж  усієї війни залишалося однією з її частин. Мадяри май­же одразу розпочали всеохоплюючий наступ на україно­філів. Сотні їх було розстріляно, тисячі заарештовано, близько ЗО тис. утекло до сусідньої Галичини, де біль­шовики в свою чергу багатьох із них депортували до Си­біру. Були заборонені всі українські видання та організації, включаючи й «Просвіту». Наростаючий на Закар­патті український рух  не дав можливості повністю ма­дяризувати українців. Натомість угорський уряд обрав перехідний, або русинофільський варіант, виходячи з твердження про те, що місцеве населення нібито являє собою окремий русинський народ, який протягом століть мав органічні зв'язки з мадярами. Головною соціальною базою цього підходу виступило  мадяризоване греко-католицьке духовенство.

Угорська влада не тільки гнобила українців політично, а й призвела до занепаду їх освіти й посилення еко­номічної експлуатації краю. Єдиним позитивним аспек­том шестирічної угорської окупації Закарпаття було те, що вона вберегла край від нацистської навали, а зна­чить і від спустошень, завданих великій частині України. Однак вона не врятувала понад 100 тис. євреїв краю, більшість яких загинула в нацистських таборах смерті.

Зразу після другої світової війни Москва переконала Чехословаччину відмовитися від претензій на Закарпаття. За догово­ром між СРСР та Чехословаччиною від 29 червня 1945 року Закарпатська Україна увійшла до складу УРСР. Цим актом завершилося возз'єднання українських зе­мель в єдиній українській державі.

 

                     З а п и т а н н я:

1. Коли Закарпатська Україна опинилася в складі Чехословаччини?

2. Як змінився статус Закарпатської України після Мюнхенської змови?

3. Що Ви знаєте про Карпатську Русь, що утворилася в жовтні 1938 р.?

4. Яку позицію щодо Карпатської Русі зайняло сталінське керів­ництво?

5. Коли остаточно Закарпатська Україна увійшла до складу СРСР?

 

     ПРИЄДНАННЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ

ДО СРСР ТА УРСР (1939—1940рр.).


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 261; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!