Основні поняття правової інформатики.



Система понять правової інформатики складається з трьох елементів.

1. Поняття, запозичені з інших наук (інформатики, права, кібернетики, загальної теорії систем, теорії інформації, системотехніки) і використовуваних нею на правах метанауки.

2. Оригінальні поняття і аксіоми, що відрізняються принциповою новизною і складають основу принципово нових ”розумових конструкцій”, які дозволяють виробити новий світогляд.

3. Поняття більш низьких ієрархічних рівнів – субпоняття, покликані розкривати зміст кожного з основних понять правової інформатики як метанауки.

Поняття правової інформатики, запозичені з інших наук: інформація, ентропія, інформаційний шум, залишковість, біт, байт та ін. Ці поняття не є власними поняттями правової інформатики, а лише використовуються нею.

Вирішальними з точки зору формування правової інформатики слід вважати оригінальні поняття, такі, як: юридично значима інформація, юридичні знання, правовий інформаційний ресурс, правова ентропія, інформаційно-правове середовище, правовий інтелект та ін.

Комплексні категорії правової інформатики являють собою сукупність ”субкатегорій”. Це такі поняття, як інформаційна технологія, штучний інтелект, автоматизована інформаційна система, творча система, соціально-правовий інтелект.

Правова інформатика як навчальна дисципліна.

Спроби залучення юристів, як вчених, так і практиків до процесу пізнання в галузі досягнень наук кібернетичного циклу почались ще в кінці 60-х років ХХ ст. Так, як факультативні були впроваджені дисципліни ”Використання кібернетики в праві” (Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка, 1968 р.), ”Основи правової кібернетики” (Тартуський державний університет, 1968 р.), ”Деякі проблеми правової кібернетики” (Московський державний університет 1969 р.).

У відомчій системі освіти правоохоронних органів ці процеси почалися лише у 1987 р. з появою перших персональних комп’ютерів. Так, у Київській вищій школі МВС СРСР (нині – Київський національний університет внутрішніх справ) було впроваджено навчальний курс ”Основи використання інформатики та обчислювальної техніки в ОВС”.

З 1996 р. на слідчо-криміналістичному факультеті Національної академії внутрішніх справ України у навчальний процес було впроваджено спеціалізовану дисципліну ”Криміналістична інформатика”, яка сьогодні викладається у всіх Навчально-наукових інститутах університету.

А з 2003-2004 навчального року в навчальний процес юридичного факультету було впроваджено дисципліну ”Інформаційне право та правова інформатика”.

Правова інформатика у Київському національному університеті внутрішніх справ сьогодні викладається в рамках загальної навчальної дисципліни «Інформаціне право та правова інформатика» у вигляді двох змістовних модулів (IV та V), які обۥєднують 6 тем, а саме:

- тема 15. Основи теорії правової інформатики. Правова інформатика як наука і навчальна дисципліна;

- тема 16. Об’єкт та предмет правової інформатики;

- тема 17. Інформатизація законотворчої, правозастосовної, правоохоронної, судочинної та правоосвітньої діяльності;

- тема 18. Комп’ютерне моделювання в правовій сфері;

- тема 19. Інформаційні бази та банки даних;

- тема 20. Використання експертних систем у галузі права.

Загальний обсяг (з викладачем) цих двох змістовних модулів складає 36 годин, з яких 12 годин – лекції, 8 годин – семінарські заняття та 16 годин – практичні заняття.

Крім того, у робочому навчальному плані передбачено самостійну роботу студентів під керівництвом викладача та їх індивідуальну роботу.


ТЕМА 16. ОБ’ЄКТ ТА ПРЕДМЕТ ПРАВОВОЇ ІНФОРМАТИКИ

ПЛАН

Поняття організаційно-правового інформаційного ресурсу.

Інформаційно-правове поле.

Соціально-правова інформація в структурі правового регулювання.

4. Електронне урядування - шлях до ефективності та прозорості державного управління.

ЛІТЕРАТУРА

1.Закон України ”Про державну таємницю” в ред. від 21.09.99 // Голос України.- 1999. - 26 жовт.

2. Мастяниця Й.У., Соснін О.В. Шиманський Л.Є. Інформаційні ресурси України: проблеми державного управління / За заг. ред. О.В. Сосніна. - К.: НІСД, 2002.

3. Ющик О.І.Галузі та інститути правової системи. - К.: Оріяни, 2002.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!