Державне управління в інформаційній сфері.



Державна політика в інформаційній сфері, як і в будь-якій іншій, реалізується через систему державного управління.

Державне управління в інформаційній сфері – це специфічний вид соціального управління через реалізацію своїх владних повноважень всіма органами державної (виконавчої) влади по регулюванню відносин, які виникають щодо інформації та у зв’язку з її обігом у соціальних системах.

Будь-яка управлінська діяльність складається з етапів збору і обробки інформації, її аналізу та вибору рішення, його реалізації та контролю за реалізацією. Фактично, по такій схемі будується і діяльність державного апарату, тобто сукупність органів, які виявляють державну владу. При цьому треба враховувати, що виконавча влада у значній мірі категорія політико-правова, у той час як державне управління - категорія організаційно-правова. Право на життя мають обидві категорії, оскільки державне управління є реальністю, без якої не може діяти державний механізм. У той же час, треба пам’ятати, що поняття “державне управління” ширше за виконавчу владу, яка є похідною від державного управління і повинна визначати обсяг та характер державно-владних повноважень, які реалізуються в процесі державно-управлінської діяльності.

Сьогодні в державно-управлінській діяльності пріоритетними є:

- розробка і формування державної політики;

- реалізація політики через державні програми;

- встановлення і ефективне проведення у життя правових і організаційних засад різних сфер життя;

- управління підприємствами та установами державного сектора;

- регулювання функціонування різних об’єктів недержавного сектору;

- координація функціонування різних сфер життєдіяльності суспільства;

- забезпечення реалізації прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб у сфері державного управління;

- здійснення державного контролю за діяльністю фізичних і юридичних осіб у сфері державного управління.

В Україні державне управління у сфері інформатизації здійснюється шляхом реалізації таких функцій:

- нормативно-правового забезпечення суспільних інформаційних відносин, встановлення норм і правил діяльності у сфері інформатизації;

- розроблення концептуальних основ та механізму реалізації державної політики інформатизації та інформаційної безпеки держави;

- перманентне формування та реалізація програм і проектів Національної програми інформатизації;

- загальнодержавна координація діяльності центральних, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, організацій та підприємств у сфері інформатизації;

- стандартизація у сфері інформатизації;

- державна експертиза проектів інформаційних систем органів державної влади і місцевого самоврядування та контролю сумісності їх використання в інформаційному просторі України;

- державна сертифікація засобів інформатизації;

- запровадження відповідно до законодавства ліцензування окремих видів підприємницької діяльності у сфері інформатизації;

- проведення заходів щодо захисту вітчизняного виробника засобів інформаційних технологій;

- участь у розробленні і реалізації єдиної стратегії взаємовигідного міжнародного співробітництва у сфері інформатизації;

- забезпечення інформаційної безпеки України, що, згідно ст. 17 конституції України є однією з найважливіших функцій держави.


ТЕМА 15. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВОВОЇ ІНФОРМАТИКИ. ПРАВОВА ІНФОРМАТИКА ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА

ПЛАН

Передумови і методологічне значення використання методів і засобів інформатики в правовій сфері.

Завдання та функція правової інформатики як науки, її місце в системі наукових знань.

Основні поняття правової інформатики.

Правова інформатика як навчальна дисципліна.

ЛІТЕРАТУРА

1. Швець М.Я., Калюжний Р.А., Саницький В.А., Клімашевська Ю.А., Хахановський В.Г. та ін. Правова інформатика: системна інформатизація законотворчої, правозастосовної, правоохоронної, судочинної та правоосвітньої діяльності в Україні. Монографія. – Ужгород: IBA, 2003.

2. Концепція розвитку органів внутрішніх справ України в ХХІ столітті: Науковий проект / За ред. проф. Я.Ю. Кондратьєва. – К.: НАВСУ, 1999.

3. Система інформаційного забезпечення ОВС України: Навчально-практичний посібник / Під ред. Л.В. Бородича. - К.: РВВ МВС України, 2000.

4. Хахановський В.Г.Автоматизовані системи збирання і обробки інформації для прийняття рішень в процесі розслідування // Використання досягнень науки і техніки у боротьбі зі злочинністю. – Харків: “Право”, 1998. С.75-77.

5. Хахановський В.Г., Замаруєва І.В. Інформаційні загрози стану інформаційно-аналітичного забезпечення державного управління // Бюлл. по обм. досвідом роботи ОВС, №135. - К., РВВ МВС України, 2001. С. 3-6.

6. Правовая информатика и кибернетика: Учеб. / Под ред. Н.С. Полевого. - М., 1993.

7. Чепиков М.Г. Интеграция науки. - М., 1981.

8. Компьютерные технологии в юридической деятельности: Учеб. практич. пособ. / Под ред. проф. Н. Полевого, канд. юрид. наук Н. Крылова. - М., 1994.

9. Хахановський В.Г., Тебякін О.М., Оліщук Ю.В. Курс лекцій з дисципліни “Криміналістична інформатика” / Під заг. ред. В.Г. Хахановського. - К., НАВСУ, 2002.

10. Хахановський В.Г., Підюков П.П., Смаглюк В.М. та ін. Інформатизація управління в органах внутрішніх справ: Посібник / За заг. ред проф. Я.Ю. Кондратьєва. - К.: НАВСУ, 2003.

11. Калюжний Р.А., Хахановський В.Г., Цимбалюк В.С. Структура науки і навчальної дисципліни “Інформаційне право” // “Правова інформатика”, № 1, 2003. – К.: НДЦПІ АПН України, 2003. – С. 22-25.

12. Хахановський В.Г., Мартиненко І.В. Смаглюк В.М., Інформаційне право та правова інформатика: Навчальна програма (спеціальність 7.060101 – правознавство). - К.: НАВСУ, 2004.

13. Хахановський В.Г., Мартиненко І.В. Смаглюк В.М., Інформаційне право та правова інформатика: Навчально-методичний комплекс (спеціальність 7.060101 – правознавство для студентів Юридичного факультету).- К.: НАВСУ, 2004.

14. Хахановський В.Г., Ігнатушко Ю.І. Використання ліцензійного програмного забезпечення: правові аспекти. - Науковий вісник НАВСУ, № 3, 2004. – К., НАВСУ, 2004. – С. 205-209.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!