Тема 3 Основи філософського аналізу суспільства



Мета: ознайомитися із теоретичними підходами до природи та походження суспільства, уміти аналізувати суспільство як систему, що саморозвивається, знати основні сфери суспільства, їх сутність та особливості протікання суспільних процесів, уміти розрізняти розвиток як прогрес і як регрес тощо.

План

1. Суспільство як система. Суспільні відносини.

2. Економічна сфера суспільства. Матеріальне виробництво.

3. Духовна сфера.

4. Політико-правова сфера.

5. Соціальна сфера суспільства та її структура.

6. Соціальний прогрес. Суб’єкти соціального прогресу.

Короткі теоретичні відомості

1. При вивченні першого питання «Суспільство як система. Суспільні відносини» студент насамперед повинен виходити з усвідомлення того, що однією з галузей філософського знання є соціальна філософія. Слід знати предмет соціальної філософії, її основні функції.

Студент-заочник має самостійно опанувати типи і форми класифікації суспільства: напр., феодальне, капіталістичне або доіндустріальне, індустріальне, постіндустріальне, інформаційне тощо.

Головним завданням соціальної філософії є розкриття суспільства як об’єктивного процесу, пізнання закономірностей його функціонування, розвитку. Слід знати фактори, які зумовлюють розвиток суспільства, а саме: праця (специфічно людська цілеспрямована діяльність, спілкування, колективний характер життєдіяльності), свідомість (пізнання, інтелект, духовний зміст людської життєдіяльності). Суспільство можна визначити як сукупність усіх форм і способів взаємодії і об’єднання людей.

Необхідно уміти проаналізувати суспільство як систему, що самоорганізується, має певну структуру, яка охоплює два аспекти: 1) т.зв. «соціальну структуру» (соціальні групи, спільноти, які є суб’єктами суспільного життя); 2) систему основних сфер життєдіяльності (матеріально-економічну, соціально-політичну та духовно-культурну) і відповідних їм суспільних відносин (економічних, політичних, правових, моральних, релігійних та ін.). Усі сфери суспільства тісно взаємопов’язані, їх слід розглядати лише в єдності. У центрі кожної з них має стояти людина, адже вона є тим фактором, який єднає їх і приводить у взаємодію.

Слід також знати, що суспільні відносини – це відносини між людьми, які встановлюються у процесі їх сумісної практичної та духовної діяльності. Установіть спектр суспільних відносин. При цьому слід ураховувати, що вони є складовими відповідних сфер функціонування суспільства (економічної, політичної, ідеологічної тощо). Суб’єктом відносин є індивід (слід уміти аналізувати, чи завжди узгоджується суспільна роль з особистістю). Також необхідно звернути увагу на поняття «соціальні групи» та їх різновиди. В сучасні науці розробляються нові (некласові) теорії соціальної структури суспільства, наприклад, теорії стратифікації та соціальної мобільності. Проаналізуйте їх.

2. Теоретичне уявлення про суспільство як систему безпосередньо пов’язане з аналізом сфер суспільного життя, гармонійна взаємодія яких забезпечує цілісність суспільства. Однак принциповою проблемою функціонування суспільства є співвідношення у ньому матеріального і духовного начал. Матеріальна, або економічна сфера суспільного життя, - сфера спеціалізованого виробництва, розподілу, обміну і споживання. Тож з позицій філософського матеріалізму провідною та визначальною сферою суспільного життя є саме матеріальна сфера -- матеріальне виробництво. Установіть функції матеріального виробництва, які потреби людини задовольняє матеріальне виробництво, із якими сферами взаємодіє матеріальна сфера, як вона пов’язана із духовною сферою?

3. При вивченні третього питання необхідно знати, що духовна сфера – це сфера спеціалізованого духовного виробництва, інформації і вона є найскладнішою із усіх сфер суспільного життя, але водночас і найважливішою, оскільки саме тут виробляються, закріплюються, вдосконалюються та передаються від покоління до покоління, від людини до людини предметні, смислові та ціннісні орієнтири. Назвіть елементи духовного життя, як вони пов’язані із суспільною свідомістю і у яких формах вона постає? Проаналізуйте їх.

4. Питання про політико-правову сферу суспільства пов’язане із розумінням того, що політична (організаційна) сфера суспільства – це сфера спеціалізованого продукування і підтримання влади у суспільстві, її головними інститутами є держава та право. Установіть її головні функції. Яким чином вона пов’язана із політичною свідомістю, політичними відносинами, політичними інститутами? Під час аналізу даного питання зверніть увагу на проблему суспільної рівності і нерівності. Значна частина мислителів схилялася до думки, що додержання рівності є найважливішим (наведіть аргументи на користь даної світоглядної позиції). У меншості завжди залишалися ті філософи, які бачили певні переваги нерівності – природного стану людства, який забезпечує його самореалізацію (обґрунтуйте їх позицію). Радше за все найбільш суспільно прийнятною є не абсолютна рівність, а «пропорційна рівність» (з’ясуйте її сутність). У розвинених країнах держава стежить за рівністю перед законом усіх людей, за однаковістю їх громадянських прав і обов’язків, намагається відкрити справедливу рівність можливостей. Будьте готові проаналізувати стан суспільної рівності (нерівності) в Україні на сучасному етапі, роль правової держави та громадянського суспільства. З’ясуйте їх сутність.

5. Питання про соціальну сферу суспільства та її структуру необхідно розпочати з того, що вона включає в себе: а) безліч конкретних соціальних груп; б) соціальні інституції. Розкрийте їх сутність, завдання, функції та роль у суспільстві. Головне призначення цієї сфери – соціальна диференціація (розподіл людей за щаблями соціальної піраміди). Як правило, у сучасному суспільстві виділяють: нижчі верстви; «середній клас»; еліту. Проаналізуйте сутність цих понять. Встановіть сутність понять «соціальна мобільність» (вертикальна і горизонтальна). Слід пам’ятати, що сучасне суспільство декларує рівність прав і стартових можливостей для всіх громадян і наполягає на тому, що соціальна мобільність відбувається відповідно до їх заслуг перед суспільством. Чи відповідає даному принципу соціальна мобільність в українському суспільстві? Західноєвропейські дослідники також називають п’ять основних суспільних інститутів, які забезпечують тим, хто в них зайнятий, гарантії збереження, якщо не зростання, суспільного статусу: 1) бізнес звичайний; 2) шоу-бізнес; 3) армія; 4) політика; 5) наука.

6. Питання про соціальний прогрес необхідно пов’язати із питанням про майбутню спрямованість історії, яка уособлюється із вірою в «зміни на краще». Ідея соціального прогресу не є новою, вона виникла ще в античності і проходить через усю історію людської культури. Необхідно пригадати теорію діалектичного розвитку і встановити сутність понять прогрес і регрес щодо суспільства та його історії. Установіть, у чому полягає суперечливість цього процесу? До того ж, пов’яжіть проблему спрямованості розвитку суспільства із потенціями людської духовності, чи існує прогрес у її формах (моралі, мистецтві, філософії)? У чому полягає нелінійність та суперечливість у розвитку духовних надбань людства? Чи прогресує сама людина?

Визначте суть та механізми суспільного прогресу за допомогою його критеріїв, установіть їх і проаналізуйте. Також важливо з’ясувати сутність поняття «суб’єкт» соціального процесу.

Контрольні питання

1. Що таке суспільство?

2. Як ви розумієте поняття «матеріальне виробництво»?

3. Чому матеріальне виробництво є основою суспільного розвитку?

4. Що таке політична сфера суспільства?

5. У чому суть громадянського суспільства?

6. Які ознаки правової держави?

7. Які особливості духовного виробництва?

8. Які рівні має суспільна свідомість?

9. Чи є відмінності між поняттями «індивід» та «особистість»?

Література:[1; 2; 5, с.10-19; 6; 11, с. 81-115; 12, с. 46-61; 13, с.64-85; 14, с.20-25; 16, с.46-55; 17, с.53-72].


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 469; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!