ПИТАННЯ 60. Учасники провадження у справах про адміністративні правопорушення



Усі суб'єкти провадження у справах про адміністративні правопорушення утворюють кілька груп:

1. Компетентні органи і посадові особи, наділені правом приймати владні акти, складати правові документи, що визначають рух і долю справи:

• адміністративні комісії при місцевих адміністраціях районів, міст, селищ;

• адміністрації районів, міст. селищ, сіл;

• комісії у справах неповнолітніх;

• районні(міські) народні суди (народні судді);

• органи внутрішніх справ;

• органи (посадові особи), що здійснюють адміністративно-наглядові функції.

2. Суб'єкти, що мають особистий інтерес у справі:

• особа, яка притягається до адміністративної відповідальності;

114

• потерпілий (особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяна моральна, фізична або майнова шкода);

• законні представники обохсторін (особи, яка притягаєтьсядо адміністративної відповідальності тапотерпілого) - батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники;

• адвокати.

3. Особи й органи, що сприяють здійсненню провадження:

свідки (особи,яким можуть бути відомі які-небудь обставини, що дщлягають встановленнюпо конкретній справі);

• експерти (призначаються у випадку виникнення необхідності в спеціальних знаннях);

• перекладачі (залучаються в тому випадку, якщо особа, що притягується до адміністративної відповідальності, не володіє мовою, на якій ведеться провадження);

• поняті (потрібні для закріплення доказів або забезпечення (необхідних умов адміністративного провадження).

Особлива група учасників провадження - громадські організації, товариські суди. трудові колективи, адміністрація за місцем роботи. кавчання або проживання правопорушників. Вони співробітничають з державними органами, допомагаючи їм у здійсненні виховної роботи. У ряді випадків такі учасники провадження мають бути поінформовані про заходи адміністративного впливу, вжиті до винних. Вони можуть Подавати клопотання про скорочення строку позбавлення права. Особа, що вчинила правопорушення, може бути звільнена від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд ;, товариського суду. громадської організації, трудового колективу.

ПИТАННЯ 61. Стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення

Стадія провадження у справах про адміністративні Правопорушення - порівняно самостійна частина провадження, що Поряд із загальними завданнями провадження має властиві тільки їй Задачі, інші особливості (коло учасників провадження, оформлення рішень спеціальними процесуальними документами).

Провадження у справах про адміністративні правопорушення складається з наступних стадій:

1. адміністративне розслідування. Етапами даної стадії є:

• порушення справи;

• встановлення фактичних обставин;

• процесуальне оформлення результатів розслідування;

• направлення матеріалів для розгляду по підвідомчості;

2. розгляд справи. Етапами даної стадії є:

• підготовка справи до розгляду і заслуховування;

115

• аналіззібраних матеріалів, обставинсправи (заслуховування справи);

• прийняття постанови;

• доведення постанови до відома;

3. перегляд постанови. Етапами даної стадії є:

• оскарження, опротестування постанови;

• перевірка законності постанови, винесення рішення;

• реалізація рішення;

4. виконання постанови. Етапами даної стадії є:

• зверненя постанови до виконання;

• фактичне виконання;

• закінчення виконання (справи).

ПИТАННЯ 62. Адміністративне розслідування

Дана стадія провадження у справах про адміністративні правопорушення є початковою таявляє собою комплекс процесуальних дій, спрямованих на встановлення обставин провини. їх фіксування і кваліфікацію. У цій стадії створюється передумова для об'єктивного і швидкого розгляду справи, застосування до винного передбачених законом заходів впливу.

Стадія розслідування починається з етапу порушення адміністративної справи.Підставою порушення адміністративної справи і провадження розслідування є вчинення особою діяння, що має ознаки адміністративної провини.

Порушенню справи передує одержання інформації про діяння, що має ознаки провини. Така інформація, одержана у будь-якій формі, є приводом до порушення адміністративної справи. Правове значення приводу до порушення і розслідування справи полягає у тому. що він викликає громадську публічну діяльність повноважних органів,, тобто вимагає від цих органів відповідної реакції на сигнал про скоєння діяння.

Приводами до порушення і розслідування адміністративних справ можуть бути заяви громадян, повідомлення представників громадськості, установ, підприємств і організацій, преси та інших засобів масової інформації, а також безпосереднє виявлення провини уповноваженою особою.

Останній привід відрізняється від інших перш за все тим, що питання про порушення адміністративної справи вирішується за власною ініціативою осіб, що здійснюють адміністративний нагляд. Тут немає зовнішнього спонукаючого початку, поштовху до того, щоб ці особи зайнялися вирішенням питання. Даний привід має такі характерні особливості:

безпосередній розсуд ніде не фіксується, а тому не завжди піддається контролю;

116

• припущення про провину виникає лише у свідомості уровноваженої особи, і у разі підтвердження такого припущення немає догреби офіційно спростувати його винесенням будь-якого дюціального документа;

безпосереднє виявлення уповноваженою особою адміністративного правопорушення не є перешкодою для подальшого цого розслідування цим суб'єктом.

^ Наступний етап - встановлення фактичних обставин у справі. ^ого сутність полягає у провадженні дій. спрямованих на збирання дрказів. які підтверджують або спростовують винуватість у вчиненні правопорушення.

Фактичні обставини вчиненоїпровини можна поділити на дві фупи:

• обставини, що мають безпосереднє значення для вирішення ригання про наявність або відсутність складу провини;

обставини, що перебувають за рамками складу

•Правопорушення,але мають значення для індивідуалізації ^дповідальності.

- Вони можуть бутивстановлені різними способами:

• опитуванням осіб, що володіють Інформацією, яка має уачвння для справи (правопорушники, потерпілі, свідки, експерти);

'Проведенням експертизи; освідчу ванням, вилученням, наприклад, ^Іркументів; знаходженням речових доказів на місці вчинення ^Правопорушення; огляду тощо. Всі встановлені обставини фіксуються |і відповідних процесуальних документах. Такими документами є уюяснення, висновки, акти. протоколи. На цьому завершується етап (установлення фактичних обставин.

5. Етап процесуального оформлення результатів ^розслідування починається з аналізу зафіксованих у перелічених ||окументах всіх обставин у справі й завершується складанням ррогоколу про адміністративне правопорушення. Саме протокол є ^Процесуальним документом, що фіксує закінчення розслідування. Він складається про кожне правопорушення, крім випадків, прямо передбачених законодавством (ст 258).

Протокол про адміністративне правопорушення не належить до Документів відносно вільної форми, таких як, приміром, пояснення або вкг. Закон (ст. 256) встановлює обов'язковий перелік відомостей та атрибутів, які повинні в ньому міститися. Вониподіляються на три 9рупи.

По-перше, це відомості, що стосуються обставин вчинення Адміністративного правопорушення. В протоколі вказується місце, дата і суть вчиненої провини. В обов'язковому порядку точно вказується стаття КпАП, що передбачає адміністративну відповідальність за дане

117

правопорушення У випадку вилучення у порушника предметів або документів до протоколу вноситься відповідний запис По-друге, це відомості про особу правопорушника

• прізвище, ім'я. по батькові вік, рід занять, матеріальне становище, місце проживання і роботи, документ що посвідчує особу (паспорт або інший документ)

По-третє, це відомості, що стосуються форми протоколу Тут вказуються дата і місце його складення прізвище і посада укладача (відсутність відомостей про укладача протоколу робить його дефектним, оскільки невідомо, чи складений він повноважною на те особою чи ні), прізвище та адреса свідків і потерпілих якщо вони є

Протокол скріплюється рядом підписів Насамперед він має бути підписаний особою, що його склала, і правопорушником При наявності свідків і потерпілого протокол підписується також цими особами Особі, що притягається до відповідальності, треба роз'яснити и права та обов'язки, передбачені ст 268 КпАП, про що робиться відмітка в протоколі Вона має право ознайомитися із змістом протоколу, внести в нього власні пояснення, підписати його або відмовитися від підпису і вказати мотиви відмови, надати пояснення або зауваження щодо змісту протоколу, які до нього додаються Відмова правопорушника підписати протокол не зупиняє подальшого руху справи, але він має бути зафіксований спеціальним записом

У разі вчинення провини групою осіб протокол складається на кожного порушника окремо Складення одного протоколу на всіх правопорушників не дає змоги конкретизувати звинувачення, що ставиться кожному з них, і позбавляє можливості прямо в протоколі дати свої пояснення щодо суті провини Цим обмежується право особи на захист у разі притягнення Гі до адміністративної відповідальності

Завершальним етапом першої стадГі провадження у справах про адміністративні правопорушення є направлення протоколу і всіх матеріалів розслідування на розгляд Органу (посадовій особі) уповноваженого розглядати відповідну категорію справ про адміністративні правопорушення (ст 257)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 397; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!