Зв’язок та розмежування адміністративного права з іншими галузями права.



Як одна із фундаментальних галузей права, адміністративне право тісно пов'язане з іншими галузями українського права, і завдяки цим зв'язкам забезпечується цілісність правової системи в цілому.

Найбільш тісний зв'язок існує між адміністративним і конституційним правом. Адже за допомогою норм конституційного права закладаються основи правового статусу цілої низки суб'єктів адміністративного права, фундамент, на якому вибудовується решта адміністративно-правових норм.

Незважаючи на суттєві відмінності у методах правового регулювання, певні зв'язки існують між адміністративним і цивільним правом. В окремих випадках можуть співпадати елементи предмета регулювання зазначених галузей. Нормами адміністративного права, як і нормами права цивільного, регулюються певні майнові відносини. Але якщо для цивільного права характерною рисою є юридична рівноправність суб'єктів майнових відносин, то в адміністративному праві майнові відносини виникають, змінюються або припиняються у зв'язку з реалізацію суб'єктами своїх владних повноважень.

Хоча у Кримінальному кодексі України порядок управління безпосередньо не визнано родовим об'єктом злочинів, нормами кримінального права встановлюється кримінальна відповідальність за злочини у сфері держаного управління як службовими особами, так й іншими суб'єктами і в той чи інший спосіб порушують встановлений порядок управління. До таких злочинів, зокрема, належать зловживання владою або службовим становищем.

Адміністративне право певним чином зв'язане і з трудовим правом. Спільною ознакою тут виступає регулювання відносин державної служби. Хоча державна служба є одним з провідних інститутів адміністративного права, але в тій частині, в якій державна служба має ознаки трудового процесу, вона регулюється з допомогою норм трудового права. Це стосується насамперед питань робочого часу, відпусток, дисциплінарної відповідальності державних службовців тощо.

Дуже виразними є зв'язки, що існують між адміністративним правом і так званими комплексними, або предметними, галузями права, до яких належать фінансове, митне, податкове, банківське, підприємницьке, земельне, аграрне, екологічне галузі права. Особливості зв'язків з даними галузями полягають у тому, що, по-перше, в них широко використовується властивий публічному праву імперативний метод правового регулювання, а, по-друге, охоронна функція цих галузей реалізується переважно з допомогою інституту адміністративної відповідальності.

Дія адміністративно-правової норми в часі, просторі та за колом осіб.

Від дії у просторі:

-загальні (діють на території всієї України, наприклад, норми Кодексу адміністративного судочинства України);

-регіональні (діють на території певного регіону, приміром, спеціальна економічна зона чи територія пріоритетного розвитку). Прикладом можутьслугуватинормиправа,щомістятьсяу постанові Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2005 р. № 1119 «Деякі питання ввезення (пересилання) товарів у спеціальні (вільні) економічні зони та вивезення товарів за їх межі»;

-місцеві (діють на території окремої адміністративно-територіальної одиниці). Наприклад, норми постанови Верховної Ради України від 19 червня 2003 р. № 1014-ІУ «Про зміну меж міста Вінниця Вінницької області» діють на територіях тих населених пунктів Вінницької області, що зазначені у вказаній постанові.

Від дії на коло осіб:

-на юридичних:

а) на всіх юридичних осіб (наприклад, порядок сплати податків для всіх юридичних осіб);

б) на окремих юридичних осіб (скажімо, порядок сплати податків страховими організаціями);

-на фізичних:

а) на всіх фізичних осіб (наприклад, відповідальність за адміністративні правопорушення);

б)на окремих фізичних осіб (працівники правоохоронних органів, військовослужбовці).

Можна розрізняти три варіанти часових меж дії адміністративно-правової норми:

1.перспективне — на факти, відносини, що виникли після вступу її в силу (наприклад, норма, що підсилює покарання);

2.негайне — на знову виниклі і раніше виниклі правовідносини, але з дати вступу її в силу;

3.з зворотною силою — на знову виниклі відносини і на правовідносини, що виникли до її вступу в силу, але з більш ранньої дати (наприклад, норма, що усуває, пом'якшує відповідальність).

Базуючись на положеннях Ст. 58 Конституції України, у КпАП закріпляться:

Ст. 8. Чинність закону про відповідальність за адміністративні правопорушення

Особа, яка вчинила адміністративнеправопорушення,підлягає відповідальностінапідставізакону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони,якіпом'якшуютьабо скасовують відповідальність за адміністративніправопорушення,маютьзворотнусилу,тобто поширюютьсяіна правопорушення, вчинені до видання цих законів.

Закони,яківстановлюютьабопосилюютьвідповідальністьза адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадженнявсправахпроадміністративніправопорушення ведетьсянапідставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!