Зазначте, які князівства охоплювали землі сучасної України і які династії у них княжили.



Галицьке – Рюриковичі (за часів правління Володимира Великого) Ростиславичі, Романовичі.Переяславське – Рюриковичі (Володимир Великий, Я.Мудрий), Ярославичі.Чернігово-Сіверське – Рюриковичі, Ярославичі, Ольговичі.Волинське – Рюриковичі (за часів правління Володимира Великого), Ізяславичі (Мономаховичі), Романовичі.  Київське – Рюриковичі, Ярославичі1.

Аргументи якої з теорій щодо походження Київської Русі, Ви вважаєте найбільш переконливими?

У середині XVIII ст. німецькі історики, члени Петербурзької Академії Наук Г.Байєр та Г.Міллер висунули теорію щодо скандинавського походження Русі(норманська теорія). Опонентом був Ломоносов(антинорманська теорія). Ця дискусія тривала і в 20-х р. ХХ ст. між значною кількістю науковців світу, що віддавали перевагу «варязькому фактору» та між радянською історіографією, яка вважала цю теорію хибною.

Основні аргументи норманської теорії:

1)Русь отримала свою назву від Руотси. Так у середині XI ст. фіни називали шведів.

2)Більшість імен руських послів, що зафіксовані у договорах з Візантією(911, 944 рр.), мають скандинавське походження.

3)Ісламські географи та мандрівники IX-X ст. чітко розділяли «русів» та «словян».

Основні аргументи антинорманської теорії:

1)Назва Русь словянського походження, оскільки тісно пов’язана з назвами річок Рось,Руса,Роставиця у Центральній Україні.

2)Жодного племені чи народу під назвою «руси» не було відомо у Скандинавії і про нього не згадує жодне древньонормандське джерело, саги.

3) Один з найдавніших ісламських письменників Ібн-Хордадберг (840-880 р.) чітко називає русів словянським племенем.

4) Археологічні матеріали із міст та торгівельних шляхів Східної Європи свідчать про обмежений вплив «варязького фактора»

Слабкі сторони обох теорій це те, що вони розглядають державотворчий процес як одномоментний акт, як безпосередній наслідок діяльності конкретної особи.

Існує також хозарська гіпотеза, яка виводила коріння Київської Русі з Хозарського каганату. Її автор –О.Пріцак(професор Гарвардського університету). Він запропонував взагалі відмовитися від словянської концепсії походження Русі. На його думку, поляни були не слов'янами, а різновидом хозар, а їхня київська гілка — спадкоємницею роду Кия, який заснував (іноді вживається термін «завоював») Київ у VIII ст. Однак ця версія не витримує критичної перевірки та не має чітких археологічних підтверджень.

На мою думку, пояснення процесу виникнення державності треба роздивлятися як наслідок тривалої еволюції суспільного розвитку, треба відмовитися від погляду на утворення держави як на одномоментний акт.

Я вважаю, що до утворення Давньоруської держави у східних слов'ян існувало 14 великих племінних об'єднань (дулі-би, поляни, бужани, волиняни, сіверяни, тиверці, уличі та ін.). VI—VIII ст. — період еволюції союзів слов'янських племен у протодержавні утворення — племінні князівства, серед яких виділялися об'єднання дулібів і полян. Вони у тривалому процесі і утворили Давньоруську державу.

Зазначте причини та наслідки впровадження християнства на Русі за Володимира Великого.

Через величезні простори держави та слабкість князівського адміністративного аппарату Володимир вирішив провести деякі реформи. Однією з них булла релігійна реформа. Вона почалася спробою модернізувати язичництво. Володимир розумів, що у централізованій державі у релігії має панувати монотеїзм, тому спочатку він намагався протиставити культ верховного божества Перуна пантеону богів підкорених племен. Проте стара язичницька віра не сприяла процессу формування нових суспільних відносин, її державотворчій потенціал був явно недостатнім для такої великої та політеїчної держави, як Київська Русь, не захищала багатства і привілеї феодальної верхівки, ускладнювала розвиток звязків з християнськими країнами. Саме тому наприкінці 80-х років 20в. Володимир вирішує запровадити християнство як державну релігію. Великий вплив на вибір сааме християнства мало те, що до цього охрещеними були княгиня Ольга, Аскольд, поява торгового шляху «з варяг у греки» посилила південний вектор орієнтації, у візантійській моделі християнства світська влада домінувала над релігійною, православ’я знайомило Русь з віровченням рідною мовою. Позитивними наслідками прийняття християнства в 988р. було те, що воно сприяло розкладу родового ладу, почали формуватися феодальні відносини, православя стало могутнім грунтом для створення держави, християнство сприяло зростанню міжнародного авторитету Київської Русі, нова віра якісно змінила культурний розвиток держави, під впливом християнства докорінно змінилося світобачення у населення Давньоруської держави. Негативними – церква не стала справжнім гарантом захисту різних соціальних верств(захищало панів), залучення до багатств світової культури було обмеженим (в Західній Європі література писалася на латині, а в КР – на грецькій або старословянській мовах), цивілізаційний вплив Візантії був вже затухаючим.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!