Тема 3: Фізичні особи як суб»єкти цивільного права (2 год.).



План

1.Поняття "фізична особа" і його співвідношення із поняттями "особа.", "громадянин".

2.Цивільна правоздатність фізичних осіб: поняття та обсяг.

3.Цивільна дієздатність фізичних осіб:

а)      поняття;

б)      часткова дієздатність;

в)      неповна дієздатність;

г)      повна дієздатність. Підстави надання повної дієздатності неповнолітній особі;

д)      обмеження дієздатності;

є) визнання особи недієздатною.

4. Визнання особи безвісно відсутньою та оголошення її померлою

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти:

2. Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № ЗО. -Ст. 141.

3. Цивільний кодекс України, прийнятий 16 січня 2003 р. // Голос України. - 2003. - № 45-46, 47-48.

4. Сімейний кодекс України 2002 р.

5. Цивільний процесуальний кодекс України 1963 р.

6. Закон України від 22.02.2000 року "Про психіатричну допомогу"// ВВР України. - 2000. - № 19. - ст. 143.

7. Закон України від П. 12.03 року "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"// ВВР України. - 2004. - № 15. - ст. 232.

8. Тимчасовий порядок реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.03 року// Офіційний вісник України. - 2003. - № 3. - ст. 82.

9. Положення про порядок розгляду клопотань про переміну громадянами України прізвищ, імен, по батькові, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.93 року// Урядовий кур'єр, 10.06.1993 року.

10. Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.11.©Зроку// Офіційний вісник України. - 2003. - № 48. - ст. 2538.

Судова практика:

1. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 28.03 72 року "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним"

Спеціальна література:

1. Братусь С.Н. Субьекты гражданского права. - М., 1984.

2. Вебере ЯР. Правосубьектность граждан в советском гражданском и семейном праве. - Рига, 1976.

3. Иванова Л.Я. Граждансквя правосубьектность лиц, страдающих психическими расетройствами. Автореф.канд. дис. Ек-г, 1993.

4. Попова Ю.А. Признание граждан безвестно отсутствующими. - М., 1985.

5. Ромовська З.В. Цивільна правоздатність громадян// Право України. - 1994. - № 10.

6. Ромовська З.В. Цивільна дієздатність громадянина (фізичної особи)/' Право України. - 1995. - № 2.

Завдання та задачі (виконати письмово):

Задача 1.

Томін видав своїй дружині Томіній розписку про те. що при вчиненні заповіту не згадає в ньому своїх повнолітніх сина та доньку від першого шлюбу. Через рік Томін помер. За заповітом усе своє майно він заповів в рівних частках сину (20 р.) та доньці (25 р.) від першого шлюбу. Томіна звернулась до суду з позовом про визнання заповіту недійсним, посилаючись на те, шо при його вчиненні Томін порушив домовленість, підтверджену розпискою.

Зробіть правовий аналіз ситуації.

Задача 2.

О у віці 13 років народила дитину. Через непорозуміння з батьками О. вирішила продати будинок, успадкований від бабці і за ці кошти утримувати свою дитину. Однак, батьки категорично заперечували. О. звернулась до органу опіки та піклування про надання їй повної дієздатності. Дайте юридичну оцінку ситуації.

Задача 3.

К. проживав з дружиною та двома малолітніми дітьми. Час від часу він виконував замовлення щодо написання сценаріїв для різних святкових подій. Кожного разу з отриманням гонорару К. витрачав більшу половину цього єдиного заробітку на алкогольні напої. Мати К., яка проживала окремо і перебувала на утриманні сина, звернулась до суду із заявою про обмеження дієздатності К.

Дайте юридичну оцінку ситуації.

 

Форма контролю: аудиторна контрольна робота №1.


Тема 4: Юридичні особи. (2 год).

План

1. Поняття та ознаки юридичної особи.

2. Види та організаційно-правові форми юридичних осіб за ЦК України.

3. Створення юридичних осіб.

4. Правоздатність та дієздатність юридичних осіб.

5. Органи юридичної особи.

6. Припинення юридичних осіб.

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти:

1.Цивільний кодекс України, прийнятий 16 січня 2003 р. // Голос України. - 2003. - № 45-46, 47-48.

2.Господарський кодекс України.

3.Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 р. // ВВР України 2003. - №31-32. - Ст.263.

4.Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 30.06.99 р. '/ ВВР України. - 1999. - №42-43. - Ст 378

5.Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.06.2004 р. №65 // Офіційний вісник України. - 2004. - №26 - Ст 1725.

Спеціальна література:

1. Братусь С.Н. Юридические лица в советском гражданском праве (понятие, видыт государственные лица ) Юриздат. - Мин.юст. СССР: М.. 1947.

2. Гражданское право. Ученик // Под ред.Ю.К.Толстого. А.П Сергеева  - СПб. 1996.

3. Грибанов В.П. Юридические лица. М, 1961.

4. Кравчук В М. Правові ознаки юридичної особи // Предпринимательство, хазяйство и право - 1999 - № 8.

5. Кравчук В.М. Про правоздатність юридичних, осіб: окремі питання // Право України. - 1999. - №12.

6.Цивільне право України Підручник. Кн.1 / За ред. О.В.Дзери, Н.С.Кузнєцової. - К., 2003.

Завдання та задачі (виконати письмово):

Задача 1.

Подружжя К Л. та К.М. вирішило зайнятися сімейним бізнесом і створити для цього сімейне підприємство. Державний реєстратор відмовив у проведенні державної реєстрації вказаного сімейного підприємства, зіславшись на те. цю така організаційно-правова форма юридичної особи, як сімейне підприємство, не передбачена Цивільним кодексом України. К.Л. та К.М.. вважаючи таку відмову безпідставною, оскільки законодавство не забороняє створення і діяльність сімейних підприємств і представлений ними статут не суперечить законодавству, оскаржили її до суду.

Здійсніть правовий аналіз ситуації. Чи можливе створення юридичних осіб в організаційно-правових формах, не передбачених Цивільним кодексом України? Яке рішення мав би прийняти суд?

Задача 2.

Зборами акціонерів акціонерного товариства "Схід" було прийняло рішення про зміну найменування на "Акціонерна компанія «Захід».

Чи вправі юридична особа змінювати своє найменування, якщо так. то охарактеризуйте порядок проведення такої зміни. Чи можна вважати. що у з модельованій ситуації мало місце перетворення АТ "Схід" у АТ "Захід"? Чи дотримано вимоги, які пред'являються до найменування юридичної особи?

Задача 3.

М. та О., які постійно проживають у с. Ясенівці Золочівського р-ну. вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю і подали державному реєстратору Золочівської районної державної адміністрації документи на проведення державної реєстрації. Через 10 робочих днів після надходження цих документів М. та О. одержали від державного реєстратора повідомлення про відмовку проведенні державної реєстрації, де зазначалися такі підстави для відмови:

А) місцезнаходження ТзОВ визначено: м. Тернопіль, вул. Бродівська, 16, а тому для здійснення його державної реєстрації слід звертатися у виконавчий комітет Тернопільської міської ради;

Б) учасники не подали установчого договору, який за ЗУ "Про господарські товариства" поряд із статутом є установчим документом для ТзОВ;

В) не представлено документів, які б підтверджували право власності (чи право користування) приміщенням, за яким вказане місцезнаходження ТзОВ;

Г) не подано бізнес-план. а тому державний реєстратор не має змоги визначити доцільність створення такого ТзОВ;

Д) окремі види діяльності, визначені у статуті, за законом підлягають ліцензуванню, а відтак, потрібно також подати ліцензії на право здійснення таких видів діяльності;

Е) статут подано в одному примірнику, підписи учасників не засвідчені нотаріально, статут не погоджено з юридичним відділом Золочівської районної державної адміністрації;

Є) документи на проведення державної реєстрації надіслані поштою, а не подані особисто;

Ж) один з учасників - О. - є неповнолітнім.

Проаналізуйте правомірність кожної із перерахованих підстав відмови. Чи були допущені порушення з боку державного реєстратора? Чи можуть учасники, усунувши недоліки в документах, подати їх повторно для державної реєстрації? Чи повертається сплачений реєстраційний збір у разі відмови у здійсненні державної реєстрації?

 

Форма контролю: фронтальне опитування.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 650; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!