Список рекомендованих наукових праць до теми



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

Факультет довузівської, післядипломної та магістерської підготовки

 

 

 Кафедра психологічних та

Педагогічних дисциплін

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО

ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Студентами денної форми навчання

З дисципліни «ПСИХОЛОГІЯ І ПЕДАГОГІКА»

(за вимогами КМСОНП)

                                     

ТЕРНОПІЛЬ

Рік


 
 


ВСТУП

 

 

Предметом досліджень теорії професійної освіти (за В.Фурманком) є сукупність явищ, що реалізуються як допомога розвитку психі­ки вихованців у такому напрямку, щоб вони (вихованці) були здатні до подальшого самостійного розвитку, спрямованого, зокрема, на їх самопідготовку до прийняття рішень і на самореалізацію на рівні мінімуму професійної компетентності у виконанні завдань, функцій, обов'язків в рамках визначених професій.

Мирослав Чапка вважає, що теорія професійної освіти повинна розвиватися в напрямку дидактики "поліпарадигми характеру" (В.Фурманек, 1993 р.). Парадигма, в певному розумінні, визначає межі і предмет досліджень теорії професійної освіти. Одночасно зі зміною парадигми настають зазвичай істотні зміни критеріїв, які визначають представлені проблеми і напрямки їх розв'язань.

Необхідно підкреслити, що освіта сьогодні стає головним чинником відтворення і розвитку суспільного інтелекту. В енциклопедичних виданнях термін «освіта» трактується як процес поширення знань і культури в суспільстві, як процес розвитку та саморозвитку, пов’язаний з оволодінням соціально значущим досвідом людства, засвоєним у знаннях, уміннях, творчій діяльності і емоційно-ціннісному ставленні до світу.

Відповідно до Закону України «Про освіту» мета освіти передбачає «всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей». В сучасних умовах освіта являє собою найважливіший компонент діяльності соціально-економічної системи, що відповідає за відтворення інтелектуального потенціалу нації, задоволення потреб регіону в якісно підготовлених фахівцях, задоволення потреб населення в якісних освітніх послугах.

Університетська освіта є ядром вищої професійної освіти. Під професійним становленням студентів у вищому навчальному закладі розуміють процес безупинної, прогресивної зміни особистості студента завдяки соціальному впливу і власній активності в напрямку професійного удосконалення та само здійснення.

Нова концепція вищої освіти ХХІ століття переносить акцент із вузькопрофесійного підходу до підготовки фахівців на багатобічний інтелектуально-духовний розвиток особистості студента відповідно до тієї дорослої ролі, яку вготовано їй у сучасному суспільстві. Мова йде про підготовку у вищій школі дійсно вихованих, творчо і критично мислячих майбутніх фахівців, здатних до різнобічного, цілісного бачення й аналізу складних проблем життя суспільства, а виходить, здатних і до пошуку нових рішень актуальних проблем.


Практичне заняття 1. Становлення особистості

Мета:Виявити психолого-педагогічні умови розвитку особистості, загальні та специфічні прояви поведінки особистості в соціокультурному просторі, основні програми життєдіяльності.

Ключові терміни та поняття: теоретична психологія, психосфера, кластери категорій, психологія, душа, психіка, етапи розвитку психології, психоаналіз, біхевіоризм, гуманістична психологія, підсвідоме, несвідоме, біологічне, соціальне, мозок, галузі психології.

        

Завдання для виконання

Завдання 1. Дати визначення основним поняттям та пояснити чим відрізняється один термін від іншого, що знаходяться в одному стовпчику. Наведемо приклад.

Індивід - біологічний організм, носій загальних спадкових якостей біологічного виду (лат. Homo Sapiens) — вид живих організмів, що на сучасному етапі існування живого перебуває на найвищому щаблі розвитку і зайняв його в результаті довгого і складного процесу історико-еволюційного прогресу (антропогенезу).

Особа - носій певної сукупності рис і ознак, що дозволяють вважати його членом конкретної людської спільності.

Суб’єкт - носій предметно-критичної діяльності і розпорядник душевних сил.

Людина - біосоціальна істота, яка володіє членороздільною мовою, свідомістю, вищими психічними функціями (абстрактно-логічне мислення, логічна пам’ять і т. д.), здатна створювати знаряддя праці та використовувати їх в процесі суспільної праці.

Особистість - це поняття, яке визначає людину в якості суб'єкта самопізнання.

Універсум - це найвищий ступінь духовного розвитку людини, що усвідомлює своє буття і місце у світі.

Вислід: кожен з наведених термінів відрізняється якісною характеристикою, що виділена жирним шрифтом.

Навчання       Знання            Розвиток        Психоаналіз

Освіта             Вміння           Формування  Біхевіоризм

Научіння        Навички         Становлення  Когнітивна теорія

                                                                                Гуманістична теорія

 

Виховання     Вікові періоди розвитку           Задатки     

Самовиховання Сензетивні періоди розвитку             Здібності

Самоосвіта              Критичні періоди розвитку      Творчість

                                                                                Обдарованість

                                                                                Талант

                                                                                Геніальність

Свідомість

Самосвідомість

Мислення

 

Завдання 2. Законспектувати одну з запропонованих наукових статей за схемою:

Конспект наукової статті

Інформація Зміст
1 2
Автор чи співавтори статті    
Повна назва статті  
Ключові слова  
Мета статті  
Актуальність  
Історіогенез вивчення проблеми    
Основний виклад матеріалу    
Висновки  
Вихідні дані статті    

Об’єм конспекту має бути не більше 1-3-х сторінок формату А4. Додати  ксерокопію чи електронний варіант (на диску RW) статті.

 

Список рекомендованих наукових праць до теми

1. Бакаленко О.А. Взаємовплив емоційних і розумових процесів: теоретико-психологічні підходи

2. Довгань М. Креативна педагогічна освіта як визначальна детермінанта розвитку творчої особистості.

3. Зарецька О.О. Життєві контексти особистісного зростання: методологічні засади дослідженя

4. Кирмач Г.А.Філософські, психологічні та соціально-педагогічні основи виховання цінності іншої людини

5. Лебединская И.В. «Личностный опыт: пути смыслообразования»

6. Мариненко З.В. Вища освіта України в історичних та сучасних аспектах

7. Пісоцький О.П. Основні напрямки досліджень когнітивного стилю особистості у психології

8. Подляшаник В. В. Креативне управління й ефективність організації

9. Романова С.М.Розвиток критичного мислення особистості як проблема сучасної освіти

10. Чепелева Н.В Лейтмотив как ведущая линия развития личности

11. Титаренко Т.М. Соціально-психологічні практики життєконструювання особистості

12.  Швай Р. Творчість, креативність та інновація як важливі поняття сучасної педагогіки.

 

Завдання 3. Спираючись на теоретичний матеріал з дисципліни необхідно проаналізувати психологічні задачі та педагогічні ситуації. Обрати одну задачу чи ситуацію, обґрунтувати відповідь.

Психологічні задачі

Задача 1. «Найбільш справедливим було б назвати великою мудрістю прекрасну і величну гармонію. До неї причетний той, хто живе відповідно до розуму». Платон.

Проаналізуйте вираз вченого та подайте своє трактування.

Задача 2. «Без історії предмету немає теорії предмету, а без теорії предмета неможлива і думка про сам предмеь» М.Чернишевський.

Поясніть даний вираз з позиції психології як науки.

Задача 3. «По суті, індивідуальність кожної людини значно важливіша за національність і в тисячу разів більше, ніж остання, заслуговує на те, щоб її брали до уваги». А.Шопенгауер.

Дайте коментар даному виразу.

Задача 4. «Оскільки душа оживляє тіло і наповнює його життям, вона називається душею; оскільки виявляє бажання – волею; оскільки згадує – пам’яттю; оскільки розмірковує і розрізняє – розумом; оскільки споглядає – духом; оскільки отримує здатність відчувати – душа є почуття». Августін Блаженний.

Прокоментуйте даний вираз з позиції знань з психології.

Задача 5. Скласти казку по колом У-СІН на будь-яку тематику (див. казкотерапія, гармонізуючи казки, казки для дорослих)

 

    Педагогічні ситуації

Ситуація 1. Напишіть коротке есе* на одну із запропонованих тем:

1. Економічний менталітет як основна складова інституційних перетворень у трансформаційній економіці

2. Соціально-психологічні передумови формування української національної ідеї

3. Національна свідомість як духовно-практичний пріоритет сучасного українського життя

* — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми; це жанр, який лежить на перетині художньої та публіцистичної (часом науково-популяризаторської) творчості. Хоча художні тексти в стилі есе відомі з часів античності, появу цього жанру пов'язують з ім'ям Мішеля Монтеня, який з 1572 року й до кінця життя працював над своїм найбільшим літературним твором, що мав назву "Essai".

 

Ситуація 2. Старшокласникам пропонували перекладати тексти-діалоги з іноземної мови рідною та заучувати свої ролі. При індивідуальному відтворенні вони показали менш високу продуктивність, ніж при спілкуванні. Проте детальніший аналіз показав, що це стосувалося лише середніх за здібностями учнів, які у цьому випадку піднімалися до рівня сильних. Успішність останніх порівняно з їх індивідуальними досягненнями навіть знижувалася. Про що свідчать результати цього експерименту? Як їх можна пояснити ?

Ситуакція 3. «Ті, хто має вроджені знання, стоять вище за всіх. За ними йдуть ті, хто здобуває знання завдяки навчанню. Далі йдуть ті, хто береться за навчання, зустрівшись із труднощами. Ті ж, хто, зустрівшись із труднощами, не вчаться, стоять нижче всіх» Конфуцій.

Що мав на увазі Конфуцій? Наведіть з цього приводу висловлювання інших вчених та мислителів.

він же постійно наголошує на тому, що благородна людина дотри-мується обов'язку, самовдосконалюється; навпаки, звичайна, ("низька") людина ставить вимоги перед іншими. Слід турбуватись про те, що не маєш здібностей, а не про те, що невідомий людям. Це і є людинолюбство, принцип женьяк принцип любові до пізнання, яке і є соціально-духовною сутністю людини, її суспільним організмом.

 

Завдання 4. Творче завдання.

За аудіодорожкокою будь-яких запропонованих композиторів-виконавців (Ніно Катамадзе, Земфіра, Джо кокер, стів вандер та ін.) чи візуальними зображеннями (Підбірка картин з Інтернету щодо зображень Сальвадоро Далі, Давінчи, Вангога тощо) подати власний візуально-вербальний відеоряд вже існуючих чи власно зафіксованих ауді- чи відео-спостережень (альтернативою є гармонізуюча казка за колом у-сін власного авторства), форми-образи розуміння композицій та зображень.

 

    Альтернативне завдання.

    Подати засобами інтерактивної презентації з використанням анімації текст лекції № 1, 2.


 

Практичне заняття 2. Миследіяльність


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 117; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!