Вправа «Толерантність у спілкування»



Мета:вправа направлена на освоєння конструктивних засобів виходу із конфліктних ситуацій.

Час проведення: 15 хв.

Вибираються декілька цікавих ситуацій, що були запропоновані самими підлітками, і розігруються добровільними учасниками перед групою. Наприклад: мати вичитує синові при друзях за те, що він неохайний. Потім пропонується схема толерантнішої моделі виходу з цієї ситуації.

1. Почни розмову з матір’ю з конкретного і точного змалювання ситуації, яка тебе не влаштовує: «Коли ти кричиш на мене при друзях…»

2. Вислови почуття, що виникають у тебе через цю ситуацію і таку поведінку людини стосовно до тебе: «…я почував себе незручно…»

3. Запропонуй варіант поведінки, який влаштовує тебе: «… тому я прошу наступного разу висловлювати свої зауваження не в присутності моїх друзів…»

4. Скажи, як будеш поводити себе ти ,якщо людина готова змінити свою поведінку: «… тоді я буду прислухатися до твоїх зауважень».

 Пам’ятайте при цьому про тон своєї розмови, жести, позу. Не поводьтеся зверхньо, шантажуючи.

 Особистої уваги надавайте внутрішнім шкільним конфліктам. Після

закінчення – обговорення. Висловлюються думки про те, який вихід із ситуації був найвдалішим, чому?

 

 

Вправа «Я – висловлювання, Ти – висловлювання».

Мета:вправа направлена на те, щоб зробити спілкування невимушенішим. Дає змогу навчитися в неагресивній, неемоційній манері виражати свої негативні почуття: образу, незадоволення, засмучення.

Час проведення: 20 хв.

 У нашій мові зустрічаються так звані «Я – висловлювання» та «Ти – висловлювання». «Я – висловлювання» роблять спілкування невимушеним, допомагають виразити свої почуття , не принижуючи іншу людину.(«Ти знову прийшов додому після 11 вечора!»)

Якщо ми використовуємо «Ти – висловлювання») то людина, до якої звертаємось,відчуває негативні емоції:гнів, роздратування,образу. Використання «Я- висловлювань» дозволяє людині вислухати вас спокійно і спокійно відповісти.

Спробуйте скласти «Я-висловлювань» для ситуацій,які ви отримали(попередньо всі учасники отримують у конвертах варіанти конфліктних ситуацій). З запишіть їх у щоденник і поділіться своїми висловлюванями з групою.

Приклади конфліктних ситуацій:

1.Твій друг (подруга) взяв у тебе одежу і зіпсував її.

2. Молодший брат обмалював твої зошити ручкою.

3. Твої друзі пішли в кіно без тебе,нічого тобі не сказавши.

4. Вчитель(незаслужено)звинуватив тебе в тому,що контрольну роботу ти

списав у сусіда. 25

5. Ви домовились з другом про зустріч,чекали його пів години,а він не

з’явився.

6. Тренер відчислив тебе з команди за пропуски тренувань.

І подібні ситуації. Діти можуть і самі запропонувати цікаві варіанти.

Обговорення .Кожен зачитує свій варіант ситуації і «Я-висловлюваннь»

- Які висловлювання вам біль рита мані в подібних ситуаціях?

- Чи виникають труднощі при формулюванні « Я –висловлювання»?

Чому?

- Які переваги толерантного спілкування?

 

Рухлива гра «Бджоли»

Мета:Розвиває ще одне вміння ефективного спілкування – вміння слухати і чути іншого.

Час проведення: 20 хв.

Бджоли як і люди,істотно соціальні. Тому вони спілкуються і діють в

рамках правил,передаючи інформацію.

Учасники розбиваються на групи:одні повинні промовляти звук «а»,другі «о»,треті «у».Всі розходяться по кімнаті і з заплющеними очима вголос повторюють свій звук. За командою ведучого «бджоли» злітаються кожна до свого рою,утворюючи три бджолині сім’ї. Відчуття від гри обговорюються.

Заняття № 7 «Самоконтроль»

Мета:формування в учасників навичок самоконтролю.

Вступне слово тренера.

Час проведення: 5 хв.

Багато психічних проявів непідвладні вольовому контролю,тобто протікають автоматично. Техніка довільної регуляції психічних функцій(м’язова релаксія,аутогенне тренування),Що вперше застосовувались медиками в клінічній практиці,сьогодні активно використовуються з метою мобілізації резервів здорового організму. Вони дозволяють регулювати рівень бадьорості,управляти процесами відновлення сил. В основі більшості прийомів саморегуляції лежить вміння розслабляти м’язи тіла. Глибоке м’язове розслаблення робить організм більш пластичним і чуттєвим до мисленевих само наказів. Воно е ефективним засобом відновлення фізичних сил та душевної рівноваги.

Релаксійний тренінг.

Мета:направлений на формування вміння розслаблятися та мобілізуватися в потрібний момент. Дає можливість оволодіти технікою самоконтролю. 

Час проведення: 20 хв.

При виконанні вправ можливе використання магнітофонного запису,або користування спеціальними інструкціями,які промовляють спокійним тоном.

Сядьте зручно. Руки вільно опущені. Долоні рук - на стегнах. Закрийте очі. Зробіть 2-3 глибоких вдихи. Витягніть праву руку і стисніть долоні в кулак. Відчуйте напруження у кула ці. Через 5-10 сек. розслабте руку. Відчуйте,як напруження залишає вас поступаючись почуття розслаблення та комфорт. Зосередьтеся на розбіжностях між напругою і релаксаціею. Повторюйте вправи почергово обома руками. Зосереджуйтесь тільки на тих групах м’язів,які ви напружуєте та розслаблюєте,і не напружуйте при цьому інші м’язи.

Ті ж самі вправи можна використати з іншими групами м’язів:

- руки - напруження і згинання;

- плечі-згорбіться і випряміться;

- шия - нахиляйте голову уперед;

- рот - відкривайте якомога ширше;

- язик-тисніть ним на піднебіння;

- очі - сильно замружене;

- чоло - підніміть брови якнайвище;

- спина- прогинайте,випинаючи груди;

- живіт - втягуйте до хребта;

 При розслаблені певної групи м’язів,кожен раз упевнюйтесь,що воно повне. По закінченні вправи відчуйте,як розслаблення розходиться по всьому тілу. Перед відкриттям очей рахуйте у зворотному порядку від 10 до 1, відчуваючи себе з кожним рахунком свіжішим та бадьорішим. Після комплексу вправ варто поділитися враженнями. Оволодіння різними вправами саморегуляції в багатьох випадках буде успішним лише при наявності розвинутої уяви.

 

Вправа «Машина часу»

Мета:вправа направлена на тренування зорового уявлення.

Час проведення: 10 хв.

Кожен учасник отримує тему для невеличкого твору: «театр», «мандри» і т,ін. Розкрити тему треба «ззаду на перед»- ніби прокрутити кінострічку в зворот ньому напрямку.

 

 

Вправа «Перебіг асоціацій»

Час проведення: 15 хв.

Ведучий називає два випадкових слова. Його сусід праворуч вголос описує образ,за допомогою якого перше слово можна з’єднати з другим і називає трете слово,яке наступний учасник пов’язує з попередніми одразами. Так будується ланцюг образних асоціацій. Перші труднощі в побудові асоціацій зазвичай долаються і фантазії учасників стають яскравішими. Гру можна ускладнити,несподівано перервавши перебіг асоціацій зазвичай долають і фантазії учасників стають яскравішими. Гру можна ускладнити несподівано перервавши перебіг асоціацій ізапропонувавши будь-кому відновити увесь ланцюг образів. Колективний мнемо технічний прийом спонукає його індивідуального застосування,розвиває образну уяву та фантазії.

Засоби саморегуляції відкривають можливість керування не тільки фізіологічними процесами,але й душевними відчуттями. Перехід від регуляції функцій тіла до керування почуттями збільшує роль уяви в цьому процесі. Сила фантазії допомагає людині змінювати внутрішнє,скинути тягар звичок та само обстежень,знаходити нові сторони «Я»

 

Вправа «Синестезія».

Час проведення: 15 хв.

Іноді ми чуємо такі вирази як «холодний погляд» «кислий вираз обличчя»і т ін. Ми розуміємо їх метафоричність,тому що людському погляду не властиві температурні коливання,а обличчя не має смаку. Відчуття вражень,властивих одним органам чуття іншими органами – називають синестезіями.

Учасники стають в коло. Один із них виходить,а інші домовляються,який

колір вони (по черзі) продемонструють при його повернені - червоний,зелений,жовтий,синій. Демонструвати колір необхідно через жести,міміку,запобігаючи прямої вказівки на колір,який задавала група. Руки учасників повинна вказувати на відчуття кольору,а не на речі,традиційно кольорові.

Заняття закінчуємо грою:

Гра «Групова картина»

Перший учасник бере в руки чистий аркуш паперу і умовно(вербально) «малює» на ньому картину. Інші намагання побачити «намальоване».Аркуш передається по колу. Кожен доповнює картину своїми «мазко ми»,враховуючи вже «намальоване».Головна умова - просторова узгодженість. Гра е гарним тренувальним засобом зорової уяви та фантазії. Фрагменти «полотна»будуються ніби в єдиному емоційному полі. Тому вимагають підтримки певного емоційного стану групи. Художній опис можна доповнити елементами опису звуків,запахів,тощо.

 

Заняття 8 «Прощання»

Мета: надати підліткам впевненості у власних силах щодо контролю своєї поведінки.

Вправа «Жест і фрукт».

Мета вправи: активізація учасників.

 Час проведення: 5 хв.

Учасник називає будь-який фрукт і показує жест, решта – повторюють за ним.

Вправа«Навчися домовлятися».

Мета вправи: розвинути невербальну комунікацію дітей, здатність відчувати і взаємодіяти з партнером.

Час проведення: 20 хв.

Учасники діляться на дві групи. Одна група сідає за столом з аркушем паперу і олівцем, інша виходить. Першій дається інструкція: «Через хвилину зайде учень, покладе свою руку на твою. Твоє завдання – намалювати будинок. Але ви не повинні розмовляти. Групі, яка вийшла дається наступна інструкція: «Зараз ви зайдете, покладете свою праву руку на його, і будете малювати дерево. Ви не маєте права розмовляти з партнером.

Вправа «Групова скульптура».

Мета вправи: згуртувати учасників, укріпити позитивні взаємостосунки всередині групи.

Час проведення: 25 хв.

Вправа  «Побажання».

Мета вправи:налаштувати учасників на позитивний кінець спільної роботи.

Час проведення: 5 хв.

Кожен з учасників висловлює свої побажання іншим учасникам та прощається з усіма.

 

ВИСНОВКИ

 

Буллінг(bullying, від анг. bully — хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник) визначається як утиск, дискримінація, цькування. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей[стаття].

Таким чином, дослідники розрізняють передумови буллінгу, які спричиняють агресивну чи віктимну поведінку в дітей. Вони виходять з поділу таких факторів ризику на особистісні,сімейні, групові, шкільного середовища, громади чи району та культурні. Їхнє поєднання дає складний індивідуальний набір чинників, що зумовлюють буллінг.

Соціально – психологічний тренінг корекціїкорекції подолання агресивної поведінки орієнтований на підлітковий вік( від 13 до 14 р. за Еріксоном).

Метою соціально-психологічного тренінгу корекції агресивної поведінки в підлітковому віці є :Формування навичок неагресивного спілкування,допомога в адекватному оцінюванні самого себе,можливість отримання досвіду рефлексії та самоаналізу.

Завдання соціально- психологічного тренінгу корекції агресивної поведінки в підлітковому віці: Формування в учнів навичок самоконтролю,формування адекватної самооцінки,знімання негативних установок щодо оточення,формування толерантності,формування емпатії,розвиток почуття гумору,фантазії,формування навичок позитивного спілкування,розвиток творчого мислення,розвиток спостереження,формування чуттєвого сприйняття.

Таким чином, ефективна робота з буллінгом, як важливий напрямок виховання гендерної культури молодого покоління, можлива за умови утвердження його у державній освітній політиці. Необхідно готувати педагогів до роботи з буллінгом у середній загальноосвітній школі, а також обов’язково залучати психологічні служби, батьків, органи управління освітою, членів громади, церкву, правоохоронні

cлужби.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1)Беженар Г. «Буллінг-підліткове насильство в школі»-Київ.-лютий 2012.

2)Бердышев И.С., Нечаева М.Г. Медико-психологические последствия

жестокого обращения в детской среде. Вопросы диагностики и профилактики.

Практическое пособие / Под редакцией Л.П. Рубинной. – 2005. – 51 с.

3)Діти за гратами — суспільство хворе,«Социум» 28.10.2008

4)Зиновьева Н. О., Михайлова Н. Ф. Психология и психотерапия насилия. Ребенок в кризисной ситуации. — СПб.: Речь, 2003 — 248 с.

5)Кон И.С.  «Что такое буллинг и как с ним бороться?»

6)Корабльова О.О.- «Причини виникнення мобінгу як соціально-педагогічної проблеми школярів підліткового віку»-2009р.

7)Король А. «Дослідження:причини та наслідки явища буллінгу»-2009р.

8)Маслоу А.Мотивация и личность // Райгородский Д. Я. Психология личности: в 2 т. - Самара, 1999. - Т. 1. - С. 391-416.

9)Нікітіна Л.І. Профілактика агресивності й жорстокості серед непов-нолітніх і молоді // Соціальний педагог. – 2010. – № 3. – С.12-13.

10)Полтавец В. И., Первый В. С., Жабокрицкий С. В. Агрессивное поведение при расстройствах личности. Монография —Днепропетровск: Арт-Пресс, 1998. — 80 с.

11)Симачинська Л.Г. «Причини та шляхи подолання агресивної та жорстокої поведінки підлітків»-Таврійський вісник освіти.-№1(33).-2011р.

12) . Слент М. Тренинг уверенности в себе: Персангл – СПБ.: ООО»

Речь,2001р.»

13) . Солсо Р. Л. Джонсон Х. Х.: Біл М. К. Експериментальна психологія: Практичний курс. – СПБ.: Прайм ЕВРОЗМАК 2001р. 528ст.

14) Щербакова К. Й., Григоренко Г. І. У сім’ї росте дитина – К.:Освіта 1995р 240ст

15)Halstead David. The bully around the corner:changing brains — changing behaviours. —Brain Power Learning Group, Canada,2006. — P. 151.

16)Loeber R, Stouthamer-Loeber M. Family Factors as Correlates and Predictors of Juvenile Conduct Problems and Delinquency, 1986 / National Criminal Justice Reference Service, Abstracts.

17)Dankanson N. Sexual Bullying: Gender Conflict and Pupil Culture in Secondary Schools / N. Dancanson. – Routledge, 1999. – 177 p. 113.

18)Randall P. Bullying in Adulthood: Assessing the Bullies and Their Victims / P. Randall. – Florence, KY, USA: Brunner-Routledge, 2001.

19) Safe to Learn: Embedding Anti-Bullying Work in Schools / Department for Children, Schools and Families guidance. – 2008.

20) Salisbury J. Challenging Macho Values: Ways of Working with Boys in Secondary Schools / J. Salisbury. – Routledge Falmer, 1999. – 338p.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!