Засоби подолання буллінгу в шкільному середовищі



 

Викорінення цього явища – є завданням надзвичайно складним, оскілки потребує зміни моделі взаємин між жінками і чоловіками на сучасному етапі розвитку суспільства. Середня школа є важливою інституцією суспільства, яка покликана зробити значний внесок у вирішення цього надзвичайно складного завдання.

 Дж. Салісбері наголошує, що нам всім, а педагогам середніх шкіл особливо, необхідно пам’ятати і постійно нагадувати собі, що такі традиційні чоловічі характеристики як сила, націленість владою і можливість контролювати не є вродженими. Ці риси є переважно соціальними конструктами, які були створені культурою, ідеологією суспільства у процесі історичного розвитку. Таким чином, ця створена, або умовна маскулінність перестає бути незмінною, даною від природи, а стає тимчасовим, змінним конструктом. І головне таким конструктом, який вчителі, батьки і учні можуть змінити за допомогою власних активних зусиль. Таким чином, на шкільних педагогів покладається завдання гендерного виховання хлопців, яке відповідає сучасним реаліям. Однією з головних цілей гендерного виховання молодого покоління є викорінення буллінгу у міжстатевих відносинах[18].

 Наукові дослідження буллінгу привернули увагу педагогічної спільноти і Міністерства освіти Великої Британії до проблеми гендерної соціалізації і гендерного виховання учнів середніх шкіл, а також до необхідності виховання у молодого покоління гендерної культури. У 2006 році Міністерство освіти Великої Британії розробило рекомендації і стратегії, спрямовані на запобігання і викорінення буллінгу у середніх школах – “Safe to Learn: Anti-bullying Work at School” [17].

 У цьому документі наголошується, що буллінг – це неприпустиме явище в школі і кожен, хто працює у сфері шкільної освіти, є відповідальним за створення такої шкільної культури, де буллінгу немає місця. Згідно частини 2 9Закону про освіту і інспектування 2006 року директори середніх шкіл повинні визначати критерії поведінки учнів у школі, які включають винагороди, санкції і стратегії управління поведінкою учнів. Директор і педагоги мають право застосовувати дисциплінарні заходи, якщо випадки буллінгу мають місце і поза школою, наприклад, кібербуллінг. Анти-буллінгова складова – має стати важливим напрямком загальної політики школи.

 Міністерство освіти рекомендує прийняти кожній школі важливий документ – Устав щодо буллінгу – “Bullying – A Charter for Action”. Цей документ має містити чітко розроблені критерії самооцінки для учнів, за допомогою яких можна визначити своє відношення до буллінгу - чи схильна конкретна людина бути ініціатором ситуацій буллінгу, чи жертвою, чи має правильну позицію щодо подібної поведінки[20].

 Необхідно залучити до роботи з буллінгом не тільки педагогів, а й батьків, громаду, самих учнів, представників органів управління освітою, церкву, поліцію. Директорам шкіл рекомендовано призначити педагога або психолога зі штату школи (Behaviour and Attendance Consultant), який був би відповідальним за вирішення питань, пов'язаних з буллінгом, і в обов’язки якого входило би спостереження за поведінкою учнів, консультування і надання необхідної допомоги.

 Школам рекомендовано регулярно проводити моніторинг ситуацій спілкування учнів на предмет виявлення буллінгу. Це допоможе визначити ефективні заходи, спрямовані на викорінення такої поведінки. Цілі впровадження антибуллінгових шкільних заходів наступні:

- попередити, або зупинити шкідливу поведінку, яка спрямована на

заподіяння шкоди іншому;

- реагувати на випадки буллінгу розумно, адекватно (педагогам і психологам потрібно застосовувати професійні знання і уважне ставленнядо кожної дитини);

- захищати учнів, які стають жертвами буллінгу, допомагати їм у подоланні негативних наслідків буллінгу;

- застосовувати дисциплінарні покарання до учнів, які ініціюють буллінг і допомагати їм зробити правильні висновки щодо неприпустимості подібної поведінки і власної відповідальності за свої дії[17].

 Велика увага приділяється превентивним заходам, а саме:

- ефективному управлінню школою, коли чітко робиться акцент на неприпустимості буллінгу;

- використанню навчальних можливостей з метою попередження буллінгу (необхідно включати питання, пов’язані з буллінгом у навчальні програми з таких предметів як, наприклад, “Personal, Social and Health Education”, який присвячений основам психології, соціального життя і здоровому способу життя, Citizenship classes – права і обов’язки громадянина);

- організації соціальних заходів, відповідно до шкільного календаря позакласних подій, спрямованих на підвищення обізнаності учнів щодо питань, пов’язаних з буллінгом і попередження його випадків (наприклад, антибуллінгових тиждень – Anti-bullying Week, конференції, присвячені зазначеній проблематиці)[19].

 Таким чином, ефективна робота з буллінгом, як важливий напрямок виховання гендерної культури молодого покоління, можлива за умови утвердження його у державній освітній політиці. Необхідно готувати педагогів до роботи з буллінгом у середній загальноосвітній школі, а також обов’язково залучати психологічні служби, батьків, органи управління освітою, членів громади, церкву, правоохоронні служби.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 317; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!